den gegenereerd met 'object-oriented' technieken. De organisatie De invoering van de automatisering van de kaart en de bestandsopbouw hebben uiteraard gevolgen gehad voor de orga nisatie van de TD. Kolk ziet drie duide lijke omslagen. Allereerst de overgang van analoog naar digitaal. Deze techni sche omslag had grote gevolgen voor de werkwijze en de functies van de men sen van de TD. Binnen de organisatie ontstond de afdeling automatisering. Deze afdeling werd, in die begintijd, ge leid door Van de Linde en later door Kolk. De afdeling bestond uit mensen met kennis van het product, geen auto matiseerders pur sang maar geodeten en kartografen met automatiserings kennis. Geleidelijk ontstond behoefte aan informatici en zo ontstond de twee de omslag waarbij een professionele af deling informatica tot stand kwam. Dit stelde hoge eisen aan de communicatie tussen de vakmensen en de informatica- Fig. 6. Westvest 9 te Delft tot 1984 de locatie van TD. a -4 2 I j tot de nodige overhead. Tenslotte kwam de derde omslag toen het management 'geprofessionaliseerd' werd. De dienst werd altijd geleid door mensen die het vak door en door kenden. Maar met de opvolging van Geudeke en vervolgens de over gang naar het Kadaster kwam de nadruk te liggen op de pro fessionele manager die niet gehinderd werd door kennis van het vak. Kolk vindt deze afstandsverwijdering van het produc tieproces geen verbetering voor het product. De overgang van Defensie naar het Kadaster Met de opkomst van de digitale bestanden werden de pro ducten van de TD belangrijker voor de civiele wereld. Tot 1990 bestond de civiele omzet uit de verkoop van films en gedrukte kaarten en daarna sloeg dit snel om naar verkoop van digitale bestanden. Als gevolg van de 'val van de Muur' was ook de belangstelling van Defensie voor de producten van de TD afgenomen. Immers, de taken van Defensie zijn sindsdien fors gewijzigd; van de verdediging van de Duitse laagvlakte tegen de Russen in vredestaken in verre landen. Kortom, Defensie wilde wel van de TD af. Het management was van mening dat de dienst feitelijk te klein was om zelf standig te overleven. Investeringen in nieuwe producten als bijvoorbeeld TOPIONL zijn groot en voor de ontwikke ling van nieuwe producten en werkwijzen is veel ICT-lcen- nis nodig en de dienst had maar een beperkte capaciteit in huis. Aansluiting bij een grote organisatie bood meer mo gelijkheden voor de toekomst en dat resulteerde uiteinde lijk in de overgang naar het Kadaster, samen met de aan passing van de Kadasterwet waarin de wettelijke status van de topografische kaart werd geregeld. De uiteindelijke overgang verloopt, mede door de nu lopende reorganisatie (die geen reorganisatie genoemd mag worden) niet zo soe pel. In zijn afscheidsspeech vertelde Kolk dat hij de indruk had dat de managers in Apeldoorn het idee hadden dat ze in Emmen een varkensstal moesten uitmesten. Dit leidde tot het nodige geknor in Emmen. Emmen wordt omge vormd tot een productieafdeling samen met de GBKN. ICT en onderzoek en ontwikkeling verdwijnen mogelijk naar Apeldoorn. Kolk is daar niet gelukkig mee want in zijn vi sie horen het primaire proces, marktbewerking en de bij behorende ondersteuning door ICT en onderzoek en ont wikkeling één te zijn. De gebruikers De belangrijkste gebruikers van TOPIO zijn de landelijke en provinciale diensten. Deze gebruiken de kaart of het bestand om er eigen gegevens op weer te geven. Slechts enkele diensten gebruiken het bestand voor echte GIS-ta- lcen zoals het maken van analyses. Veel gebruikers blijven nog denken in het lcartografische product en gebruiken feitelijk het lcaartmodel en niet het digitale landschaps model. Het plaatje blijft toch voor veel mensen erg be langrijk. Het, in de negentiger jaren ontstane, onafhanke lijke gebruikersoverleg rond de digitale producten heeft veel goede dingen opgeleverd, vindt Kolk. Dat was en is een goede zaak. mensen want deze hadden geen of wei nig inhoudelijke kennis van het pro duct. Dit leidde tot meer aandacht voor Fig. 7. Bendienplein 5 te Emmen, de de documentatie, een goede zaak, maar locatie van de TD ook tot veel procedures en uiteindelijk sinds 1984. Het vakgebied Het vakgebied bij de TD bestaat uit een mengeling van ge odesie, lcartografïe, reproductie, later uitgebreid met infor matica en het is uitgegroeid tot geo-informatie in de ruim ste zin van het woord. De medewerkers van de TD waren de GEO-INFO 2006-5 a X QJ QJ 05 O U <D Tj u

Geo-Info | 2006 | | pagina 35