e basisregistraties Kadaster en Topografie maken onderdeel uit van de eerste tranche van het program ma Stroomlijning Basisgegevens II. Met het oog op een doelmatige informatievoorziening in de publieke sector worden zes gegevensverzamelingen aangewezen als basisre gistraties. Het betreft het basisregister van ondernemingen en andere organisaties (NHR - Nieuw Handelsregister), de ba sis Gebouwenregistratie (BGR), de basisregistratie Adressen Eisen aan basisregistraties (BRA), de gemeentelijke basisadministratie persoonsgege vens (GBA), de basisregistratie Kadaster (BRIC) en de basisre gistratie Topografie (BRT). Deels gaat het hierbij om aanpas singen aan bestaande registraties, deels om nieuwe. In middels is ook een tweede tranche gestart die hier echter buiten beschouwing blijft. Het programma Stroomlijning Basisgegevens II is een vervolg op het programma Stroomlij ning Basisgegevens I. Het eerste programma heeft het den ken over dit onderwerp een belangrijke impuls gegeven; het tweede programma vormt de start van de feitelijke realisatie. verlening, in beter beleid en toezicht en in betere handhaving. Tenslotte draagt eenheid in registratie bij aan rechtszekerheid voor burger, bedrijf en bestuur. De eisen voor basisregistra ties zijn vermeld in het kader. Een 'basisregistratie' fungeert voor overheidsinstanties als unieke bron van essentiële gegevens. Deze zogenoemde 'au thentieke gegevens' dienen door deze instanties te worden gebruikt in het bestuurlijke verkeer met burgers en bedrij ven die deze gegevens daardoor niet nogmaals aan hen hoe ven te verstrekken (het beginsel van de 'eenmalige gege vensverstrekking'). Niet alleen worden de administratieve lasten minder door overheidsbreed hergebruik van reeds beschikbare informatie; dit hergebruik leidt ook tot kosten besparingen en efficiencywinsten voor de publieke sector en daarmee tot minder bestuurlijke lasten. Doordat be stuursorganen over dezelfde objecten dezelfde, betrouwba re, algemene gegevens gebruiken, zal tevens de kwaliteit van de informatiehuishouding van de overheid en semi- overheid toenemen. Dit zal zich vertalen in betere dienst in de Eindrapportage Stroomlijning Basisgegevens zijn de volgende twaalf eisen geformuleerd die dienen als uitgangspunt voor alle ba sisregistraties: 1. de basisregistratie is bij wet geregeld; 2. de afnemers hebben een terugmeldplicht; 3. de basisregistratie wordt verplicht gebruikt door de hele overheid; 4. er is duidelijkheid over de aansprakelijkheid; 5. de realisatie en exploitatie geschieden tegen redelijke kosten en er is eenduidigheid over de verdeling ervan; 6. er is duidelijkheid over inhoud en bereik van de basisregistratie; 7. er zijn sluitende afspraken en procedures tussen houder en af nemer; 8. er zijn duidelijke procedures met betrekking tot de toeganke lijkheid van de basisregistratie; 9. er is een stringent regime van kwaliteitsborging; 10. er is vastgelegd dat, en hoe, afnemers van gegevens op een niet- vrijblijvende wijze betrokken worden bij de besluitvorming be treffende de basisregistratie; 11. de positie van de betreffende basisregistratie binnen het stelsel van basisregistraties is duidelijk gemaakt en de relaties met an dere basisregistraties zijn beschreven; 12. de zeggenschap over de basisregistratie berust bij een bestuurs orgaan en er is een minister verantwoordelijk voor het realise ren, respectievelijk functioneren, van de betreffende basisre gistratie. Voor de basisregistraties Kadaster en Topografie is een deel van deze eisen doorvertaald in het wetsvoorstel; aan een deel van de eisen werd reeds voldaan in de bestaande wetgeving - zoals de reeds be staande gebruikersraad - en een deel wordt buiten de wet geregeld, hetzij in lagere regelgeving, hetzij in andere afspraken, bijvoor beeld de tarieven voor gebruik. GEO-INFO 2006-5 Twee basisregistraties in wording Basisregistraties Kadaster en Topografie Het voorstel voor de Wet Basisregistraties Kadaster en Topografie is in maart 2006 door Minister Dekker ingediend bij de Tweede Kamer. Het wetsvoorstel regelt de aanwijzing tot basisregistratie van de kadastrale registratie, de kadastrale kaart en van het TOPioNL-bestand en de kleinschalige afgeleiden daarvan. Het wetsvoorstel heeft volgens de planning 1 maart 2007 als invoeringsdatum. Wat houdt het wetsvoorstel n en wat zijn de gevolgen voor gebruikers van deze gegevens? Hoe past het in de systematiek van de basisregistraties en het stelsel? Doei van het werken met basisregistraties

Geo-Info | 2006 | | pagina 6