««jan Bevelander Integratie, dat is wat de klok slaat. Na- benauwd voor het ondersneeuwen van bijvoorbeeld minder pragmatisch wer- tuurlijlc, als geo-specialisten bij de pro- wat men als essentieel beschouwt. Met ken, meer volgens structuur en regels. vincie zijn we al enigszins voorbereid verbazing neem ik kennis van de in- op wat de elektronische overheid gaat valshoelc van waaruit men geo-infor- Dat vergt de nodige flexibiliteit. Ondertussen moet de achterban zeker betekenen. We zijn al jaren intensief matie beschouwt als een component niet het gevoel krijgen vermalen te betrokken bij DURP en de Risicokaart. Beide projecten hebben veel invloed in een gecompliceerde ICT-omgeving, net als een e-formulier of een broker, gehad op standaardisatie en vernieuw- Zo was ik vandaag op een seminar over worden tussen basisregistraties en pro vinciale kernregistraties, kwaliteits controles en het nieuwe 'zoeken en back-, mid- en frontofflces in de ge- vinden'. Dus vooral ook niet vergeten meentelijlce organisatie. Twee maal om de communicatie aandacht te ge- ing van de GIS-infrastructuur bij de provincies. Budgetten kwamen be schikbaar onder verwijzing naar de was daar sprake van geo-informatie. ven. wettelijke verplichtingen die daaruit voortkwamen. De vernieuwing krijgt Wat heel goed blijkt te helpen om deze hindernisbaan goed door te komen, is het werken met streefbeelden. Geef Eerst ging het over "het koppelen op coördinaten". Niet de eerste keer dat ik nu dan ook gestaag vorm. En dat is iets dergelijks hoor, een invalshoek die maar goed ook want achteraf gezien mij altijd even moeite kost om te vol- burger, bedrijf, ambtenaar of politiek een gezicht en beschrijf of film een si tuatie in 2010. Dé manier om los te lco- waren dit nog maar de eerste voorzich- gen. Daarna was er sprake van het aan- tige stappen op het pad van de elektro- vragen van een bouwvergunning. Hoe nische dienstverlening. Waar staan we nu? Via Risicolcaart.nl is wordt omgegaan met de bij te leveren men van abstracte korte termijn dis- telceningen? Het antwoord daarop was cussies. Het geeft perspectief, wijst het te zien dat een aantal kaarten voor de dat tekeningen nou eenmaal op papier doel aan waar we naartoe gaan. In burger toegankelijk zijn en ook de eer- zijn en gewoon via de post moeten 2005 hebben de provincies het Streef- ste gecodeerde ruimtelijke plannen worden toegestuurd. beeld integrale digitale informatie zijn via de diverse sites te raadplegen. Samenwerking dus. Van ICT-, DIV- en voorziening aangenomen. Nu bordu ren we daarop voort door de voorbeel den in het streefbeeld weer uit te wer- Daarnaast verschijnen er steeds meer geo-specialisten. Theorie en praktijk themagerichte geo-viewers op de sites, van de elektronische dienstverlening Voor de projecten die nu op stapel geven meer dan voldoende aanleiding ken naar datastromen. Wanneer krijgt bedrijf x bij het aanvragen van een ver gunning te maken met basisregistra ties? Wat verandert er in het werk van staan, is echter meer nodig. Meer dan om bruggen te gaan slaan tussen de be de huidige diensten die primair om de staande eilanden. Integratie van gege- toeganlcelijkheid en standaardisatie vens, systemen en applicaties moet van geo-informatie draaien en aanbod- handen en voeten krijgen. Gemixte handhaver y als hij op pad gaat met gericht zijn. Met het op gang komen van de elektronische dienstverlening teams moeten dit tot werkelijkheid maken. Dat betekent in de eerste zal het accent van de ontwikkelingen plaats van elkaar leren maar ook vrees liggen op de integratie van geografi- overwinnen, heftige discussies voeren sche, documentaire en administratie- en veel misverstanden oplossen. Neem nou de discussie van vorige week over het beheer van services. Vol- ve informatie. Bijvoorbeeld in een ver gunningenloket of bij het opvragen van informatie over de woonomge ving. Kortom: de vraagkant komt aan bod. gens de systeemarchitect een zuivere ICT-lcwestie: beheer van functionaliteit en hardware. Maar hoe passen de geo- zich af te tekenen. een complete set basisdata? Of hoe kan de gedeputeerde sneller reageren doordat zij over gegevens kan beschik ken uit verschillende bronnen? Langzamerhand komen we zo van on ze eilanden af. Zelden ben ik in korte tijd zo vaak op een ander been gezet. Het werkt wel, gestaag beginnen de contouren van die andere overheid En zo komt het dat ik sinds een paar dataservices daar dan in? Dat zijn im- maanden steeds vaker overleg en mers ook services en vanuit het per- samenwerk met de collega's van de spectief van GEO gezien, zou het lo- voormalige ICT-en documentaire afde- gisch zijn om het beheer te knopen lingen. En dat is even wennen. Aarze- aan datamanagement. Wat is waar- lend begeven wij ons op eikaars ge- heid? Andersom is het soms ook nodig bied. Regelmatig is men over en weer om gewoontes los te laten. We gaan Marjan Bevelander, Coördinator geo-informatie Provincie Noord-Brabant, tevens voorzitter I0G-GE0 B-mail: mbevelander@brabant.nl 231 GEO-INFO 2006-5 Geo-lnfo in de Praktijk Integratie

Geo-Info | 2006 | | pagina 37