ligheidsrelevante informatie zoals dy namische snelheidslimieten levert in dit verband aanvullende vragen op en is in feite alleen te realiseren door ge bruikmaking van een vorm van data communicatie tussen infrastructuur en voertuigen. Het vereiste van permanente updating van gegevens stelt overigens ook eisen aan de apparatuur in het voertuig. Het mag duidelijk zijn dat dit bij de gebrui kelijke praktijk van periodiek geupdate cd's of dvd's in dit verband op beperkin gen stuit [Wevers Blervaque, 2004]. Ook aan de 'ontvangende zijde' dient dus sprake te zijn van de mogelijkheid van permanente updating. Daartoe zou er dus ofwel sprake moeten zijn van een vorm van datacommunicatie (in fei te een vereiste om rekening te houden met dynamische gegevens), ofwel zou op andere wijze (bijvoorbeeld via het internet) de mogelijkheid moeten be staan tot eenvoudige periodieke upda ting [SpeedAlert, 2005]. Organisatorische en institutionele aspecten Zoals duidelijk zal zijn geworden uit hetgeen hierboven is besproken, dient met betrekking tot de realisatie van ge avanceerde, digitale kaarten naast technische vragen nog een groot aan tal vragen van organisatorische en in stitutionele aard beantwoord te wor den. Het gaat daarbij om zaken als uni formering van de classificatie van vei ligheidsrelevante gegevens, toegang tot deze gegevens, harmonisatie van uitwisselingsformaten, kwaliteitsbor ging en certificatieprocedures en aan sprakelijkheid voor eventuele foutieve informatie. In het kader van dit artikel kunnen slechts enkele punten kort worden aangestipt. De grootste uitdaging lijkt gelegen in het realiseren van goed functionerende structuren voor het verzamelen en toe gankelijk maken van de relevante gege vens [Bartels, 2005]. Moeilijkheden op dit terrein houden met name verband met het grote aantal betrokken partij en. Zo kent Nederland honderden weg- beheerders (rijk, provincies, gemeenten en waterschappen) die alle een deel van het wegennet onder hun hoede hebben. De behoefte om tot internationaal toe pasbare systemen te komen, maakt het er niet eenvoudiger op. Het opzetten van de vereiste databanken is dan ook in be langrijke mate een organisatorische kwestie [SpeedAlert, 2005]. Zoals reeds aangegeven, spelen uniforme classificatie van relevante gegevens en harmonisatie van uitwisselings formaten een belangrijke rol. Voor het garanderen van de accuraatheid en betrouwbaarheid van de daarin vastgeleg de gegevens zal de goede wil van de betrokkenen op zich zelf niet voldoende zijn. Daartoe zullen de nodige lcwali- teitsborgings- en certificatieprocedures in het leven moeten worden geroepen. Ook lean in dit verband gedacht worden aan een wettelijke verplichting voor wegbeheerders om de nodige gegevens aan te leveren. Ook kunnen zich vragen voordoen op het terrein van de aansprakelijkheid [Van Wees, 2004]. Naarmate digitale kaarten gebruikt gaan worden voor meer 'veiligheidskriti- sche' toepassingen komt ook de vraag naar de verantwoor delijkheid voor eventuele fouten sterker naar voren. Im mers, de kans dat incorrecte informatie tot ongevallen en schade kan leiden, zal groter worden. Het is dus niet on denkbaar dat bepaalde partijen de kans lopen (deels) aan sprakelijk te worden gehouden voor schade die, althans in de ogen van degene die schade heeft geleden, kan worden teruggevoerd op foutieve informatie. Vanzelfsprekend zal de mate waarin dergelijke claims zich voor zullen doen (en door de rechter gehonoreerd zullen worden) in belangrijke mate afhangen van de risico's die onjuistheden in de informatie met zich meebrengen. Dit is mede afhankelijk van het type systeem (informerend ver sus controlerend). Het ligt voor de hand dat de automobi list die schade heeft geleden de producent of service-provi der zal proberen aan te spreken. De mogelijkheden voor de ze partijen om jegens gebruikers hun aansprakelijkheid contractueel uit te sluiten, zijn beperkt [Brunner de Jong 2004]. Wel is het zo dat de producenten of aanbieders van dien sten op hun beurt weer kunnen proberen (deels) verhaal te halen bij de (overheids-)organisatie van wie deze gegevens betrokken zijn. In dit verband mag overigens worden ver wacht dat overheidsorganisaties hun aansprakelijkheid voor schade als gevolg van fouten, gebreken en onvolko menheden in de geleverde informatie contractueel zoveel mogelijk zullen trachten te beperken. Een dergelijke werkwijze zou echter tot gevolg hebben dat de risico's als gevolg van incorrecte informatie in belangrij ke mate bij de producenten of aanbieders van diensten ko men te liggen. Men kan zich afvragen of dit wel altijd zo re delijk is, zeker wanneer het streven is om deze marktpartij en nu juist in deze ontwikkelingen te betrekken. Een helde re, met ieders verantwoordelijkheid corresponderende re geling op het punt van de toedeling van risico's lijkt dan ook gewenst. Slot In dit artikel is ingegaan op de rol die digitaal kaartmate riaal mogelijk zal spelen in de ontwikkeling van intelli gente veiligheidssystemen in voertuigen, doorgaans aan geduid als Advanced Driver Assistance Systems, kortweg ADAS. De realisatie van meer geavanceerde digitale kaar- GEO-INFO 2006-4

Geo-Info | 2006 | | pagina 35