DEF ORMAT I E-M0 N I TORI NG VAN KASTEEL De HAAR TE HaARZUILENS Ronald de Ronde Bouw/Laser bv. sterdam. Cuypers maakte gebruik van de nog aanwezige fundering en muren om het kasteel weer opnieuw op te bouwen. Het resultaat is tegenwoordig nog steeds door iedereen te bewonde ren. Om dit kasteel ook voor de toe komst te behouden, is begonnen met een grootscheepse restauratie van het complete kasteel. Fig. 1. Scheuren in de gevel. Eén van de te restaureren onderdelen is het herstel van de funderingen van de Riddertoren. Deze toren is flink ver zakt en gedeeltelijk al losgescheurd van de rest van het kasteel (fig. 1). Dit verzakken wordt grotendeels veroor zaakt door de slechte, nog middel eeuwse, fundering die ten dele moet worden hersteld. Om de oude funde ring te kunnen verwijderen, wordt de toren opgevangen met stalen binten. Deze zijn op een aantal meters boven het maaiveld aangebracht en onder steunen de toren. Met vijzels wordt de toren zelfs iets opgetild. Niet om de ou de zakkingen weer teniet te doen maar meer om spanning te brengen op de constructie om het mogelijk te maken de oude fundering te herstellen (fig. 2). Als de oude fundering weer is hersteld en gedeeltelijk vernieuwd, zal de toren hier weer op komen te rusten. Zowel tijdens de vijzelwerkzaamhe den alsook gedurende de overige werkzaamheden had de aannemer de opdracht een meetsysteem te installe ren dat continu de bewegingen moni- toort. Niet alleen de relatieve zakkin gen van punten ten opzichte van el kaar (scheefstand) maar ook de absolu- Fig. 2. Stempels, te verplaatsing van de toren ten op- De roterende laser is een veel toegepast meetinstru ment. Vooral in de (wegen)bouw wordt dit instru ment ingezet voor het uitzetten van hoogtes. Steeds vaker wordt een roterende laser ook ingezet in het verticale vlak voor bijvoorbeeld het uitlijnen van ankers of bij het stellen van wanden. Anders dan in enkele industriële toe passingen of op laboratoriumschaal worden lasers niet in gezet voor zeer nauwkeurige metingen zoals deformatie metingen. Door de toepassingen van zeer nauwkeurige la serontvangers kan de roterende laser toch worden ingezet bij de monitoring van deformaties. Kasteel De Haar te Haarzuilens Kasteel De Haar te Haarzuilens is één van de jongere kaste len in Nederland, althans het nu zichtbare gedeelte. De ge schiedenis gaat terug naar voor 1391. Zeker is dat het al enkele keren is gerestaureerd en al twee keer volledig her bouwd. De laatste keer wasrond 1895 toen de toenmalige, nog jonge, eigenaar Etienne van Zuylen van Nijevelt be sloot het in verval geraakte kasteel te restaureren en deels opnieuw op te bouwen. De architect die verantwoordelijk was voor het nieuwe ont werp was dr. Pierre Cuypers, bekend van onder andere de bouw van het Centraal Station en het Rijksmuseum te Am- GEO-INFO 2006-5 laser Meten met een

Geo-Info | 2006 | | pagina 12