De oplagen van deze kaarten moeten tamelijk groot zijn geweest. Delkeskamp verkocht namelijk ongeveer 1.000 van zijn panoramakaarten per jaar. Hij werkte ze ook voortdurend bij. In de IKAR- en KVK database komen bij voorbeeld van de Malerische Reise-Atlas edities voor uit 1844,1846,1847, 1851 en 1853. Ik heb twee edities gezien respectievelijk gedateerd 1847 en 1851. Het Basel-Breisach blad is inderdaad, zoals ik dacht, het onderste blad. Maar de Nederlandse rivie ren is niet het bovenste blad maar blad vijf. Het zesde en bovenste blad is het in de titel genoemde supplement blad. Het toont, behalve de gebruikelijke afbeeldingen van bezienswaardigheden, van onder naar boven: een gezicht op Amsterdam, een kaart van de IJssel van Doesburg tot de Zuiderzee en een plattegrond van Brus sel: een kaart van het gebied rond het IJ en het Haarlem mermeer met plattegronden van Amsterdam en Ant werpen; een kaart van het gebied tussen Luik, Amsterdam, Londen en Dieppe met daarop de bootverbindingen met Engeland. Het Nederlandse blad heb ik op verschillen met mijn exemplaar bekeken. Ze zijn met één opmerkelijke uit zondering identiek. De spoorlijn Den Haag-Rotterdam is bij mij als een dubbele lijn met zwarte blokjes aangege ven, evenals de lijn Den Haag-Leiden. In de Berlijnse exemplaren is de eerste lijn alleen met een dubbele lijn zonder blokjes aangeduid, wat erop kan duiden dat het een geplande lijn is. Mijn blad, met de spoorlijn als be staand ingetekend, lijkt dus iets jonger dan die uit Ber lijn maar is vermoedelijk ouder en dateert wellicht van juli 1844 (de datum van het woord vooraf). Delkeskamp heeft de lijn wellicht eerst als een bestaande ingetekend, kreeg te horen dat de lijn nog in planning was en heeft het lijnsymbool vervolgens aangepast. Literatuur Foth, Rolf-Bamim, Friedrich Wilhelm Delkeskamp. In: Saur-Künstlerlexikon, op www.historic-maps.de/ rhein-panoramen/delkeskamp/index.htm. "Waterschap Rivierenland gaat vrijdag en zaterdag ruim 200 kilometer rivierdijk laseren. De laserme thode komt in de plaats van het veel tijdrovender landmeten, aldus een woordvoerder van het schap." ANP-bericht in Metro d.d. 28 maart 2006 (originele kop: Waterschap gaat dijken laseren) Adviesbureau (Senior) Projectleider Geo-informatie m hi Landmeter Assistent landmeter LASEREN GEEN LANDMETEN? HB Adviesbureau bv te Alkmaar is een jong en dynamisch advies- en ingenieursbureau werkzaam in de randstand en de noordelijke provincies Haar activiteiten laten zich samenvatten in drie onderdelen; milieukundig advies, civieltechnisch advies en landmeetkunde. Onze opdrachtgevers zijn de overheden, waterschappen, rijkswaterstaat, woningbouwverenigingen, architectenbureaus, bouw en aannemingsbedrijven, projectontwikkelaars, de industrie en particulieren. www.hbadvies.nf Ten gevolge van de uitbreiding en verbreding van onze werkzaamheden en werkgebied zijn wij op zoek naar De functie Vanuit uw ruime kennis en ervaring binnen het vakgebied Geo- informatie gaat u invulling geven aan het uitbouwen en verbreden van onze activiteiten. U gaat samen met het huidige team op zoek naar nieuwe opdrachtgevers en markten. Uiteraard verzorgt u ook geheel zelfstandig projecten vanaf het eerste contact met de klant tot en met de oplevering van het project en stuurt de landmeters aan. Uw profiel U heeft een hbo/wo - opleiding geodesie, civiele techniek of gelijkwaardig met minimaal 5 jaar ervaring. U heeft kennis en ervaring met AutoCad/MOVE en GIS. U bent ondernemend, servicegericht en commercieel ingesteld. U beschikt over een bestaand netwerk, dan wel u bent in staat dit netwerk op te bouwen. m/v De functie U verzorgt geheel zelfstandig landmeetkundige metingen en uitzetwerk voor een diversiteit aan projecten en opdracht gevers. Ook de voorbereiding en verwerking van de meetgegevens behoort tot uw takenpakket. Uw profiel U heeft een mbo/hbo opleiding geodesie, civiele techniek of gelijkwaardig. U heeft kennis en ervaring met Total Station, GPS en AutoCad. U bent flexibel, neemt initiatieven en kunt zeer goed zelfstandig werken. U bent in het bezit van een rijbewijs. m/v De functie Onder leiding en in samenwerking met een ervaren landmeter verricht u meet- en uitzetwerkzaamheden voor een diversiteit aan projecten. Uw profiel U heeft een relevante opleiding op lbo/mbo-niveau met kennis en ervaring met landmeten. U bent een buitenmens, flexibel en nauwkeurig en in het bezit van een rijbewijs. Daarnaast heeft u de ambitie om door te groeien naar de functie van zelfstandig landmeter. Inlichtingen Voor inlichtingen kunt u contact opnemen met de heer Ruud Zonneveld (directeur) of de heer Sander Terwee (projectleider). Beiden zijn tijdens kantooruren bereikbaar onder telefoonnummer 072 - 507 49 50. Wij bieden u een moderne en dynamische werkkring waar initiatief en persoonlijke ontwikkeling wordt gestimuleerd. Een passende salariëring gekoppeld aan een goed secundair arbeidsvoorwaardenpakket met ruimte voor opleiding. Als u zich in één van de profielen herkent en de functie voor u een nieuwe uitdaging betekent dan kunt u uw sollicitatie met curriculum vitae binnen 14 dagen sturen naar HB Adviesbureau bv Postbus 9230 1800 GE Alkmaar OEO-INFO 2006-5

Geo-Info | 2006 | | pagina 40