ven aan één van de belangrijkste poli tieke doelen achter de invoering van basisregistraties, namelijk de eenmali ge gegevensverstrekking door burgers en bedrijven. Anders gezegd: "De over heid vraagt niet naar de bekende weg". Doel is immers niet alleen een beter functionerende overheid maar ook la gere lasten voor burgers, bedrijven en instellingen. Voor de basisregistratie Kadaster geldt dit hergebruik van gegevens bijvoor beeld voor: het 'adres' van het te registreren ob ject of de persoon (uit de basisre gistratie Adressen, eventueel via ge meentelijke basisadministratie of het nieuwe handelsregister); de 'naam' van de te registreren eige naar of beperkt gerechtigde (uit de gemeentelijke basisadministratie); de rechtsvorm en de naam van een rechtspersoon die eigenaar is van een onroerende zaak (uit het nieu we handelsregister); de contour van een gebouw op de kadastrale kaart (uit de GBKN) Overigens vindt de bij houding van het adres van de eigenaar van een perceel in de kadastrale registratie ook nu reeds plaats door raadpleging van de gemeentelijke basisadministratie en wordt ook in de huidige situatie de GBKN-gebouwcontour al afgebeeld op de kadastrale kaart. Voor de basisregistratie Topografie geldt het hergebruik met name voor in het kader van de GBKN ingewonnen geometrie die als basis lean dienen voor generalisatie tot kleinere schaal niveaus. Op dit moment loopt een proef waarbij dit beginsel wordt uitge test voor bebouwing. Gebruik Voor bestuursorganen geldt de wette lijke plicht om authentieke gegevens te gebruiken bij de uitvoering van pu blieke taken. Bij het nemen van beslui ten dient een bestuursorgaan de be treffende basisregistratie te raadple gen voor de juiste en actuele gegevens. Een veel voorkomende vraag is of ook gebruik kan worden gemaakt van een kopiebestand dat eerder is overgeno men in de eigen interne informatie voorziening of van een gegeven dat is overgenomen in een andere basisre gistratie. Het kan zijn dat dit gegeven op het moment van gebruik niet meer Fig. 2. Gebruik. Am&m baalsr&üistraiie Centrale baBlerfiQlBtrtfte GebfuMreta Andere bafiBsrajjlsiJttiië de meest actuele stand weergeeft. Hoofdregel blijft: de au thentieke bron raadplegen. Een bestuursorgaan kan bij pu blieke taken die minder gevoelig liggen ervoor kiezen een lcopie-gegeven te gebruiken. Het verdient echter aanbeve ling met name bij beschikkingen en dergelijke steeds van de meest actuele situatie uit te gaan. De wet schetst enkele uitzonderingssituaties waarin het verplicht gebruik niet geldt; één daarvan wordt beschreven onder terugmelding. Fig. 2 schetst het proces van informatielevering aan gebrui kers. Het kan zijn dat een basisregistratie ook levert aan een andere basisregistratie. Voor Topografie geldt de gebruilcsplicht slechts voor pu blieke taken waarbij het betreffende schaalniveau pas send is. Het is niet de bedoeling deze basisregistratie voor te schrijven voor overheidstaken waarvoor deze schaalni veaus niet geschikt zijn. Voor grootschalige topografie (1:1000 en dergelijke) is er de GBKN. Deze is niet aange merkt als basisregistratie, al wordt op dit moment wel een studie naar de haalbaarheid daarvan uitgevoerd. Voor taken die het schaalniveau van de GBKN vereisen kan dit product echter uiteraard gewoon worden ge bruikt. Terugmelding Als een gebruiker twijfelt aan de juistheid van een authen tiek gegeven heeft hij de plicht dit te melden bij de basisre gistratie onder opgaaf van redenen. De gebruiker kan na de melding de reactie van de registratiehouder afwachten. In dien nodig kan hij ook een ander gegeven gebruiken. Deze afweging tussen spoed en zorgvuldigheid moet de gebrui ker zelf maken. In de wet is voorzien dat de registratiehou der die de melding ontvangt deze aan een eerste beoorde ling onderwerpt. Het resultaat van deze beoordeling kan zijn dat: de melding terecht is en het gegeven moet worden ge wijzigd; de melding onterecht is en het gegeven wordt gehand haafd; nader onderzoek nodig is. In het laatste geval krijgt het gegeven de aantekening 'in onderzoek'. Deze aantekening is zichtbaar voor alle gebrui kers. Zolang een gegeven deze aantekening heeft geldt de gebruilcsplicht niet. Als het onderzoek tot een beslissing heeft geleid wordt de aantekening weer verwijderd. De be slissing wordt bekend gemaakt aan de melder. GEO-INFO 2006-5 Iks3sc irfimrafie I rwmn

Geo-Info | 2006 | | pagina 9