Toepasbaarheid Een zeer belangrijke spin-off van dit verwervingsproces is de procesmatige aanpak, pragmatisch vertaald als de Roadmap: hiermee is een volledige blauwdruk ontstaan voor toekom stige (data)verwervingsprocessen. Bammens: 'Wat we hier eigenlijk doen, is de techniek van het manage mentproces projecteren op dit proces. We creëren hiermee een nieuwe inter ne standaard. Dat is voor ons cruciaal want namens de klanten - de afdelin gen - verwerft de afdeling Informatie management grote geografische gege vensbestanden. Wij geven er als orga nisatie geld aan uit, maar vinden het tevens van groot belang dat de toege voegde waarde duidelijk zichtbaar is. Daarom willen wij een procesmatige Verwervingstraject, zwaar vond, is overtuigd geraakt van de grote meerwaarde aanpak toepassen'. Transparantie Deze manier van werken levert een grote transparantie binnen de organi satie. Van der Velden: 'Door deze Road map is voor iedereen duidelijk wat er moet gebeuren en wat er gerealiseerd is. Daarmee is ook op elk moment dui delijk te maken waar we staan in het proces, wat er speelt en welke sturing er wordt gevraagd. Voor de manier van werken per afdeling is er een dimensie aan toegevoegd: gegevens inwinnen is niet meer alleen gebonden aan de af deling maar ook aan een concreet re sultaat. Ook op het gebied van samen werking tussen afdelingen zijn er voor delen te behalen, bijvoorbeeld door specifieke gegevens te combineren met videobeelden en foto's. Data wordt immers niet meer per afdeling verworven; de beschikbare data is voor alle afdelingen beschikbaar.' Betrokkenheid Doordat de medewerkers actief betrok ken zijn bij de inventarisatie van de be hoeften en door het besef dat zij er een stem in te hebben, is het hele proces gaan leven. De terugkoppelingen spe len vervolgens daar weer een belangrij ke rol bij. Van der Velden: 'Ook de kri tische benadering van hun wensen (moet het wel zo nauwkeurig? Weet je wat die mate van nauwkeurigheid extra kost?) heeft het proces transpa rant gemaakt. Het management, dat in eerste instantie het geschut wel erg bovenste lijn. Traject van deze systematische aanpak. En niet in de laatste plaats voor investering in de projectteamleden die nu beseffen dat ze door deze aan- opleidingen, pak ook voor andere projecten de leveranciers concreter en middelste lijn. professioneler kunnen benaderen aan de hand van hun van Traject voor de te voren nauwkeurig vastgestelde behoeften.' investering in middelen, Betekenis voor de afdelingen onderste lijn. De afdelingen zijn gaan beseffen dat hun vragen om infor matie niet meer vrijblijvend zijn. Ze moeten namelijk ook aangeven wat ze met die informatie gaan doen. De budget ten komen namelijk ook van die afdelingen. Zij worden zich beter bewust van de kosten tegenover de toegevoegde waarden van de resultaten die behaald worden met de inge kochte gegevens. Het begrip Roadmap leeft en men han teert al het werkwoord 'roadmappen'. Ondersteuning Bammens: 'In het begin hebben we gezegd dat we op de af zonderlijke onderdelen voldoende kennis in huis hebben maar we missen de ervaring en de doorkijk op de com plexiteit van het geheel om het project te kunnen leiden. Na selectie hebben we toen gekozen voor AeroVision om ons daarmee te helpen. Samen met AeroVision hebben we de Roadmap specifiek voor dit project ingevuld en die lopen we nu af. De rol van AeroVision gaat dan ook verder dan het faciliteren van de gefaseerde aanpak en het ervoor zorgen dat de processen goed lopen. Zij helpen het generieke pro ces eruit te destilleren voor de verwerving van data. Dat is van groot belang. Daarnaast hebben ze kennis van de mate rie - laseraltimetrie en de toepassingen - zodat zij de data kunnen beoordelen op kwaliteit. Bovendien kunnen zij de leveranciers op kritieke momenten sturen'. Overigens is er gekozen voor de combinatie van laseraltimetrie en foto- grammetrie als best passende oplossing bij het ontwikkelde informatieprofiel omdat daarmee tenminste 90% van de in formatiebehoeften op kwalitatief hoog niveau afgedekt zou worden. Voor de resterende 10% zal gebruik gemaakt wor den van grondradar, landmeetkunde en eventueel thermi sche (satelliet)beelden. Roadmap "De Digitale Dijk11 GEO-INFO 2006-4 water ^net

Geo-Info | 2006 | | pagina 49