vens (authentieke gegevens uit andere bron), zoals weerge geven in de basisregistratie kadaster, voldoende wordt ge acht, kan aan deze eis ook worden voldaan door raadple ging van de basisregistratie kadaster. De basisregistratie Topografie bestaat uit digitale topografi sche kaarten op verschillende schaal. Het gaat hierbij con creet om het TOPlONL-bestand (het topografisch bestand op schaal 1:10.000) en de daarvan afgeleide bestanden op klei nere schaal. De bij houdingsfrequentie wordt de komende jaren verhoogd tot eenmaal per twee jaar of hoger. Het be stand is objectgericht waardoor gebruikers mogelijk infor matie aan deze objecten kunnen koppelen. Daarnaast kan informatie van gebruikers worden geprojecteerd op het kaartbeeld waarbij dit laatste vooral een referentiefunctie heeft. Relaties met andere basisregistraties worden voorals nog met name via geometrie (coördinaten) gelegd. Daar naast kunnen er ook administratieve relaties worden ge legd tussen de objecten in de basisregistratie Topografie en objecten in andere (basis)registraties; in de huidige opzet zijn deze nog niet benoemd. De basisregistratie Topografie bevat uitsluitend authentieke gegevens. Die gegevens vor men een samenhangend kaartbeeld. Authentiek is de weer gave van een object op het schaalniveau van 1:10.000 of klei ner. Eenzelfde object kan dus meerdere authentieke weer gaven hebben. Anders gezegd: elk schaalniveau heeft een ei gen authentiek kaartbeeld. De basisregistratie Topografie neemt, ten opzichte van de andere vijf basisregistraties uit de eerste tranche, qua aard een eigen positie in. Bij deze basisregistratie gaat het om de beschrijving en geometrische weergave van objecten in de lysielce werkelijkheid, bij de andere basisregistraties gaat het veelal om een administratief-juridische werkelijkheid. Dat maakt dat de regeling voor de basisregistratie Topogra fie op sommige onderdelen afwijkt van de regeling voor de basisregistratie Kadaster. Het gaat met name om de gebo den actualiteit en de snelheid waarmee terugmeldingen worden verwerkt. Een misslag in de weergave van de fysieke werkelijkheid heeft immers in het algemeen geen directe rechtsgevolgen en is daarom van een andere orde dan een misslag in een administratief-juridisch gegeven. Net als bij de basisregistratie Kadaster is het belangrijkste doel van de aanwijzing tot basisregistratie van deze gestan daardiseerde topografische bestanden de eenduidige com municatie binnen de overheid. Gebruik van gemeenschap pelijke lcartografische ondergronden bij de afbeelding van ruimtelijke thema's maakt deze onderling vergelijkbaar. Het effect hiervan is vergelijkbaar met het gebruik van de GBKN als lcartografische basis voor de vastlegging van ka bels en leidingen. Het maakt het mogelijk informatie van verschillende organisaties zinvol met elkaar in verband te brengen en voorkomt daarmee interpretatieproblemen en daaruit voortvloeiende schade. Een voorwaarde hierbij is wel dat gebruikers aangeven welke ondergrond (schaalni veau) zij precies hebben gebruikt voor de vastlegging van hun thema en wat de actualiteit daarvan was. De basisre gistratie Topografie vormt dan het 'briefpapier' waarop or ganisaties hun ruimtelijke informatie uitwisselen. Fig. IInwinning. In het volgende procesmodel worden de informatierelaties tussen gebrui kers en basisregistraties en tussen ba sisregistraties onderling geschetst. Dit wordt gedaan aan de hand van de pro cessen inwinning, informatieverstrek king en terugmelding. Tevens wordt aan de hand van dit model ingegaan op voorzieningen die het stelsel van basisregistraties als geheel ontsluiten. Het model wordt op dit moment ge bruikt om de technische en organisa torische maatregelen die vóór de in werkingtreding van de wet moeten worden gerealiseerd in kaart te bren gen. Uitgangspunt hierbij is dat de maatregelen indien mogelijk aan de leant van de basisregistraties dienen te worden genomen. Gebruikers dienen zo min mogelijk last en zo veel moge lijk gemak te hebben van de verande ringen. Inwinning Ten aanzien van de inwinning veran dert er door de aanwijzing tot basisre gistratie niet direct iets. Uiteraard is het mogelijk de inwinning op onder delen anders in te richten maar dit wordt niet direct veroorzaakt door de aanwijzing tot basisregistratie. Wat wel verandert is het hergebruik van ge gevens uit andere basisregistraties. Dit vloeit voort uit de gebruiksplicht die voor die basisregistratie geldt. Deze ge gevens dienen nu overgenomen te worden uit de betreffende basisre gistratie en niet meer zelfstandig te worden ingewonnen. Vanuit de optiek van de centrale basisregistratie in het schema is dit dus een wijziging in de systematiek van inwinning (fig. 1). Hiermee wordt tevens invulling gege- IrwjnLi; fli AilijLilru JUldBrt basis tjRtnlralm Üerrtmln hflfcttrnglslrallrj Aitokra basta ra gt si ral ir urrbrnhnrf. GEO-INFO 2006-5 Basisregistratie Topografie Procesmodel

Geo-Info | 2006 | | pagina 8