teeds valeer komt vanuit de provinciale organisatie de vraag om op internet een site in te richten waar geo-in- formatie gecombineerd kan worden met rapportage- gegevens in het kader van bijvoorbeeld handhaving en mo nitoring van beleid. Waar voorheen elk jaar een gedrukt rapport werd gemaakt, waarin met behulp van kaartjes en wat tabellen en grafieken het resultaat van de handhaving werd gerapporteerd, wil men nu een internetsite waarmee op elk moment de gegevens geraadpleegd kunnen worden. Bij de provincie Limburg is in de loop van de jaren een scala van geo-viewers op internet geplaatst. Van bedrijventerrei nenmonitor tot cultuurhistorische waardenkaart en van broedvogels tot fietsroutenetwerk. Medio 2005 is door de af deling Handhaving Monitoring van de provincie Limburg geformuleerd wat de Milieukaart op internet aan functio naliteit zou moeten bieden. Businesscase Milieukaart De Milieukaart is de opvolger van de digitale handhavings- lcaart die in 2003 op internet is gezet voor de handhavings- partners in Limburg. Aanleidingen voor het nieuwe jasje van de handhavingsinformatie op internet zijn onder ande re het verdrag van Aarhus en de wens informatie uit te wisselen met partners in de handhavingslceten. Het Europese verdrag van Aarhus verplicht vanaf februari 2005 overheden binnen EU-lidstaten tot een actieve open baarstelling van milieu-informatie op internet. Dit is voor de vergunnings- en handhavingsinformatie vertaald naar de wens om per 1 januari 2006 niet alleen meer informatie openbaar te maken maar deze ook in een toegankelijker vorm openbaar te maken voor de burgers. Zo ontbraken eer der de procesgegevens (bijvoorbeeld: hoe staat het met een vergunningsaanvraag?) van vergunningen en handhaving. Daarbij vond publicatie plaats in de vorm van lij sten en de ze stond verspreid over de website. De handhavingspartners in Limburg willen professioneler werken en effectiever zijn. Een belangrijke voorwaarde hier bij is het gemakkelijk kunnen delen van handhavingsinfor matie over de grenzen van de eigen organisatie. Zo wil men in het buitengebied in Limburg snel waarnemingen uit handhavingsacties kunnen delen met de betrokken partners (politie, gemeente, provincie). De nieuwe Milieukaart, die op 22 februari 2006 in gebruik is genomen, maakt dit mogelijk; gezamenlijke handhavingsinformatie van partners is te raadplegen. Daarmee is de Milieukaart een handhavingsin- strument voor de betrokken organisaties. Het aansluiten van informatie uit andere organisaties wordt eenvoudig ge maakt door het gebruik van open ICT-standaarden. Visie op geo-infrastructuur Provincie Limburg In het project 'Lange Termijn Visie GIS' van de provincie Limburg is geconstateerd dat het publiceren van geo-infor- Paul Schokker en Bart Vertinden, provincie Limburg matie op het gebied van gebruikersin terfaces, softwareontwikkeling en ge gevensopslag in het verleden te weinig integraal is opgepakt. Geo-viewers zijn geplaatst zonder daarbij te kijken naar andere ontwikkelingen en naar wat de consequenties zijn voor bijvoorbeeld het beheer. Dat leidde tot een aantal knelpunten (zie kader). Gebruikersschillen: - nog te weinig afgestemd op klant, aanbodgericht; - veel verschijningsvormen; - grote ontwikkelingsinspanning; - browser plugin/ActiveX control nodig om kaarten zichtbaar te maken; - applicatielaag en gegevenslaag door elkaar (Flash,HTML); - beheersbaarheid applicaties wordt steeds lastiger. Software ontwikkeling: - huidige leveranciers kunnen niet snel inspelen op veranderende vraag; - afhankelijkheid van leveranciers is hoog; - licentiekosten hoog. Gegevens: - op drie plekken geo-gegevens (inefficiënte opslag); - uitwisseling gegevens (via cd-rom) is omslachtig; - beperkt zicht op beschikbaarheid en kwaliteit gegevens; - behoefte bestaat om naast geo-data ook concern-informatie te ontsluiten. Binnen de afdeling geo-informatie van de provincie Limburg is een poging ge daan om aansluiting te vinden bij de ontwikkelingen binnen en buiten de ei gen organisatie en een antwoord te for muleren op de geschetste knelpunten. In de eerste plaats willen we doelgericht communiceren met geo-informatie naar burgers, andere overheden, bedrij ven, instanties en de interne provinciale medewerkers. Aan de andere kant houdt integrale informatievoorziening in dat aansluiting moet worden gevon den bij de ICT-architectuur van de pro vincie. Bij de provincie Limburg wordt dit naar de toekomst toe een op services gebaseerde architectuur (SOA: Service Oriented Architecture) die de basis zal worden voor een volledige technische interoperabiliteit. Webservices zijn niets anders dan een implementatie van services op basis van webtechnologie. Ze GEO-INFO 2006-4 Toepassing van Open Source en Open Standaarden Provinciale Milieukaart op internet

Geo-Info | 2006 | | pagina 28