AGENDA Bij één van mijn recente 'google-sessies', dit keer zoekende naar interessante sprekers voor de GIN studiedag op 1 juni 2006 over 'Andere Overheid, Andere Geo-Informatie', stuitte ik op het woord 'digi stress'. Volgens de consumentenbond lijden grote groe pen Nederlanders onder een nieuwe stressfactor name lijk: digistress. Het betreft de opgelegde noodzaak om met de digitale revolutie mee te doen omdat deze groe pen anders een achterstand in de maatschappij op lopen. Toen ik een paar weken later door onze hoofdre dacteur werd gemaand om toch uiterlijk op zondagavond mijn jaarlijkse redactioneel in de leveren bij de eindredactie moest ik wederom denken aan 'digistress'. Het toeval wil dat op de zaterdag een artikel in mijn krant ver scheen met als titel 'Publicatiestress onder wetenschappers'. Nu ben ik geen wetenschapper maar die publicatiestress voelde ik dat weekend wel degelijk. Van huis uit ben ik echt geen stresskip, integendeel, maar de voorbije maan den zijn bepaald niet relaxed geweest. Zeker in het werk is het momenteel be hoorlijk aanpoten. In de private sector, waar ik werkzaam ben, is de aantrek kende economie voelbaar. Daarnaast zijn er ontwikkelingen in ons werkveld die ook bij de overheden behoorlijk wat nieuwe werkzaamheden en (gelukkig) dus opdrachten los maken. Denk bijvoorbeeld alleen maar aan de komende basisregistraties, de nieuwe Wet op de ruimtelijke ordening met de DURP-ont- wiklcelingen in haar kielzog, de Wet informatieuitwisseling ondergrondse net ten en de wet-WKPB, om er maar een paar te noemen. Al dat werk wordt gelukkig braaf verdeeld over de verschillende actieve bedrijven, die daardoor alleen in dat zelfde vijvertje met geo-specialisten gaan vissen om de toegeno men werkstress op te vangen met nieuwe collega's. Vreemd eigenlijk dat juist nu de uitstroom aan nieuw collega's van de verschillende opleidingsinstituten ook onder druk staat door eerdere bezuinigingen en tegenvallende instroom. Hoe anders is het op de Nederlandse autowegen waar ik dagelijks vanuit Eind hoven onze klanten en kantoren op tijd probeer te bereiken voor een het uit voeren van een van die meestal zeer interessante opdrachten. Met de door Rijkswaterstaat geplande onderhoudsinjectie zal de verlceersstress zeker ook toenemen. En daarmee volgens het RIVM ook de 'milieustress'. Wat weer wordt gemonitord door een geo-gebaseerde emissie-registratie. Al deze gedachten brachten mij al zoekende naar een onderwerp voor deze re dactionele bijdrage op het woord 'Geostress'. Dit is de spanning die ontstaat als een rondreizende geo-adviseur vanuit Eindhoven dagelijks naar steeds meer leuke, interessante opdrachtgevers moet rijden omdat hij geen nee kan zeggen tegen nog meer nog leukere opdrachten. Als dan de hoofdredacteur van Geo- Info laat weten dat er nog een lege eerste bladzijde is in de Geo-Info, ja dan krijg je de bijdrage die u nu leest! Geostress dus! Gelukkig binnenkort weer tijd voor valcantie(stress). Eerst samen met een ex- collega, die inmiddels bij Shell een hele andere betekenis leert van Geostress (zie google), naar Noorwegen. Heerlijk ontstressen. Daarna met het gezin naar de Spaanse Costas. Ach, ik moet niet zeuren. Zolang het positieve geostress is, beleef ik er in ieder geval nog veel plezier aan. Wij van de redactie doen dit extra werk dan ook met veel plezier. Dus, ook dit nummer weer veel lezens waardige artikelen en bijdragen over, jawel, basisregistraties, metadata, 3D- topografïe, ToplONL en nog veel meer van jullie collega's uit het geo-werkveld. Aanstaande donderdag weer een redactievergadering die doorgaans gezellig eindigen met een glaasje van het een of ander. Gelukkig dit keer in 's-Herto- genbosch. Dat scheelt weer een beetje geostress! Peter van de Crommert GIN 1 juni 2006 Studiedag Andere overheid, andere geo-info? Tevens Algemene Ledenvergadering GIN. Zie berichten op p. 240 en 241 van dit nummer. 22 juni 2006 Themamiddag Change Detection, Alterra, Wageningen. Nadere informatie volgt. Zie bericht op p. 240 van dit nummer. 14 september 2006 Studiedag Geo en Waterbeheer. 15 november 2006 4e GIN-symposium 2006, Reehorst, Ede. B www.ginsymposium.nl BINNENLAND 19 mei 2006 BGI-themabijeenkomst Basisregistratie, Capgemini, Utrecht. B www.geo-bedrijven.nl 26 oktober 2006 Donateursdag De Hollandsche Cirkel 27 september 2006 ESRI GIS-conferentie 'Geo aan de basis', Rotterdam. Bwww.gisconferentie.nl 15 november 2006 Wereld GISdag. BUITENLAND 25 t/m 27 mei 2006 Thematic Mapping in Geosciences - applications using new technologies and media, Budapest (Hongarije). Bwww.leopoldina-halle.de/budapest.pdf 20 t/m 23 september 2006 GI-Science 2006, Münster (D). B www.giscience.org 10 t/m 12 oktober 2006 Intergeo, München (D). B www.intergeo.de 8 t/m 13 oktober 2006 FIG-congres, München (D). B www.fig2006.de 19 t/m 23 augustus 2007 EUGE02007, Amsterdam. B www.eugeo2007.org WWW.GEO-INFO.NL redactie@geo-info.nl GEO-INFO 2006-5 GEOSTRESS 199

Geo-Info | 2006 | | pagina 5