bij Wolters, A. Luinge en B. Stegeman bij Noordhoff en W. Bakker en H. Rusch bij Dijkstra, om maar enkele van de be kendste namen te noemen, kwamen met succesvolle me thoden op de markt. De bijbehorende schoolwandlcaarten kenmerken zich alle door "soberheid, duidelijkheid en dus praktische bruikbaarheid" [Casimir en Verheyen, s.a.]. De schoolwandlcaart werd een degelijk en bruikbaar leermid del bij het twintigste-eeuwse aardrijlcskunde-onderwijs. Zijn wilde haren had hij eindelijk verloren. Dit artikel is een sterk ingekorte versie van het eerste hoofdstuk van het recentelijk verschenen boek 'De wereld tussen twee stokken'. Antiquariaat 'De wereld aan de wand' heeft het boek (95 blz., met cd- rom) in eigen beheer uitgegeven. De uitgave is voor 12 (inclusief ver zendkosten) te bestellen via de website www.wereldaandewand.nl. Literatuurlijst Bloem, H.W. en J. ter Gouw, De tentoonstelling voor onderwijs te Amsterdam in I860., Amsterdam 1861, p. 157 en 160. Brink, L.E.S., Een zee zo zwart als de nacht: De geologische schoolwandkaart van Noord-Holland van W. Kloeke, in: Caert-Thresoor 23 (2004), p. 42-47. Brink, L.E.S., De aardrijkskundige wandkaarten van uitgeve rij W.J. Thieme Cie: Van de ene vernieuwing naar de andere, in: Geo-Info 2005-9, p. 410-417. Brink, L.E.S., Nog meer kaarten van Bos: R. Bos uit de scha duw van P.R. Bos, in: Geografie 15 (2006), nr. 1, p. 38-39. Brink, L.E.S. en L.M.A. Holl, De aardrijkskundige wandkaar ten van Noordhoff en Wolters: Van de ene herdruk naar de an dere, in: Kartografisch Tijdschrift XXVIII (2002), nr. 4, p. 74-80. Brink, P. van den, De afdeling 'Nederland' van het Koninklijk Nederlands Aardrijkskundig Genootschap 1876-1910, in: Kar tografisch Tijdschrift XXVIII (2002), nr. 1, p. 38. Casimir, R., en J.E. Verheyen, Paedagogische Encyclopaedic. - Groningen, Antwerpen, s.a. - Deel I, p. 28. Koeman, C., Nederlandse atlassen uit de 19e eeuw, in: K.N.A.G. Geografisch Tijdschrift II (1968), p. 400-413. Koonings, J., De School: Practische paedagogiek ten dienste van onderwijzers., Zutphen 1890, p. 60. N.N., Onderwijs in de Aardrijkskunde. - Leiden, Deventer, Groningen 1820, Eerste stuk, 'Voorberigt'. Ormeling, F.J., Biografie van de Bosatlas [1877-heden], Groningen, 2005, p. 19. Veth, P.J., Populaire aardrijkskunde in ons vaderland, in: De Gids 16 (1852), II, p. 538. Vries, D. de, De Nieuwe Hand-atlas der Aarde (1855) door Hendrik Frijlink: Een Nederlandse Stieler in statu nascendi, in: Caert-Thresoor 19 (2000), p. 37. Samenvatting Het verschijnen van wandkaarten in het negentiende-eeuwse aardrijkskunde onderwijs in Nederland Aan het begin van de negentiende eeuw verschenen de eerste school- wandkaarten in Nederland, onder meer door toedoen van de Maat schappij tot Nut van 't Algemeen. Deze kaarten waren door hun geringe formaat nauwelijks geschikt voor klassikaal gebruik. In de periode 1840-1850 kwamen schoolwandkaarten van een groter for maat beschikbaar; door de vele details waren ook deze kaarten ech- GEO-INFO 2006-4 ter nog steeds niet geschikt voor gebruik op afstand. Pas na vele experimenten op het ge bied van kartografische vormgeving kon den aan het einde van de negentiende eeuw ontwerpregels worden opgesteld. De toepas sing ervan maakte eindelijk van de school wandkaart een bruikbaar leermiddel. Trefwoorden historische lcartografie, schoollcarto- grafie, onderwijs Summary The introduction of wall maps in geogra phy education in the Netherlands during the nineteenth century In the early 1800s the first educational wall maps were introduced in the Netherlands, thanks to the Society for the Public Benefit among others. Because of the small size, these maps were hardly suitable for use in class. Wall maps of a larger size were produced be tween 1840 and 1850, but, the high level of graphic detail made these maps also unsuita ble for use in class. By the end of the nine teenth century, editorial guidelines were com piled after much experimenting with carto graphic design. The application of these gui delines finally made educational wall maps a useful teaching tool. Keywords Historic cartography, school cartogra phy, education Résumé La publication des cartes murales dans Venseignement de la géographie au 19ième siècle aux Pays-Bas Au début du 19ième siècle apparurent aux Pays-Bas les premières cartes murales pour l'enseignement, e.a. grace a la Maatschap pij tot Nut van 't Algemeen. Ces cartes étai- ent par leurs dimensions réduites quasi- ment impropres a l'emploi en classe. Dans la période 1840-1850 des cartes de format plus grand devenaient disponibles; par leurs nombreux détails ces cartes n'étaient toujours pas utilisables pour la lecture a distance. Ce n'est qu'après plusieurs expe riences de mise en page cartographique que des régies de conception et de rédaction pu- rent être établies a la fin du 19ième siècle. Leur utilisation permit enfin de réaliser des cartes murales scolaires utiles. Mots clés Cartographie historique, cartographie scolaire, enseignement

Geo-Info | 2006 | | pagina 24