METADATA-STAN DA ARDEN VOOR NEDERLAND ing. M. Reuvers manager standaardisatie, Ravi en ir, M.A. de Rink medewerker standaardisatie, Ravi Door gebruik van metadata kunnen de Momenteel is de belangrijkste doel- discovery: uitsluitend gericht op het zoeken naar resources; exploration: evaluatie en toetsing of de resource aan de informatiebe hoefte voldoet; exploitation: het benaderen en ver krijgen van de resource. edurende de laatste jaren wordt veel aandacht be steed aan de ontwikkeling van een Nationale Geo In formatie Infrastructuur (NGII). De componenten van een NGII die onderkend worden, hebben onder andere be trekking op hardware, software, organisatie, procedures, beleid, standaarden en metadata. De bedoeling van dit arti kel is om de gebruikers op de hoogte te brengen van de ont wikkelingen en de vastgestelde Nederlandse standaarden voor de component 'metadata'. Inhoudelijk zullen hiervoor doel, rol, huidig gebruik en nut en noodzaak van deze com ponent worden beschreven. De relatie met belangrijke initi atieven zoals INSPIRE wordt nader toegelicht. Doel van metadata De eerste stap van een gebruiker is de zoektocht naar bron nen (geografische datasets en services) met bruikbare data (informatie) in een Geo Informatie Infrastructuur. Hierbij speelt metadata een cruciale rol. Metadata betreft de 'data over data'. Hierbij kan metadata een beschrijving geven over onderdelen als contact-, distributie-, kwaliteits-, ge- E.vplü'ullori t arplp*3rtlnr Fig. 1Metadata- mechanismen. Om binnen een NGII efficiënt te kun nen zoeken, is metadata gebaseerd op het 'discovery' mechanisme het be langrijkst. Immers, als een bron niet lean worden gevonden, vinden de ove rige mechanismen (toetsing en verkrij gen van bron) niet plaats. Metadata is geen doel maar een middel om een doel te kunnen realise ren. Dit doel dient goed te worden ge formuleerd. Momenteel is dit doel het verbeteren van de 'kenbaarheid' van data. Zonder metadata kan geen infor matie worden verkregen over het pro duct. Bij veel dagelijkse producten is metadata geheel ingeburgerd. Een eer ste voorbeeld is een tv-gids waarin in formatie staat over de programma's. Het tijdstip inclusief beschrijving dient als metadata over tv-programma- GEO-INFO 2006-5 Metadata niet zo lastig als het lijkt ledereen vindt metadata belangrijk maar imple mentatie en toepassing blijven beperkt. Dit terwijl metadata hard nodig is om als gebruiker de juiste geografisch datasets te kunnen vinden in de grote hoeveelheid die door de data-providers wordt bruiks- en identificerende informatie. aangeboden. Blijkbaar wordt metadata als moeilijk beschikbare bronnen gevonden wor- en exotisch gezien terwijl dat best meevalt en de voordelen van het goed gebruik van metadata sen>zowel technisch ais semantisch. groot zijn. Werkt u trouwens al met metadata? stelling van metadata het kunnen vin den en beoordelen van de bronnen, ook wel bekend onder de term 'disco very'. Het GSDI cookbook deelt meta data vervolgens in naar drie mechanis men (fig. 1), gebaseerd op het proces van zoeken tot verkrijgen van de re source: ^jjgB

Geo-Info | 2006 | | pagina 16