2-3 bistellar omklappen; 4-4 bistellar omklappen. Conclusie Het uitbreiden van het topografische gegevensmodel is vooral relevant voor grootschalige topografie. Gezien de omvang en het belang van deze ge gevens zijn het garanderen van de in tegriteit en het bieden van een goede performance van groot belang. Daar om moeten deze gegevens in een DBMS worden beheerd in een gege vensmodel dat is gebaseerd op de Poincaré-algebra. De TEN-structuur is geschikt vanwege de eigenschappen als goed gedefinieerde driehoeken (per definitie vlak), topologische structuur, goede onderhoudbaar heid, visualisatie gebaseerd op drie hoeken, en de mogelijkheid om meer complexe objecten te vormen (door het samenvoegen van tetraheders). Het gepresenteerde conceptuele mo del is de basis voor een toekomstige implementatie in Oracle en er zullen een aantal verschillende prototypen op gebaseerd worden. Bovendien zal naast de derde dimensie ook het tem porele aspect in dit model worden meegenomen. Literatuur Carlson, E., Three-dimensional concep tual modeling of subsurface structures. In: Auto-Cart 1987-8, p. 336-345 Egenhofer, M. and Andrew, F, PAN DA: An Extensible DBMS Supporting Object-Oriented Software Techniques Database Systems in OfficeEnginee ring, and Science, Zurich, Switzerland, T. Harder (ed.), Informatik Fachbe- richte, 1989-204, Springer-Verlag, p. 74-79 van der Most, A., An algorithm for overlaying 3D features using a tetrahedral network Master's Thesis TU Delft, 2004. Shewchuk, J.R., Delaunay refinement mesh generation, PhD thesis, Carne gie Mellon University, 1997. Vosselman, G., Sensing Geo-information, Inaugural address, ITC Enschede, 2005 Zlatanova, S., A.A. Rahman, W. Shi, Topology for 3D spatial objects, International Symposium and Exhibition on Geoinformation 2002, 22-24 October, Kuala Lumpur (Maleisië). Fig. 5. Omklappen in 3D: 2-3 bistellar omklappen (links) en 4-4 bistellar omklappen (rechts) (bron: van der Most 2004). Samenvatting Een TEN-gebaseerde aanpak voor 3D-topografie Vergrote bewustwording van het belang van duurzame ontwikke lingen verhoogt de behoefte aan 3D-plannings- en -analysemogelijk heden. Topografische producten moeten daarom worden uitgebreid naar de derde dimensie. In dit artikel wordt een nieuw 3D-topolo- gisch datamodel gepresenteerd gebaseerd op de wiskundige theorie van de Poincaré algebra. De interne structuur bestaat uit een net werk van simplexen (knopen, zijden, driehoeken en tetraheders), die goed gedefinieerd zijn, en zeer geschikt zijn voor het consistent bij houden van de 3D-data. Complete 3D-objecten bestaan uit een ver zameling van deze simplexen. Trefwoorden GIS-technologie, modellering van gegevens, theorie Summary A TEN-based approach for 3D topography Increased awareness of the importance of sustainable developments has raised the need of 3D planning and analysis. Thus, topographic products have to be extended into the third dimension. This article presents a new 3D topological data model based on the mathemati cal theory of Poincaré algebra. The internal structure is a network of simplices (nodes, edges, triangles and tetrahedrons) that are well defined, and are very appropriate for the consistent maintenance of 3D data. Complete 3D objects are made up of a collection of these simplices. Keywords GIS technology, data modelling, theory Résumé Une approche TEN pour la topographie 3D La prise de conscience de 1'importance des développements durables augmente les possibilités de planification et d'analyse 3D. Les pro duits topographiques doivent pour cela être élargis a la 3ème di mension. Un nouveau modèle topographique 3D basé sur la théorie mathématique de Valgèbre de Poincaré est présenté dans eet article. La structure interne comprend un réseau de simplex (nceuds, arcs, triangles, tétraèdres) bien défini et trés approprié pour une ténue cohérente des données 3D. Les objets 3D contiennent une collection de ces simplex. Mots clés Technologie SIG, modèlisation des données, théorie GEO-INFO 2006-5

Geo-Info | 2006 | | pagina 31