Een Roadmap voor toekomstige verwervingsprocessen a een lange aanloop via het programma 'Legger en Beheer' voor de waterkeringen startte hoogheem raadschap Amstel, Gooi en Vecht/DWR - sinds 1 ja nuari 2006 Waternet geheten - het project 'De Digitale Dijk'. In dit project gaat het om de verwerving van hoogte data van alle waterkeringen in het beheersgebied. Veel aan dacht is daarbij besteed aan de selectie van de leverancier van data en met welke methode die data vergaard zou wor den. Aan het woord zijn Erno Bammens (hoofd afdeling In formatiemanagement van Waternet), Leo Harren (coördina tor Landmeten Waternet) en René van der Velden (senior consultant Aero Vision). Katinka Roebert redacteur Het project is een onderdeel van het programma 'Legger en Beheer'. De legger vormt de norm en daarmee de wettelijke basis voor de kwaliteit en het onderhoud van de waterke ringen. Voor de waterkeringen heeft Waternet 25 stan daardprofielen laten opstellen. Deze profielen houden reke ning met bijzonderheden als onder andere taludhelling en - lengte, kruinhoogte en diepste punt van het boezemwater. Deze standaardprofielen zijn vervolgens ingepast in de be staande situatie. Er worden binnen het programma ver schillende digitale leggers opgeleverd waarvan de legger van de waterkeringen er één is. Aan de andere kant staat het beheersregister waarin de wer kelijke profielen van de waterkeringen zijn opgenomen. Dit werkelijke profiel wordt vergeleken met het theoretische profiel uit de legger. Uit de verschillen ontstaat dan de onderhoudsbehoefte. Maar de waterkeringen vormen geen statisch geheel. Bammens: 'Stel dat wij een kering verande ren dan kunnen we twee dingen doen. We kunnen het conform de legger doen. Bij de volgende toetsing zal dan blijken of de kering conform de legger is. Maar het kan ook zijn dat we de ke ring verleggen. Dan zal ook de legger aangepast moeten worden. In beide gevallen is het van belang dat het beheers register een goed beeld geeft van de werkelijkheid.' Informatiebehoefte 'Bij de start van het project 'De Digitale Dijk' hebben we allereerst gekozen voor een duidelijk omschreven proces- aanpak. Daarvoor hebben we eerst het einddoel gedefini eerd. Dit einddoel hebben wij omschreven als het verwer ven van specifieke data waarmee het beheersregister ge vuld zou worden. Vervolgens hebben we als startpunt van het proces de behoeften aan data geïnventariseerd. En ten slotte hebben we dan de stappen, waarlangs het gehele pro ces zich tussen deze twee punten moet voltrekken, inge vuld. Zo is de Roadmap ontstaan voor het gehele proces. We zijn begonnen met een informatie-analyse. We hebben aan alle betrokken afdelingen gevraagd wat hun behoeften zijn ten aanzien van informatie over waterkeringen. Er zijn namelijk verschillende processen die daarmee te ma- Het nieuwe hoofdkantoor van Waternet. ken hebben,' aldus Bammens. Harren: 'Beleid is met toetsing bezig, Handhaving kijkt naar hoe de kerin gen erbij liggen dus die wil graag nauwkeurige luchtfoto's, Vergunning verlening wil weten hoe hoog een erf je is vlak achter de dijk want die eige naar wil daar iets doen. Als je dat alle maal samenbundelt, ook met de infor matie die de legger nodig heeft, dan blijft de samengestelde vraag naar da ta over'. Van der Velden: 'Samenvattend zijn de belangrijkste stappen in de Roadmap: einddoeldefinitie, behoefte-inventari satie, ontwikkeling van het informa tieprofiel, het adviesrapport, project aanpak, marktscan om de meest ge schikte leveranciers te vinden, het be stekvoor de aanbesteding en de aanbe stedingsprocedure om de uiteindelijke leverancier te selecteren. Daarmee wordt zichtbaar dat de feitelijke aan besteding - de verwerving van data die vooral door middel van laseraltimetrie zijn ingewonnen - maar een klein deel uitmaakt van het hele traject'. Laseraltimetrie is de techniek om met een lage intensiteitslaser hoogtedata in te meten. In de praktijk wordt deze laser onder een helikopter of vliegtuig gemonteerd. Deze techniek wordt in de petrochemische industrie ook van af de grond gebruikt om complexe structuren als bijvoorbeeld chemische fabrieken in te meten. GEO-INFO 2006-4 Project4De Digitale Dijk' van Waternet water

Geo-Info | 2006 | | pagina 48