tijd, op basis van voortschrijdende technologische ontwikkelingen en door integratie van verschillende deel systemen, steeds complexere taken van de bestuurder kunnen worden overgenomen (Bishop, 2005). ADAS stelt nieuwe eisen aan het kaartmateriaal De 'Mobile Mapping Vans' van TeleAtlas brengen het Europese wegen netwerk in kaart. andere beschikbare sensoren is gelegen (onder andere aankomende gevaarlijke bochten en snelheidslimieten). In wezen kan de digitale kaart als een belangrijke, extra systeemsensor worden beschouwd (Wevers Blervaque, 2004). Een concreet voorbeeld vormt de intelligente snelheids adaptatie (ISA) op basis van digitaal kaartmateriaal. Door de huidige digitale wegenkaarten uit te breiden met de gege vens over de voor verschillende weggedeelten geldende snelheidslimieten kan de bestuurder automatisch worden geïnformeerd over de lokaal geldende maximum- of advies snelheid. Vervolgens kan de snelheid van het voertuig auto matisch worden aangepast. Ook valt te denken aan de mo gelijkheid om een ACC rekening te laten houden met aan komende bochten, kruisingen, verkeerslichten, afritten of andere verkeerssituaties die aanleiding kunnen vormen om de snelheid aan te passen. Gegeven deze potentiële bijdrage die digitaal kaartmateri aal zodoende kan leveren aan de ontwikkeling van intelli gente veiligheidssystemen voor motorrijtuigen is het wen selijk dat de mogelijkheden en onmogelijkheden daarvan worden onderzocht, alsmede dat wordt nagegaan welke maatregelen eventueel genomen dienen te worden om wenselijke ontwikkelingen op dit terrein te faciliteren. Dit type van vragen is opgepakt in een reeks van Europese onderzoeksprojecten zoals ActMap, Maps ADAS, SafeMAP, PROSPER, Speedalert, EuroRoadS. In de verdere ontwikkeling van ADAS lijkt een centrale rol weggelegd voor digitaal kaartmateriaal. Relevante gegevens over de weg geometrie (zo als bochten, kruisingen, breedte van de weg en aantal rijstroken) en ande re relevante informatie, zoals snel heidslimieten, kunnen worden vast gelegd in digitale kaarten en elektro nisch toegankelijk worden gemaakt. Daarmee kan de betrouwbaarheid van ADAS verbeteren en kan nieuwe functionaliteit mogelijk worden ge maakt. Het stelt de apparatuur in het voertuig namelijk beter in staat de omgeving op een betrouwbare wijze te lezen en te interpreteren. Zo kan rekening worden gehouden met in formatie die voorbij de horizon van GEO-INFO 2006-4

Geo-Info | 2006 | | pagina 33