Handheld GIS-ontvanger GMS-2. f oogsten. Kortom, naast het landmeten bewijzen ook meer dere soorten GPS- ontvangers goede diensten om arbeid efficiënter en dus goedkoper te maken. En al die soorten appa raten worden regelma tig verbeterd, vernieuwd en onderhouden. En dat is erg goed voor leveranciers als Topcon en tevens de reden dat zij zo kunnen groeien. maakt het testen van precisie-instru- menten mogelijk. En de enorme opslagloodsen staan vol met dozen onderdelen en instrumen ten, gereed om door Europa verzonden te worden. Een geautomatiseerd admi nistratiesysteem houdt nauwkeurig bij wat er af gaat en wat er dus weer bijge leverd moet worden vanuit fabrieken in Rusland, Japan, China of de VS. Het is duidelijk dat Topcon in Capelle a/d IJssel bijna uit zijn voegen barst. Dat komt ervan als je als doelstelling kiest om de omzet in twee jaar tijd te verdubbelen. Begeleider Achiel Sturm weet dan ook te melden dat al wordt Uit de voegen gebarsten Een rondgang door het Topcon gebouw in Capelle a/d IJssel maakt de expansie snel duidelijk. De kantoorruimtes zijn goed bezet met medewerkers die voornamelijk landmeet kundige softwarematige supportwerkzaamheden verrich ten en daarbij contact onderhouden met de Topcon dealers en -dochters in alle Europese landen. In onderhoud- en reparatieruimtes, vol met ingewikkeld uit ziende kostbare apparaten, wordt GPS en meetapparatuur getest en bijgesteld. Een reusachtig lange kalibratiebaan GPS-gestuurde grondv er zetmachine van loonbedrijf Dassen op een project in de Eemshaven. P omgezien naar uitbreiding van be- Kalibratiebasis in drijfsruimte. Hoe dat zal uitpakken, is het Topcon-kantoor. nog niet bekend maar als de doelstel ling echt wordt gehaald kan dat niet lang meer duren. En dan is het opnieuw 'time for change'. Een continu proces dus. Samenvatting Time for change bij Topcon Topcon heeft sinds de oprichting in 1932 een belangrijke plaats op de wereldranglijst van geodetische instrumentenleveranciers weten te veroveren waarin tachymeters en GPS-ont- vangers een belangrijke plaats innemen. Sinds kort is het onderdeel positioningmet onder meer alle apparatuur voor landmeet kundige doeleinden, geheel op eigen benen gezet met een distributiesysteem voor heel Europa vanuit Capelle aid IJssel. Spectaculai re ontwikkelingen zijn de beeldtachymetrie, uitgevoerd door total-stations met ingebouw de digitale camera's waarmee reflectorvrij tot op grote afstand de werkelijkheid in kaart kan worden gebracht (capture reality), en het satelliet-ontvangsysteem G3 dat geheel is toegerust op ontvangst en doorzending van correcties van GPS, Glonass en Gallileo. Trefwoorden landmeetkunde, GPS, reportage GEO-INFO 2006-4 M wj* s

Geo-Info | 2006 | | pagina 46