PUBLICATIE Knowledge-based remote sensing of complex objects: Recognition of spectral and spatial patterns resulting from natural hydrocarbon seepages. Op 10 maart 2006 promoveerde de auteur aan de Universiteit Utrecht op een proefschrift over het detecteren van complexe objecten met behulp van remote sensing. Complexe objecten zijn opgebouwd uit kleinere delen die noch uniek noch onderling statistisch verbonden hoeven te zijn, hetgeen pro blemen oplevert bij aardobservatie. Aangezien de mens zulke objecten vaak herkent door verstandelijk spec trale en ruimtelijke kenmerken te combineren, kan een oplossing gevon den worden in beeldverwerkingstech nieken die eenzelfde kwalitatieve rede natie volgen. De hoofdlijn van het proefschrift is het detecteren van com plexe objecten door het combineren van spectrale en ruimtelijke kenmer ken tot een unieke samenstelling. Het thematische accent van het proef schrift ligt evenwel op het detecteren van de aanwezigheid van koolwater stoffen als een gevolg van natuurlijke lekkage uit reservoirs ('seepage'). Detectie van olie aan het aardopper vlak is mogelijk, maar foutgevoelig, aangezien het spectrum van olie veel lijkt op dat van, bijvoorbeeld, asfalt of andere donkere materialen. De aanwe zigheid van gas in een bodem leidt tot een wijd spectrum aan mogelijke, bo tanische en mineralogische, verande ringen aan het aardoppervlak. De voor naamste anomalie die hieruit resul teert, is een kale bodem als gevolg van een zuurstoftekort voor planten, het geen geen uniek kenmerk is. Het ruim telijke patroon van seepages bestaat veelal uit een reeks cirkelvormige ha lo's die zijn opgelijnd langs geologi sche structuren in de ondergrond. Dit patroon is evenmin uniek en zou bij voorbeeld verward kunnen worden met een reeks boomtoppen. Alleen als deze spectrale en ruimtelijke kenmer ken gecombineerd worden, ontstaat een uniek, samengesteld, object. Het proefschrift presenteert vier beeld verwerkingsalgoritmes die op zowel het spectrale en ruimtelijke domein van een beeld werken. Elk algoritme is getest aan de hand van een eenvoudige toepassing waarbij wordt verwacht dat het algoritme optimaal zal presteren. Hierna is het algoritme geëvalueerd voor het detecteren van seepage halo's. Het eerste algoritme becijfert de vorm van een object, gebaseerd op verhou dingen tussen omtrek en oppervlak van het object en zijn enveloppe. Als toepassing is een multi-spectraal beeld van morfologisch verschillende meren gesegmenteerd en zijn deze meren op basis van hun vorm geclassificeerd. De ze classificatie is voorts vergeleken met de uitkomsten van aardobservatie spe cialisten. De resultaten laten zien dat Seepage halo's gezien vanuit het veld (kale bodem in bovenste foto) en vanuit de lucht (locaties met rode cirkels in onderste foto). De halo's worden gekenmerkt door vegetatiestress, hetgeen bij de getoonde halo resul-teert in kale bodem. Het algoritme gebaseerd op Hough-transformaties is in staat om, ten koste van slechts één valse anomalie, deze seepage halo's te detecteren. deze techniek erg goed presteert met een classificatiescore van 98%, indien een object uit ten minste 200 pixels is opgebouwd. Dit algoritme blijkt echter niet geschikt te zijn voor het detecte ren van seepage halo's die meestal maar een tiental vierkante meters he slaan. Een algoritme dat werkt met slechts enkele pixels is wenselijk. Een spectraal-ruimtelijke herkenning van een kleine groep pixels kan wor den verkregen door een miniatuur beeld met daarin het te detecteren ob ject direct te vergelijken met een re mote sensing beeld. Deze techniek wordt in het proefschrift gebruikt om mineralogische grenzen in een hydro- thermaal systeem te detecteren. In een beeld is een grenszone het kleinst mo gelijke samengestelde object aange zien het door slechts twee spectrale kenmerken gedefinieerd kan worden. Uit de toepassing blijkt dat dit algorit me in staat is zowel scherpe als gelei delijke grenzen te detecteren en nieu we geologische kennis oplevert. Helaas voldoet een star voorbeeld van een ob ject in een miniatuurbeeld niet opti maal vanwege de grote spectrale en ruimtelijke variatie die aanwezig is in de natuur. Een oplossing is gezocht in het vermin deren van de afhankelijkheid van spec trale informatie en het zoeken van eenvoudige wiskundige vormen in pixels. Een algoritme dat voortkomt uit bovenstaande bevindingen poogt spectraal identieke pixels te vinden op een cirkel met een vooraf vastgestelde diameter. Om het resultaat voor seepage-gerelateerde anomalieën te bestuderen wordt dit algoritme eerst toegepast op kunstmatig gegenereerde beelden. Daarna wordt het succesvol toegepast op een digitale luchtfoto voor het vinden van seepage-gerela teerde halo's. Het blijkt echter dat het gebruik van tenminste één spectrale referentie nodig is om verwarring tus sen objecten met eenzelfde vorm, zo als de halo's en bijvoorbeeld boom kruinen, te voorkomen. De resultaten uit bovengenoemde ont wikkelde algoritmen leiden tot de ont- 189 Harald van der Werff, Dept of Earth Systems Analysis, ITC PteV -sss> wft'Spa, GEO-INFO 2006-4

Geo-Info | 2006 | | pagina 51