Het malcen van digitale kaarten voor navigatiesystemen is tot op heden primair een zaak van marktpartijen zoals Navteq en TeleAtlas. Voor het vergaren van de vereiste ge gevens wordt gebruik gemaakt van speciaal uitgeruste voertuigen die voorzien zijn van GPS-systemen (voor plaatsbepaling), speciale camera's (onder andere ter her kenning van bebording en belijning) en eventueel ook ba rometers (hoogtebepaling), lasersensoren (voor het af tasten van wegbermen), spraakherkenning (om de waarne mingen van de opname-medewerkers vast te leggen) en wegdek-sensoren. Technologische ontwikkelingen maken het mogelijk steeds meer (typen van) gegevens te verzame len en te verwerken waaronder ook gegevens die gebruikt kunnen worden voor ADAS. Deze technieken zijn echter op zich onvoldoende om van een totale automatisering van het verzamelen van gegevens sprake te laten zijn. Menselijke supervisie blijft vereist om de accuraatheid en betrouwbaarheid van de gegevens te garanderen [Naraya nan Baum, 2004]. Hoewel in theorie deze marktpartijen de uitbreiding van hun kaarten met gegevens ten behoeve van intelligente vei ligheidssystemen zelfstandig ter hand zouden kunnen ne men, ligt een actieve betrokkenheid van de overheid op dit terrein meer voor de hand. Hiervoor is een aantal redenen aan te voeren. Allereerst zou gesteld kunnen worden dat de overheid ook probleemeigenaar is, althans een bepaalde verantwoordelijkheid heeft. Immers, verkeersveiligheid staat hoog op de agenda. Belangrijker lijkt echter dat diver se overheidsorganen, met name in hun hoedanigheid van wegbeheerder, eerst verantwoordelijke zijn voor ontwerp, inrichting en onderhoud van de infrastructuur, en als zoda nig al over relevante informatie (kunnen) beschikken. Zo zijn het bijvoorbeeld deze publieke organen die binnen hun gebied de snelheidslimieten vaststellen. Gesteld kan wor den dat zij dan ook de meest aangewezen partij zijn om de ze informatie te leveren. De eSafety Working Group on Road Safety is een door de Europese Commissie, in nauwe samenwerking met de in dustrie en andere belanghebbende partijen, opgezet plat form dat tot doel heeft de ontwikkeling en implementatie van Intelligente Transport Systemen te bespoedigen. Vanuit dit perspectief is het dan ook niet verrassend dat een van de aanbevelingen van het platform luidt dat nationale, regio nale en lokale overheden dergelijke gegevens ter beschik king zouden moeten stellen van de industrie (eSafety, 2002). Daarbij dient men zich overigens wel te realiseren dat in de huidige situatie van een uniforme en goed ontsluitbare re gistratie van relevante gegevens slechts zeer beperkt sprake is. Weliswaar verplicht de Wegenwet de wegbeheerders tot het vastleggen van bepaalde geo-fysielce aspecten van de onder hun beheer vallende wegen maar van een gestandaardiseerde, op de mogelijke inzet voor ADAS gerichte, vastlegging van ge gevens is geen sprake en dat is ook niet de achtergrond van de ze regelgeving. Bovendien geldt deze plicht tot het opmaken van zogenaamde 'wegenleggers' slechts voor buiten de be bouwde kom gelegen wegen. Tenslotte kan nog worden vast gesteld dat de inhoudelijke accuraat heid van de wegenleggers, als gevolg van het ontbreken van sancties, in de prak tijk nog wel eens te wensen overlaat. Wel verdient in dit verband vermel ding een van Rijkswaterstaat Advies dienst Verkeer en Vervoer (AW) uit gaand initiatief met de naam 'Wegken- merlcen+'. Het gaat hier in de basis om een door AW ontwikkeld softwarepro gramma dat voorziet in een uniforme en elektronische vastlegging van basis gegevens over de infrastructurele ken merken van wegvakken en kruisingen [Meessen Haan 2004]. Deze applica tie, een eenvoudig GIS-systeem, is ter beschikking gesteld aan alle wegbe heerders en biedt hen de mogelijkheid om informatie over wegkenmerlcen op te slaan, te raadplegen en te analyse ren. Onderdeel van Weglcenmerken+ vormt de website www.maximumsnel- heden.nl. Onder deze noemer wordt getracht tot een nationale digitale 'snelhedenlcaart' te komen. Aan de wegbeheerders is gevraagd om gege vens aan te leveren. Maar ook het pu- wegbeheerders de bliek wordt via de website opgeroepen mogelijkheid om de beschikbare gegevens te checken en informatie over zo nodig aan te vullen of te wijzigen. wegkenmerken Dit laatste maakt duidelijk dat nog op te slaangeenszins van een betrouwbare en alle te raadplegen en wegvakken dekkende digitale snelhe- te analyseren, denkaart kan worden gesproken. De website www.maximum snelheden.nl biedt *2 v Er** - M Het mag duidelijk zijn dat er strenge eisen gesteld dienen te worden aan de kwaliteit van die gegevens, voor zover het gegevens betreffen die gebruikt zullen worden voor veiligheidssyste men. Dit veronderstelt bijvoorbeeld een permanente update van gegevens om de betrouwbaarheid te kunnen ga randeren. De mogelijke wens ook reke ning te houden met 'dynamische' vei- GEO-INFO 2006-4 .Mufeximum -irtvlhmlra m. D uil Ontwikkeling van geavanceerde digitale kaarten ten behoeve van ADAS n -

Geo-Info | 2006 | | pagina 34