n dit verslag is zoveel mogelijk getracht een Nederland se vertaling te gebruiken. Sommige vaktermen blijken echter lastig te vertalen. Land administration wordt ver taald als land-administratie en wordt door de UN/ECE (Uni ted Nations, Economie Commisson for Europe) gedefinieerd als het proces van het bepalen, registreren en beschikbaar stellen van informatie over eigendom, waarde en gebruik van land, ter ondersteuning van de implementatie van het grondbeleid. Het dekt daarmee een breder werkveld af dan de in Nederland gangbare term kadastrale registratie. Land tenure is moeilijk te vertalen en kan worden gedefini eerd als de aanwezige juridische (beschreven dan wel onge schreven) relaties tussen mens en land in een bepaalde ge meenschap. Een belangrijk aspect is security of tenure, hier vertaald als rechtszekerheid, te omschrijven als de mate van zekerheid, robuustheid en houdbaarheid van de rech ten met betrekking tot onroerende goederen. Customary tenure wordt vertaald als inheems recht, vaak ongeschreven, wetten en regels van toepassing bij de diverse stammen in een land. Paul van Asperen, parttime onderzoeker Fig. 1Een overvolle zaal. Fig. 2. Een stamhoofd arriveert Het congres Het was de derde FIG-conferentie in Afri ka en de eerste voor West-Afrika. De con ferentie werd gehouden in het La Palm Royal Beach Hotel te Accra, direct gele gen aan de Atlantische Oceaan. De con ferentie was boven verwachting succes vol, met 650 participanten uit vijftig lan den (waarvan twintig van het Afrikaanse continent). De capaciteit van het confe rentiecentrum en de FIG-organisatie werden danig op de proef gesteld maar bleken goed bestand tegen de stortvloed aan deelnemers. In totaal werden er on geveer 150 presentaties in 25 technische sessies gehouden. De opening zou geschieden door de president van Ghana, John Kuffour. He laas kon hij niet komen en werd hij ver vangen door Senior Minister John Men- sah. Ondanks enige vertraging en de hitte in de overvolle zaal (fig. 1) werd de conferentie geopend, bijgewoond door tal van hoogwaardigheidbekle ders, waaronder de Minister en Deputy B B a GEO-INFO 2006-6 a <v <u p P —3 QJ OS Verslag vijfde FIG Regional Conference Promoting Land Administration and Good Governance Van 8 tot 11 maart 2006 werd in Accra (Ghana) de vijfde FIG (Féderation Inter nationale des Géomètres) Regional Conference gehouden met als thema het promoten van land-administratie in relatie tot goed bestuur. Het congres gaf, naast de andere gangbare thema's van de FIG, een goed overzicht met betrekking tot de stand van zaken omtrent land-administratie in diverse Afrikaanse landen. Geconcludeerd kan worden dat lering is getrokken uit de lessen van het verleden en dat met nieuwe inzichten wordt getracht door middel van land-administratie de armoede te bestrijden en economische ontwikkeling te stimuleren. 4-J

Geo-Info | 2006 | | pagina 28