ISO 19115 is ontwikkeld om datasets en datasetseries te beschrijven. Hier mee worden echter niet alle databron nen afgedekt. Vraag is wat wordt ver staan onder de term 'bron' (resource). Volgens ISO is een resource een middel om in een behoefte te voorzien, zoals een dataset, datasetserie of services. We moeten hierbij opmerken dat de ontwikkelde Nederlandse metadata- standaard voor geografie geen reke ning houdt met de informatiebron services. Dit betekent dat deze resour ces niet beschreven worden en dus ook niet kenbaar worden gemaakt. Daar voor is de Nederlandse metadata-stan daard voor geografische service ont wikkeld [Ravi, 2006]. Hiervoor dient te worden geformuleerd: wat wordt ver staan onder een service. Er zijn drie ty pen services. Het eerste type services is gekoppeld aan data. Deze service kan worden ge schouwd als een webapplicatie (met ei gen data) die toegankelijk is via gehar moniseerde interfaces. Voorbeelden hiervan zijn: Web Map Service: een service waar bij diverse operaties kunnen worden uitgevoerd op data. De WMS stuurt steeds een plaatje (jpg, png, etc.) naar de gebruiker (cliënt) vanuit een (gebruiksvriendelijke) interface. Dit plaatje geeft de resultaten weer van de uitgevoerde bewerkingen; Web Feature Service: een service waarbij diverse operaties kunnen worden uitgevoerd op de data. De WFS stuurt features naar de gebrui ker toe en de gebruiker kan bewer kingen (muteren, creëren of verwij deren) uitvoeren op deze features; Web Coverage Service: een service die operaties kan uitvoeren op een coverage (laag). Het tweede type services heeft tevens de mogelijkheid om extra databron nen te koppelen aan de service. Indien de interface is geharmoniseerd en vol doet aan onderlinge afspraken, kan da ta naadloos worden getoond door ge bruik van deze service. Het derde type services is niet gekop peld aan data. Voorbeelden van dit soort type services zijn: transformatie services (omzetting naar een ander ruimtelijk referentiesysteem) en pre sentatieservices. De metadata-productie binnen de meeste organisaties is nog niet of pas vrij recentelijk professioneel aan het ont staan. Er zijn momenteel veel initiatieven waarbij een in haalslag wordt gemaakt bij deze metadata-productie. Gedu rende deze slag dient de aanpak echter wel kritisch te wor den bekeken. Een voorbeeld hiervan is dat metadata-pro ductie plaatsvindt na het data-productieproces. Gevolg is dat metadata vaak moeilijk door één persoon te achterha len is waardoor de betrouwbaarheid en compleetheid niet is gegarandeerd. Het inpassen van metadata-productie binnen de data-productie wordt als een probleem ervaren vanwege bijvoorbeeld de volgende problemen [Wayne, 2005]: er zijn te weinig voordelen om metadata te produceren; metadata-standaarden zijn te groot en amper te imple menteren; metadata-productie vergt tijd en geld. Doelstelling is het oplossen of ontkrachten van deze drie problemen. In tabel 2 worden zes voordelen voor de organi satie vermeld [Wayne, 2005]. Voordelen metadata voor organisaties Data-ar chivering Data is de meest kostbare component van een GIS. Metadata is een middel om de waarde te behouden van 'vergeten' datasets. In het bijzonder bij frequent wisselend personeel kan metadata de waarde van de investering behouden. Data-toegankelijkheid GIS-data-ontwikkeling verschuift van data-producent naar data-ge- bruilcer. Vanuit de visie van de gebruiker is metadata het toegangs middel van de data-gebruiker. Vanuit de visie van de producent is metadata het middel om data-gebruik te definiëren. Data-management Metadata stelt organisaties in staat om snel interne informatie (uit databronnen) te verkrijgen vanuit specifieke criteria. Daarnaast kunnen afspraken gemaakt worden over updates en kan eenvoudi ge monitoring plaatsvinden. Data-'discovery' Metadata is het middel voor het vinden van beschikbare geografi sche bronnen via internet. Metadata is geschikt voor machine mens-interactie en machine-machine-interactie. Data-overdracht Metadata wordt in toenemende mate door systemen gebruikt als middel om data behoorlijk te kunnen tonen. Data-distributie Indien metadata wordt opgebouwd volgens nationale standaarden kan worden geparticipeerd in een nationale en Europese Informa tie Infrastructuur. Deelname zorgt voor een positieve PR van de or ganisatie en ontlast het personeel bij het beantwoorden van vra gen over het verkrijgen van data. Betreffende het tweede probleem (metadata-standaarden zijn te groot en amper te implementeren) moet worden er kend dat de implementatie vrij lastig is. Vanuit diverse pro jecten en vanuit het bedrijfsleven wordt hierop ingespeeld met de ontwikkeling van metadata-tools. Om metadata uit eindelijk efficiënt te kunnen gebruiken binnen de eigen or- GEO-INFO 2006-5 Nederlandse metadata- standaard voor geografi sche services Metadata binnen organisaties

Geo-Info | 2006 | | pagina 19