BLAD 5 VAN DE MaLERISCHE ReISE-AïLAS VAN F.W. DELKESKAMP Peter van der Krogt, URU-Explokart, Universiteit Utrecht Eind november 2004 werden er op eBay twee kaartbla- den aangeboden. Eén ervan - die de verkoper "Rotter dam Delft Leiden Haag Ütrecht Arnheim Nymwegen" noemde - toonde het Nederlandse rivierengebied van Arn hem tot de zee. De andere kaart ("Rhein StraRburg Freiburg Colmar Breisach Thann Basel") de Rijn van Basel tot Brei- sach. In de beschrijving dateerde hij de kaarten op ca. 1890. Ilc slaagde erin ze allebei aan te kopen voor een wel zeer re delijke prijs van enkele tientallen euro's. Omdat de Neder landse kaart het meest interessant is, volgt daarvan een uit gebreidere beschrijving. Het blad meet ca. 33 x 23 cm en is een staalgravure. De titel staat onderaan de kaart: Laufdes Rhein Stromes durch Holland, unter den Namen Rhein, Krume Rhein, Waal, Yssel, Leek, Merve und Maas. De kaart, die op het westen is georiënteerd, toont de Maas en het Rijn-Waalsysteem van respectievelijk Gennep en Zevenaar tot aan de zee. Tussen de rivieren is er topogra fie ingetekend: wegen, een enkele spoorlijn, een paar sloten, dorpen als groepjes huizen en steden in de vorm van kleine plattegrondjes. De zones langs de rivieren (uiterwaarden?) zijn grijs gekleurd, de rivierdijk is niet of nauwelijks ingete kend. De namen zijn duidelijk gegraveerd door iemand zon der kennis van de Nederlandse taal, een opmerkelijke fout is "VUFHEERENLANDEN" voor "VIJFHEERENIANDEN" (hier is de hoofdletter IJ als U gelezen). Links en rechts van het kaart beeld staan 24 stadsgezichten van gebouwen in Arnhem (2), Nijmegen (2), Utrecht (1), Rotterdam (5), Delft (4), Den Haag met Scheveningen (6), Leiden (1) en Haarlem (3). Tussen deze stadsgezichten en het kaartbeeld staan verder nog platte gronden van Rotterdam en Utrecht. Voor de datering van het blad bleken de spoorlijnen al snel het beste hulpmiddel te zijn. De enige spoorlijn die op de kaart is ingetekend, is die van Rotterdam via Delft naar Den Haag en van Den Haag via Leiden naar Haarlem (dat buiten het kaartbeeld valt). De plattegronden van Rotterdam en Utrecht tonen nog geen station of spoorlijn. Als Delftenaar merkte ik al direct dat de spoorlijn langs Delft niet juist is ingetekend. De lijn toont een nogal bochtig verloop, gaat di rect ten zuiden van Delft over de Schie en via Overschie naar Rotterdam. De werkelijke spoorlijn loopt vrijwel zon der bochten van Rijswijk naar Schiedam en maakt daar een grote bocht naar het oosten naar Rotterdam. De spoorlijn vanaf Den Haag naar Leiden heeft wel het ware verloop. Het kaartbeeld laat derhalve de situatie zien van na de aanleg van de lijn Haarlem-Den Haag maar nog vóór de aanleg van die van Den Haag naar Rotterdam. De ingetekende lijn is mogelijk een plan of, waarschijnlijker, de fantasie van de kaarttekenaar die vernomen had dat er daar een spoorlijn aangelegd zou worden. De lijn Haarlem-Den Haag dateert van 1843, die van Den Haag naar Rotterdam uit 1847. Het blad Basel-Breisach is qua uitvoering identiek. Aangeno men kan dus worden dat beide bladen wellicht een eerste en laatste blad van een kaart van de loop van de Rijn zijn, zo'n soort als een leporello-gevouwen pano- ramalcaart die nog steeds langs de Rijn verkocht wordt. Uit onderzoek in on li ne catalogi bleek dat er in de jaren 1840 tot 1860 slechts twee uitgevers van der gelijke kaarten waren: Johann Bagel in Wesel met zijn Karte vom Laufe des Rheins von Basel bis Rotterdam in diverse edities vanaf ca. 1835; en F.W. Dellceskamp uit Frankfurt am Main, die vanaf 1825 di verse drukken van zijn Malerischer Reise- Atlas des Rheins von Basel bis zum Meere maalcte. Diverse edities van deze kaar ten zijn te vinden in de Staatsbibliothelc in Berlijn en daar bleek dat mijn kaart het werk van Dellceskamp was. De schilder en graveur Friedrich Wil helm Dellceskamp (1794-1872) is een van de pioniers op het gebied van reis gidsen. Door het opkomende Rijntoe- risme in het begin van de negentiende eeuw ontstond behoefte aan reislitera tuur en afbeeldingen. Dellceskamp pu bliceerde in 1825 een eerste panorama van de Rijn van Mainz tot Keulen (ko pergravure, 234 x 23 cm) met tekst boekje. In 1837 volgde een Neues Panora ma des Rheins... von Mainz bis Cöln (staal gravure, 284 x 25,5 cm) waarbij hij, naast de kaart van de Rijn, zestig rand- gezichten tekende met afbeeldingen van de belangrijkste bezienswaardighe den. In 1842 volgden Rijnpanorama's van Speyer naar Mainz en van Mainz naar Keulen. Tenslotte volgde in 1844 F. W. Delkeskamp's Malerischer Reise-Atlas des Rheins von Basel bis zum Meere: nebst Supplement-Blatt: Theile von Holland und Belgien, und die Dampfschiff-Verbindungen mit England enthaltend; Ein Wegweiser für Dampfschijf-, Post-, Eisenbahn- und andere Reisende; Nach der Natur gezeichnet, mit Randbildern, Stadteplanen und kurzer Er- klarung, (225x26 cm, staalgravure met 154 randgezichten en 18 plattegron den) waaruit mijn bladen afkomstig blijken te zijn. Deze atlas bestaat uit een leporello-gevouwen Rijnlooplcaart in zes bladen, elk blad is in drieën ge vouwen tot een vouwformaat van ca. 11 x 33 cm. De kaart zit in een karton nen omslag met een oblong boekje met beschrijvende teksten in het Duits en Frans. Het woord vooraf van dit boekje is gedateerd met juli 1844. GEO-INFO 2006-5 Een toeristenkaart van de Nederlandse rivieren uit 1844

Geo-Info | 2006 | | pagina 38