z Links: Irene Pleizier manipuleert met een nieuwe ruimtelijke visualisatietechniek. Voor een nieuw bouwobject wordt een plaatsje gezocht in een bestaande situatie, die in een 3D-kaart is weergegeven. ontworpen 3D-bouwwerlcen zitten namelijk verscholen achter een symbooltje of patroontje, een tekening op een los stuk papier. Als de webcam zich daarop richt, vertaalt het achterliggende programma dat symbool naar het wer kelijke ontwerp. Het principe wordt aangeduid met de naam 'augmented reality' en is een mix tussen 'reality' en 'virtual reality'. Een heel handig instrument voor ruimtelijke planvorming maar de manier waarop Pleizier het gebruikte, vraagt nog de nodige lichamelijke handigheid. Maar het is ook pas in ont wikkeling en dat kun je verwachten op een afdeling R&D. Boven: Augmented reality: projectie van een bouwwerk in een bestaande omgeving. Goed voorbeeld van een in ontwikkeling zijnde bedrijfslcriti- sche internettoepassing is KLIC-online. Als een aannemer er gens wil gaan graven, wil hij via een centraal punt op snelle wijze alle gegevens krijgen over de mogelijke aanwezigheid van kabels en leidingen. Maar die gegevens moeten wel goed zijn en kloppen met de werkelijkheid. En dat eist een goede service in een eigen webapplicatie of desktop GIS-systeem. Andere voorbeelden van ontsluiting van geo-informatie naast KLIC-online en Ge- oserver.nl zijn het GBKN bestelloket, de opzet van het loket voor de Rijksdienst voor Oudheidkundig Bodemonderzoek, en EduGIS. Het zijn toepassingen van het werken met webdiensten (services) die op internet worden aangeboden in tegenstelling tot het (oude) principe van het ontwikkelen van steeds maar weer andere applicaties en het uitwisselen van geodata-bestanden via fysieke kana len (een cd-rom per post of bestanden per e-mail). voorbereiding want die gegevens komen uit verschillende Drs. Valik Solórzana Het is daarom volgens Thewessen zeer bronnen en worden op een verschillende wijze beheerd. En er zijn wel negenhonderd kabel- en leidingbeheerders. Peter van de Crommert benadrukt daarbij het belang van het ont wikkelen en toepassen van technische en semantische stan daarden. Integreren van data en systemen kan alleen succes vol gebeuren als je gebruik maakt van open standaarden. Zo werkt Geodan momenteel samen met NEN, Ravi en KLIC aan de realisatie van het IMKL (Informatiemodel Kabels en Lei dingen). Het is de taak van Geodan de benodigde structuur te ontwikkelen om een succesvolle uitwisseling en het bij el kaar brengen van gegevens te kunnen realiseren. Stan daarden zijn daarvoor de specie. Barboza, directeur voorstelbaar en aannemelijk dat er in afdeling S&R. de toekomst een verschuiving plaats- De internetontsluiting van geodata is een duidelijk voor beeld van innovatieve uitbreiding van de 'makelaarsfunc tie' van Geodan die wordt geleverd onder de naam Geoser- ver.nl. Klanten kunnen via de website meerdere geo-pro- ducten gebruiken in hun eigen applicatie (of website) waar bij alleen betaald wordt voor het gebruik (per 'hit'). Er hoe ven dus geen complete geo-bestanden meer te worden aangeschaft. Producten van SAT5 (satellietbeelden), Top25raster, FalkplanAndes, luchtfoto's en GBKN zijn op die manier tegen lage prijzen beschikbaar voor on line web- GEO-INFO 2006-6 IT en internet

Geo-Info | 2006 | | pagina 10