ten lean een hele nieuwe generatie van veiligheidssyste men mogelijk maken. Naast een aantal technische vra gen zijn er echter nog een groot aantal vragen van orga nisatorische en institutionele aard te beantwoorden. De grootste uitdaging lijkt daarbij gelegen in het realiseren van goed functionerende structuren voor het verzamelen en toegankelijk maken van de relevante gegevens. De daarmee samenhangende vragen worden momenteel vooral opgepakt in onderzoeksprojecten en pilots die zich richten op de mogelijke implementatie van intelli gente snelheidadaptatie. De bevindingen zullen echter evengoed van belang zijn voor andersoortige toepassin gen die afhankelijk zijn van digitaal beschikbare en goed ontsluitbare gegevens die betrekking hebben op de infra structuur. Literatuurlijst Bartels, C., Public-private partnership for safety related data provision - speed alert results and recommendations. In: pro ceedings of the 12th World Congress on Intelligent Transport Systems, San Fransisco, 6-10 November 2005. Bishop, R., Intelligent vehicle technology and trends, Artech House, Norwood 2005. Brunner, C.J.H. Jond, G.T. de, Verbintenissenrecht algemeen, Kluwer, Deventer 2004. eSafety, Final report of the eSafety Working Group on Road Safety, november 2002. Narayanan, A. Baum, G., ITS data collection - the next steps, 11th ITS World Congress, Nagoya, 2004. Meessen, J.P.J. Haan, J. de, AW werkt aan centraal bestand wegkenmerken, www.nwc- congres.nl/paers2004/Meessen.pdf. Legal and policy aspects on road speed management in Europe, Deliverable 6.1, Project for Research on Speed Adapta tion Policies on European Roads (PROSPER), 2005. SpeedAlert D4, Evolution ofSpeedAlert concepts, deployment recommendations and requirements for standardisation, 2005. Wees, K. van, Intelligente voertuigen, veiligheidsregulering en aansprakelijkheid, dissertatie. Delft, 2004. Wevers, K. Blervaque, V., Maps ADAS, Safety enhanced digital maps and standard interface to ADAS, 11th ITS World Congress, Nagoya 2004. Samenvatting Technische en institutionele uitdagingen In dit artikel wordt ingegaan op de rol die digitaal kaartmateri aal mogelijk zal spelen in de ontwikkeling van intelligente veilig heidssystemen in voertuigen, doorgaans aangeduid als Advanced Driver Assistance Systems, of kortweg ADAS. De realisatie van meer geavanceerde digitale kaarten kan een hele nieuwe generatie van veiligheidssystemen mogelijk maken. Naast een aantal techni sche vragen is er echter nog een groot aantal vragen van organisa torische en institutionele aard te beantwoorden. De grootste uitdaging lijkt daarbij gelegen in het realiseren van goedfunctio nerende structuren voor het verzamelen en toegankelijk maken van de relevante gegevens. Trefwoorden navigatie, wetgeving, overzicht Summary Technical and institutional challenges This article addresses the role of digital mapping in the development of Advanced Driver Assistance Systems (ADAS). Creating more advanced digital map databases faci litates a new generation of security systems. Apart from some technical issues, there are a lot of organisational and institutional is sues that need to be addressed. The biggest challenge is the development of a well func tioning structure for the collection and dis semination of relevant data. Keywords navigation, legislation, survey Résumé Défis techniques et institutionnels. Dans cet article on traite du role que le ma- tériel cartographique digital pourra jouer dans le développement de système de sécuri- té des voitures, souvent appelé Advanced Driver Assistance Systems (ADAS). La réali- sation de systèmes cartographiques plus avancés peut donner naissance a une nou velle génération de systèmes de sécurité. A cóté de questions techniques ïl reste a répon- dre a un tas de questions organisationnelles et institutionnelles. Le plus grand défi sem- ble se trouver dans la réalisation de structu res bien adaptées pour la collecte et Vacces- sibilité des données utiles. Mots clés navigation, législation, étude GEEN ENKELBAND TBS'ER "Een onderzoek naar het elektronisch volgen van tbs- ers wijst volgens Donner uit dat een dergelijk systeem niet haalbaar is. Systemen die gebruik maken van GPS (Global Positioning Systeem) zijn volgens hem makkelijk te saboteren. Bovendien gaan de batterijen maximaal vier uur mee en is het arbeidsintensief en te duur (driehonderd euro per dag per persoon). Ook heb ben de benodigde GPS- en gsm-netwerlcen niet overal in Nederland een goede dekking en kan het signaal weg vallen nabij hoge gebouwen, onder een dicht bladerdek in het bos, in gebouwen en tunnels of in treinen, trams en metro." Uit: Metro, 16 februari 2006 GEO-INFO 2006-4

Geo-Info | 2006 | | pagina 36