IMRO: Informatiemodel Ruimtelijke Ordening n essentie is het algemene doel: het verbeteren van com municatie het algemene doel. Communicatie in de zin van overdracht van informatie. De verbeterde communi catie staat vervolgens aan de basis van efficiëntere proces sen die leiden tot een betere realisatie van een gesteld doel, in het geval van de ruimtelijke ordening een verbeterd ge bruik van de ruimte. De communicatie kan verbeterd wor den door de snelheid te verhogen waarmee informatie van A naar B gaat, door gebruik van een gemeenschappelijke taal waarin de informatie is vastgelegd zodat men elkaar begrijpt, en door de informatie zo aan te bieden dat ze past in een bredere context. Een informatiemodel voor uitwisse ling van digitale informatie draagt bij op al deze terreinen: snelheid, begrip en aansluiting op context. 1 ir. P.A.L.M. Janssen, informatieanalist Ravi Netwerk voor Geo-informatie ir. R.A. Jekel, stedenbouwkundige Sonsbeek Adviseurs bv te Arnhem Een gemeenschappelijk begrippenkader De beleidssector Ruimtelijke Ordening heeft als taak het af stemmen van het gebruik van de ruimte op de maatschap pelijke behoefte. Voor het uitvoeren van deze taak wordt beleid en wetgeving gemaakt. Het beleid wordt vastgelegd in ruimtelijke plannen die op zichzelf een summum van integratie van verschillende typen informatie zijn zoals: sociaal-economisch, cultuurhistorisch, demografisch, biofy- sisch. Al deze verschillende typen informatie worden geïn tegreerd in en vertaald naar ruimte lijke planinformatie. Deze constate ring is belangrijk. Een ruimtelijk plan bestaat niet uit een combinatie van in formatie uit andere sectoren, een ruimtelijk plan integreert informatie uit andere sectoren en genereert daar mee nieuwe informatie. Deze nieuwe informatie, de planologische informa- GEO-INFO 2006-4 Van werkelijkheid naar informatiemodel en weer terug naar de werkelijkheid De digitale snelweg biedt de mogelijkheden om snel te informeren en geïnformeerd te zijn. Voor de uitwisseling van geo-informatie is het van belang dat er afspraken zijn over de inhoud van verstuurde informatie. Steeds meer beleidssectoren zien daarom de noodzaak voor het ontwikkelen van een informatiemodel voor uitwisseling van digitale informatie. Een sectoraal informatiemodel waarin op formele wijze de informatie wordt beschreven die binnen de sector van toepassing is. Voor de sector Ruimtelijke Ordening is het informatiemodel IMRO ontwikkeld. Het model wordt inmiddels al enkele jaren toegepast en is recent geactualiseerd. In dit artikel wordt het proces beschreven dat ten grondslag lag aan de totstandkoming van IMRO en de factoren die zorgen voor een brede en succesvolle toepassing.

Geo-Info | 2006 | | pagina 6