'T? Sjoerd van Meteren In sommige boeken kun je wonen. In lijk (nog altijd) de ruimtelijke aspecten historici en geografen maar ook voor Reizen met Herodotus vertelt Ryszard zijn van politiek, cultuur en samenle- lcartografen en geodeten, zelfs voor Kapuscinski, de Poolse journalist en ving. "Je kunt het", zegt Schlögel, "een een groter publiek. Schlögel gaat uit- wereldreiziger, hoe hij als jonge jour- spatial turn noemen". Hij spreekt lie- voerig in op de vraag hoe je de eenheid nalist, die nog nooit in het buitenland ver niet van een nieuw paradigma van tijd (geschiedenis), plaats (geogra- is geweest, door zijn chef naar Indië want nieuwe paradigma's zijn "in de fïe) en handeling (gedrag), waaruit de wordt gestuurd. Vlak voordat hij de mode en iets voor epigonen". geografie lange tijd lijkt te zijn wegge- wereld intrekt, geeft ze hem een boek dat hem niet meer zal loslaten en dat hij meeneemt op elke reis, Herodotus' Historiën. Schlögel legt uit hoe het zo ver heeft vallen, kunt herstellen, kunnen komen dat het tijdruimtecon- Hij is geen studeerkamergeleerde tinuüm zijn ene uiteinde is kwijtge- maar iemand die er op uit trekt, de raakt en alleen de tijdas overbleef. Hij wereld in ogenschouw neemt. Dat is Zo'n soort boek is voor mij lm Raume verwijst naar de ouderwetse Duitse de letterlijke betekenis van de titel lm lesen wir die Zeit, van de Duitse Erdlcunde die zich alleen bezighield Raume lesen wir die Zeit. Hij leert ons historicus en Oost-Europa-lcenner Karl met de 'dode natuur' en natuurlijk hoe je steden en landschappen kunt le- Schlögel. Veel onderwerpen die mij al naar de Nazi-ideologie die de begrip- zen. Hij vertelt hoe spoorboekjes, tele- lang intensief bezighouden, komen pen 'Raum' en 'Geopolitik' voor lange foonboelcen, plattegronden en land- hierin aan de orde. Ik heb het boek ge- tijd heeft vervuild, lezen met de bril van een geograaf. Als kaarten ons kunnen helpen een leven dig, meerdimensionaal beeld van de ik heel eerlijk ben, benijd ik mijn ge- De rivier, die ondergronds verder aardse werkelijkheid te schetsen, schiedeniscollega's om hun lobby. Het stroomde, is weer aan de oppervlakte gaat met het schoolvak aardrijkskunde getreden en wordt nu gevoed door Ilc denk dat de wig die wordt gedreven nog veel beroerder dan met geschiede- meerdere bronnen. Als geestverwan- tussen geschiedenis als verplicht vak nis maar daarover hoor ik buiten mijn ten noemt Schlögel coryfeeën als en aardrijkskunde als keuzevak scha- eigen kring nauwelijks iemand. Mijn David Harvey, Edward Soja, Derelc delijlc is. Op één been kun je niet vraag is: wat vinden beroepshistorici, Gregory en Alan Pred. En hij merkt op: lopen, zeiden ze vroeger. Het ligt ech- als ze even buiten hun vak kijken, van de teloorgang van het vak geografie? Het is Schlögel opgevallen dat in veel historische studies, met name in es deutet sich langst an daR die Raumlichlceit und Verraumlichung menschlicher Geschichte zum Punkt der Reorganisation, zur Neu-Konfigu- ration der alten Disziplinen - von Geo- ter niet alleen aan onze lobby, en het ligt zeker niet aan ons mooie vak, het ligt voor een groot deel aan onszelf. Het is hoog tijd voor een geograaf met de didactische en stilistische lcwalitei- Duitsland, de ruimtelijke dimensie graphie bis Semiotilc, von Geschichte ten van een Geert Mak - naast de praktische gerichtheid van een Henk Scholten - om de onmisbaarheid van vrijwel ontbreekt. Hij houdt daarom bis Kunst, von Literatur bis Politik - een pleidooi voor wat de Amerikanen werden wird." Spacing History noemen. Al tijdens Belangrijk thema in dit boek is wat hij ons vak aan te tonen, zijn eigen onderzoek naar Moskou, het noemt "der Gleichzeitiglceit der Un- Ilc hoor het Henk Scholten nog zeggen modernisme in St. Petersburg en het gleichzeitiglceit". Hoe moeilijk het is tijdens een bijeenkomst in Groningen om een 'plaats', waar zoveel uiteenlo- over De Interactieve Kaart: "De geogra- pende dingen tegelijk en naast elkaar fie aan de universiteiten floreert, al- bestaan en gebeuren, aanschouwelijk leen onder een andere naam, namelijk ruimtelijke informatica". Ilc ben be nieuwd achter welke naam Russische Berlijn van tussen de wereld oorlogen, ontdekt hij dat een stad een uitstekend kader is om een concreet ruimtelijk beeld te schetsen van een te maken. Bij geschiedenis is er in feite complexe historische periode. De stad één richting, het 'na elkaar', het lineai- onze zelf lijkt garant te staan voor een le vendig en veelzijdig beeld. Het is een pleidooi voor wat in Frankrijk heet, histoire totale (Annales-school). re vertelperspectief. Wil je de ruimte lijke aspecten van de menselijke existentie behandelen dan zul je - ook vertel-technisch - het 'naast elkaar' Geert Male schuilgaat. Hier komt nog bij dat de gebeurtenis- moeten benadrukken. Hier past eer- sen van 1989 en 11 september 2001 ons duidelijk hebben gemaakt hoe wezen der een stereoscopisch beeld. Het boelc is niet alleen interessant voor Sjoerd van Meteren, Leraar aardrijkskunde OSG Sevenwolden. Reacties naar: se.vanmeteren@sevenwolden.nl Geo-lnfo in Onderzoek en Onderwijs Tegen het vergeten

Geo-Info | 2006 | | pagina 25