Tot begin 2005 werden de termen 'au thentieke registratie' en 'basisregistra tie' door elkaar gebruikt evenals de ter men 'authentiek gegeven' en 'basisge geven'. De keuze is toen gemaakt om stringent de termen 'basisregistratie' en 'authentiek gegeven' te hanteren. Een basisregistratie kan authentieke en andere gegevens bevatten. Het is in de praktijk moeilijk gebleken om een scherpe definitie van het begrip au thentieke gegevens te geven. Het gaat enerzijds om kwaliteit en betrouw baarheid en anderzijds om breed ge bruik. Uiteindelijk is nu een gegeven authentiek als het bij of krachtens een wet als zodanig is aangewezen. Een wezenlijk element in het stelsel van basisregistraties is dat slechts één basisregistratie de bron is van een au thentiek gegeven. De beheerder van die basisregistratie draagt de verantwoor delijkheid voor de juistheid en bij hou ding van dat gegeven. Dit neemt niet weg dat in een basisregistratie soms een authentiek gegeven wordt vermeld dat is overgenomen uit een andere ba sisregistratie die als bron fungeert voor dat authentieke gegeven. Een basisregistratie kan dus drie soor ten gegevens bevatten: a. authentieke gegevens waarvan de registratie zelf de bron is; b. authentieke gegevens overgenomen uit een andere basisregistratie; c. andere gegevens. In de basisregistraties Kadaster en Topo grafie wordt door een kenmerk aange geven om welk soort gegeven het gaat zodat ook duidelijk is wat de status van dit gegeven is en welke registratiehou der ervoor verantwoordelijk is. Hoewel de term 'andere gegevens' de indruk kan wekken dat het hierbij om gegevens van lagere kwaliteit zou gaan, is dit zeker niet de bedoeling. Voor deze gegevens geldt enkel het re gime van basisregistraties (o.a. ge- bruilcsplicht en terugmeldplicht) niet. Ze kunnen echter even goed en be trouwbaar zijn als authentieke gege vens. Een voorbeeld hiervan zijn de hypotheelcgegevens in de kadastrale registratie. De basisregistratie Kadaster bestaat uit de kadastrale re gistratie en de kadastrale kaart. Hierin staan ook gegevens over bedrijven en personen die zijn overgenomen uit ande re basisregistraties. De koppeling met het perceel (bijvoor beeld het zijn van eigenaar) is in deze gevallen een authen tiek gegeven uit eigen bron. De schrijfwijze van de naam, een identificatienummer en dergelijke zijn gegevens uit NHR ofGBA. Wat vooral verandert door de aanwijzing tot basisregistra tie is het gebruik door overheidsinstanties bij de uitvoering van publieke taken. Hier gelden na invoering van de wet strengere eisen voor het gebruik van actuele kadastrale ge gevens. Het gaat dan bijvoorbeeld om de raadpleging van de actuele gegevens zoals het adres van de eigenaar in het ka der van een aanschrijving en om het gebruik van juiste ka dastrale aanduidingen in een proces-verbaal. Hoewel derge lijke verplichtingen ook nu in een aantal gevallen wel be staan, zoals bij de aanwijzing tot monument of bij de be grenzing van WOZ-objecten, wordt deze verplichting nu al gemener. Doel hiervan is dat de overheid eenduidig communiceert en zaken eenduidig vastlegt. Een basisregistratie heeft alleen gevolgen voor het publiek rechtelijk gebruik. De rechtszelcerheidsfunctie van de re gistratie blijft zoals deze was. Dit wetsvoorstel strekt er dus niet toe om wijzigingen aan te brengen in het stelsel van het Burgerlijk Wetboek ten aanzien van registergoederen. Voor het privaatrechtelijke rechtsverkeer brengt dit wets voorstel dan ook geen verandering met zich mee. Dit laatste geldt ook voor de overheid. Voorzover de overheid register goederen koopt of verkoopt of beslag legt op registergoede ren van derden, verandert er dus ook voor de overheid niets. De basisregistratie wordt bijgehouden aan de hand van de mutaties van de privaatrechtelijke rechtstoestand. Deze is leidend, ook voor het gebruik in het kader van de uitvoe ring van publieke taken. De behandeling van terugmeldin gen door overheden mag dan ook niet leiden tot strijd met de privaatrechtelijke situatie. Eigenaren en andere recht hebbenden hebben zelf een groot belang bij een juiste weer gave in de basisregistratie. Dit belang is zodanig dat hiervan een belangrijke impuls uitgaat om de kwaliteit van de gere gistreerde gegevens hoog te houden. Dit wetsvoorstel heeft in beginsel geen gevolgen voor het notariaat. De rechercheplicht ten aanzien van de openbare registers die de notaris thans heeft bij privaatrechtelijke transacties verandert niet. Raadpleging van de openbare re gisters blijft geboden bij rechtshandelingen met betrekking tot registergoederen in het privaatrechtelijke rechtsver keer. De notaris zal wel, op basis van de wetten voor andere basisregistraties, bij het opstellen van een notariële akte of verklaring na moeten gaan bij de verschillende basisre gistraties of de door betrokkene verstrekte gegevens over eenstemmen met de authentieke gegevens in die basisre gistraties. In gevallen waarin de actualiteit van deze gege- Ir. R.P.E. van Rossem, Algemeen projectleider basisregistraties Kadaster en Topografie Ministerie van VROM. Email: Ruud.vanRossem @minvrom.nl GEO-INFO 2006-5 Authentieke gegevens Basisregistratie Kadaster

Geo-Info | 2006 | | pagina 7