stereolcartering werd uitbesteed. De bebouwingsgegevens vormden één e Topografische Dienst Kadaster is een van de eerste die gestart is met de automatisering van het kaart- vervaardigingsproces. Al in de jaren zeventig bezat de dienst digitizers, een nauwkeurige plotter en interactie ve grafische werkstations van Intergraph; de eerste in Nederland en misschien wel in Europa. Een uitdagende werkplek voor een jonge geodeet. Zo kwam Kolk in 1977 bij de TD die toen nog in Delft aan de Westvest zat. Jan de Kruif, redacteur Voorgeschiedenis, opbouwen kennis In 1973 was Hans van de Linde gestart met de automatise ring van de basislcaart 1:10.000. De kaarten werden met een digitizer 'blind' gedigitaliseerd. Al snel merkte men dat dit proces te veel tijd vergde en dat dit niet rendabel was. Er werd overgestapt op de 1:250.000. Dit product leende zich beter voor automatisering: de hoeveelheid werk was te over zien en vanuit het digitale bestand konden de drie versies, de Landmachtversie, de Luchtmachtversie en de civiele ver sie worden vervaardigd. In deze tijd kwam Kolk in dienst als stafmedewerker onder leiding van ir. Jo van der Linden. Kolk hield zich aanvankelijk bezig met de fotogrammetrie en het analoge productieproces. Een van de eerste automa tiseringsprojecten waar hij bij betrokken raakte, kwam van Defensie: het Digital Land Mass System, bedoeld voor simu latie van radarbeelden voor luchtoperaties. Dit werd een ob- jectgericht bestand. Ook kwam in die tijd van Binnenlandse Zaken de opdracht voor 'Project Bebouwing', het meten van oppervlakte en inhoud van gebouwen in bebouwde lcom- van de maatstaven voor de verdeling van gelden uit het Gemeentefonds. Een project met veel haken en ogen, immers als je een bouwvallig schuur tje wel of niet meenam, kon de grens van de bebouwing compleet wijzigen en daarmee de gemiddelde bouwhoog te. De uitkering kon daardoor fors wor den beïnvloed. Veel gemeenten maak ten dan ook bezwaar en dat stelde ho ge eisen aan de kwaliteitscontroles. Voor beide projecten moesten de nodi ge systemen worden ontwikkeld. Dit Fig. 2. De eerste was een prachtige leerschool voor het digitizer, een bedrijf en voor Kolk in het bijzonder Gradicon uit 1974, de want in 1984 werd hij benoemd tot beste die de TD had. hoofd Automatisering wat samen viel GEO-INFO 2006-5 rS X G <u G QJ O Bert Kolk neemt afscheid van de Topografische Dienst TOPIONL: van kaart tot geo-object Na bijna dertig jaar werkzaam te zijn geweest bij de Topografische Dienst Kadaster (TD) heeft Bert Kolk dit voor jaar afscheid genomen. Hij heeft in die tijd in diverse functies bij deze dienst gewerkt, eerst in Delft en later in Emmen. Hij heeft zich vooral bezig gehouden met de ontwikkeling van Topio, vanaf de automatisering van de 1:10.000 kaart tot het huidige object- gerichte bestand TOP10NL. Dit is voor Geo-lnfo aanleiding om daar eens met Fig. 1. Bert Kolk. men. De TD had de projectleiding, de hem nader over te praten. Als rode draad loopt door dit gesprek de 'geo- informatisering' van de kaart 1:10.000. LU u

Geo-Info | 2006 | | pagina 32