vindt van geo-informatie systemen naar geo-informatie services. Dat vraagt veel extra kennis bovenop op die van databestanden en OpenGIS- standaarden. Geo- en algemene IT groeien naar elkaar toe, juist door internationale standaarden zodat ook de 'andere' IT-wereld gebruik gaat ma ken van geo-IT. De kennis daarvoor moet worden ge vonden bij mensen met heel veel IT-er- varing, aangevuld met kennis uit de domeinen van consultancy, bestuurs kunde en bedrijfsinformatica. En na tuurlijk voldoende kennis uit de geo- wereld en die van de ruimtelijke infor matica, want consultants moeten we ten watje met een kaart kunt doen en hoe je er met koppelingen en toevoe gingen meer uit kunt halen. Schapen met minstens vijf specifieke poten dus. Schoiten over de visie van Geodan "Onze kracht ligt in onze onafhanke lijkheid. We werken samen met diver se software- en geodata-leveranciers zoals bijvoorbeeld Oracle, Maplnfo, ESRI, Intergraph, IONIC en vele andere partners. Daarbij hebben we ook een sterke link met de wetenschap. Ver schillende medewerkers werken bij voorbeeld in deeltijd bij ons en aan de VU waar ze aan hun promotie-onder zoek werken. We zijn een soort makelaar in geo-dien- sten en -producten. We gebruiken de soft ware van anderen en maken toepassin gen voor nieuwe gebieden. Movida, het platform voor locatiebepaling, is daar een voorbeeld van. Geodan levert data af komstig van anderen en brengt die bij el kaar, koppelt, integreert, ontsluit en brengt er nieuwe dimensies in aan. Geodan is niet opgericht omdat er een markt voor bestond, maar Geodan heeft op een markt van nieuwe geo- producten geanticipeerd en deze deels zelf ontwikkeld. Ons kenmerk is: in spelen op nieuwe mogelijkheden, in noveren, ontwikkelen, risico's nemen. We willen vooral de beste zijn en niet per se de grootste. Maar daarbij moe ten we wel zorgen dat er niets mis kan gaan en dat bereiken we door zorgvul dige voorbereiding en goed luisteren naar onze klanten en partners." En zo wordt geo-informatie, mede dankzij internet (en Geodan), van ons allemaal! Klic on-line: snelle en accurate informatie over de ligging van kabels en leidingen. Samenvatting Geodan en de wereld van de geo-informatie Al twintig jaar is Geodan actief op het terrein van de overheid en de particuliere markt. Naast grote klanten als Kadaster, Rijkswater staat, DLG en gemeenten worden opdrachten uitgevoerd voor ban ken, verzekeringsmaatschappijen, supermarktketens en nog veel meer. Makelaar in geo-informatie noemt Geodan zichzelf waarmee wordt bedoeld dat bestaande systemen en data op het gebied van geo-informatie bij elkaar worden gebracht, gebundeld en geschikt worden gemaakt om de doelstelling van de klant te ondersteunen. Een markt in ontwikkeling zijn de locatie-gebonden diensten waar bij een verschuiving plaatsvindt van geo-informatie systemen naar geo-informatieservices. Summary Geodan and the world of geoinformation Over the course of twenty years, Geodan covers both the governmen tal and private GI market. Besides its larger customers such as the Cadastre, the Ministry of Public Works, Transport and Water Ma nagement, the Government Service for Sustainable Rural Develop ment and various municipalities, Geodan also works on projects for banks, insurance companies, supermarket chains and many more. Geodan refers to itself as a geoinformation broker, meaning that existing systems and data in the field of geoinformation are brought together, bundled and adapted to support the aims of the customer. A developing market is location-based services, that un dergoes a shift from geoinformation systems to geoinformation services. Résumé Geodan et le monde de la Géo-information Depuis vingt ans Geodan est actif sur le terrain pour les instances publiques et le marchéparticulier. A coté de clients importants com- me le cadastre, le Rijkswaterstaat (Ministère des Travaux Publics), DLG et communes, des études sont réalisées pour des banques, com pagnies d'assurances, chaines de supermarchés, etc... Geodan se nomme courtier en géo-information, par lequel ils veulent dire que des systèmes et données existants sont assemblés et arrangés, pour satisfaire les besoins du cliënt. Un marché en développement sont les services Hés a la localisation, oü on observe une évolution de systèmes de geo-information vers des services de géo-information. GEO-INFO 2006-6

Geo-Info | 2006 | | pagina 11