Nuttig, noodzakelijk en haalbaar n vele vraagstukken op het gebied van openbare orde en veiligheid, milieu, verkeer en vervoer en economie zijn betrouwbare gegevens over de menselijke populatie noodzakelijk. Op al deze beleidsterreinen spannen diverse overheidsorganisaties zich daarom in om te weten hoeveel mensen op een gegeven moment waar (kunnen) zijn. Tel kens moet er opnieuw veel inspanning worden verricht om de benodigde gegevens te verzamelen. Er bestaat ook geen uniformiteit in de kwaliteit van de gegevens waardoor onderlinge vergelijkingen, relaties en monitoring niet of slechts met veel voorbehoud tot stand worden gebracht. Een jaar geleden is er op initiatief van Bridgis een project gestart om te onderzoeken of een onderhoudbaar en lands- dekkend bestand van de (semi-)permanente menselijke po pulatie in Nederland realiseerbaar is. Ook is er onderzocht welke bronnen, technieken en inspanningen daarvoor no dig zijn. Het projectteam werd ondersteund door een klank bordgroep bestaande uit een vertegenwoordiging van het Ruimtelijk Planbureau en het Milieu en Natuurplanbureau van het Ministerie van VROM, Adviesdienst Geoinformatie en ICT van Rijkswaterstaat, Centrum voor Externe Veilig heid van het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu en Brandweer Utrechts Land. Aan het onderzoeksvoorstel heeft het BSIK-programma 'Ruimte voor Geo-Informatie' een subsidie toegekend. Het onderzoek is uitgevoerd in de vorm van discussies met de klankbordgroep, een bureaustudie en een enquête onder circa twintig leden van de klankbordgroep. Het project start te met de vraag wat onder populatie kan worden verstaan. In het gebruik van populatiegegevens zijn drie grote clusters (domeinen) te onderkennen: Status, Risico en Effect. Cees Guikers Bridgis B. V. Bij Status gaat het om het 'statische deel' van de populatie; dat wat zich vrijwel dagelijks in vaste patronen op vaste plaatsen bevindt: Wonen, Zorg, Werken, Scholing en Verblijfsrecrea- tie. Het domein Risico wenst naast structurele verblijfplaatsen ook gege vens over tijdelijke verblijfplaatsen. Denk hierbij aan Dagtoerisme, Sport accommodaties, Uitgaans- en shop- pingcentra en Verkeersaccommoda- ties. Het gaat erom vast te kunnen stel len hoeveel mensen maximaal door een omstandigheid of maatregel wordt beïnvloedt. Het domein Effect kent geen verblijfplaatsen. Hier gaat het om de werkelijk aanwezige popu latie op het moment dat zich een be dreigende gebeurtenis voordoet. Na het vaststellen van de noodzake lijke populatiegegevens, is de beschik baarheid onderzocht. Dit betreft zo wel de locatiegegevens als de aantal len mensen die zich daar (kunnen) be vinden. De technologie is op de volgende pun ten onderzocht: het databasemanagementsysteem, de infrastructuur; de gegevensmodellering, de bijbe horende datamodellen en datapro- cessen; de methodiek waarmee het Natio naal Populatiebestand (NPB) kan worden gerealiseerd; de organisatie van het datamanage- ment. Prototype Nationaal Populatiebestand. De NPB-Database bestaat uit tabellen van een groot aantal leveranciers die zoveel mogelijk centraal, maar waar nodig gedistribueerd, zijn opgeslagen. De architectuur is zodanig opgezet dat er op een eenvoudige wijze databa ses kunnen worden toegevoegd, al dan niet in een gedistribueerde omgeving. Met behulp van een regiemechanisme gebaseerd op NET-webservice techno logie is het mogelijk om via de uitwis seling van XML-bestanden ook uit dy namische databronnen gegevens op te nemen. GEO-INFO 2006-4 I B L iï C A I Siacui II K l I S tlfvcl Laiuac-.ari vw> ijücIrfcr gsrUijlpUHl p WiU|l I. Cl Ir Nationaal Populatiebestand P rot oty pe M BRIDBIS

Geo-Info | 2006 | | pagina 40