Technische en institutionele uitdagingen tot het geven van informatie of waar schuwingen. Als voorbeelden van reeds op de markt verkrijgbare systemen kunnen naast navigatie systemen ook systemen als blind spot detection, lane departure war- bestuurder-monitoring-systemen wor den genoemd. Bij controlerende systemen wordt rij taak ingegrepen door te remmen, gas te geven of te sturen zonder voor der. Een voorbeeld van een dergelijk systeem dat reeds op de markt ver krijgbaar is, vormt de Intelligente Cruise Control of Advanced Cruise 7 kanten leveren zulke voertuigvolgsy- Deze systemen kunnen worden be schouwd als een uitbreiding van de conventionele cruise control. Een ACC-systeem houdt niet alleen de snel heid van het voertuig constant maar houdt tevens automatisch een bepaal de volgtijd tot de voorganger aan. Komt de voorligger te dichtbij dan wordt zonder tussenkomst van de be stuurder geremd. Als de voorganger versnelt, versnelt het ACC-uitgeruste voertuig automatisch tot de vooraf in gestelde snelheid weer is bereikt. De bestuurder is overigens altijd in staat op het systeem in te grijpen door zelf het gas- of rempedaal in te trappen. Voorts beschikken de bestaande syste men slechts over een beperkte remca- paciteit (tot ongeveer 25% van het remvermogen van een auto). De ver onderstelling is dat dit soort systemen slechts het begin van een verstrekken de ontwikkeling en dat na verloop van DAS is een verzamelterm voor (grotendeels nog in ont wikkeling zijnde) toepassingen die bestuurders van en motorvoertuig ondersteunen in hun rij taak of de ze gedeeltelijk of geheel overnemen met het doel het bestu ren van een motorrijtuig veiliger, efficiënter en comfortabe ler te maken (zie www.adase2.net/). Daarbij wordt gebruik ge maakt van geavanceerde sensoren, computertechnologie, telematica en datatransmissie (voertuig-voertuig- en/of voer tuig-infrastructuur-communicatie). Met behulp van verschil lende typen sensoren kunnen allerlei relevante gegevens worden verzameld over bijvoorbeeld de staat van het voer tuig, de gedragingen van de bestuurder, de actuele wegcon- dities en de positie van andere verkeersdeelnemers. Het systeem interpreteert en analyseert deze gegevens om daar vervolgens een bepaalde actie aan te verbinden. In dit verband kan een onderscheid worden gemaakt tussen informerende en controlerende systemen. Bij informeren- mr.dr. K.A.P.C. van Wees, faculteit Techniek Bestuur en Management, TU Delft GEO-INFO 2006-4 Digitale kaarten voor intelligente veiligheids systemen in motorvoertuigen Het gebruik van navigatiesystemen in motorvoer- de systemen beperkt het systeem zich tuigen maakt momenteel een ongekende groei door. Bovendien worden deze systemen steeds geavanceerder. Behalve voor navigatie kunnen de essentiële componenten van een dergelijk systeem ^ngr^n^'CoiiMo7wa^ing''ën te weten een digitale kaart en positiebepaling met GPS - tevens de basis vormen voor meer institutionele aspecten die met een dergelijke technologische ontwikkeling samenhangen. geavanceerde elektronische rijtaak-ondersteu- door het systeem automatisch op de nende systemen, doorgaans aangeduid als Advanced Driver Assistance Systems (ADAS), afgaande tussenkomst van de bestuur- In dit artikel wordt ingegaan op de belangrijke rol die lijkt weggelegd voor digitaal kaartmateriaal in de ontwikkeling van deze systemen. Daarbij zal c°ntro1 [ACC>-Diversegroteautofabri- tevens worden ingegaan op een aantal sternen op hun duurdere modellen.

Geo-Info | 2006 | | pagina 32