_Ui li I (bron: Augustinus, Lemmen, Van Oosterom) Fig. 5. Verstedelijking. Social Tenure Domain Model, wat la ter in dit verslag zal worden toege licht. bespreekbaar is geworden. Anderzijds zijn er weinig correc tieve middelen beschikbaar. Zwak bestuur in relatie tot land-administratie leidt tot een belemmering van investe ringen, het marginaliseren van de armen, schendingen van eigendomsrechten, het aanwenden van publieke middelen voor private doeleinden en draagt bij aan ongeplande en on controleerbare gebiedsontwikkelingen. Als antwoord op de ze problematiek is de FAO een normatief project gestart, ge titeld 'Goed bestuur in land tenure en land-administratie'. Het project is dit jaar gestart en zal in 2009 worden afge rond. Doel is om het bestuur met betrekking tot land-admi nistratie te verbeteren. Hiervoor zullen organisaties en na ties worden geadviseerd en bewust worden gemaakt van de positieve wisselwerking tussen goed bestuur en de ontwik keling van land-administratiesystemen. Werkt de FAO vooral in de landbouwgebieden, UN Habitat is gefocust op de verstedelijkte gebieden. Clarissa Augusti nus ging in detail in op de land tenure problematiek in deze gebieden. De cijfers betreffende verstedelijking zijn ont luisterend (fig. 5). Enkele feiten: 32% van de stedelijke wereldbevolking leeft in krotten wijken (2001); als er nu niet wordt ingegrepen, leven er in 2030 twee miljard bewoners in de krottenwijken; 2007 wordt een keerpunt: dan zijn er meer inwoners in stedelijk dan landelijk gebied, op wereldschaal bekeken. Het deel van Afrika ten zuiden van de Sahara heeft het grootste percentage bewoners van krottenwijken ten op zichte van de totale stedelijke bevolking, namelijk 72%. UN Habitat werkt vanuit de Millennium Development Goals (2000) en de UN General Assem bly Resolution on Land Administra tion aan het verbeteren van de rechts zekerheid van rechthebbenden in ste delijke gebieden. Daarvoor is onder andere het Global Land Tool Network (www.gltn.net) opgericht, een samen werkingsverband waar de krachten met betrekking tot land-administratie zijn gebundeld. Speerpunten van dit netwerk zijn onder andere de ontwik keling van innovatieve methodes en het verankeren van de belangen van de armen en achtergestelde groepen (met name vrouwen) bij deze metho des. In juni 2006 zal GLTN onder de aandacht worden gebracht tijdens het World Urban Forum in Vancouver. Eén van de projecten van UN Habitat en GLTN is de ontwikkeling van een Logischerwijs ging de meeste aan dacht uit naar de situatie in Ghana (fig. 6). Ghana heeft een oppervlakte van 240.000 lcm2 en 21 miljoen inwo ners. De volgende sprekers presenteer den aspecten van land-administratie in Ghana: Wordsforth Larbi, Isaac Kari- lcari, Yaw Antwi, Anthony Arlco-Adjei, Theodora Mends en Johan de Meijere, Collins Fosu, Francis Derby en Mech- tild Rünger. Ghana is pluriform wat te nure systemen betreft. Vóór het koloni ale tijdperk was er alleen sprake van inheems recht. Door de koloniale macht hebben in het verleden meerde re interventies plaatsgevonden in het systeem van onroerend goedrechten. Er kwam een staatswetgeving en een deel van het land werd onder dat regi me geplaatst: State Land. Momenteel is 22% van Ghana State Land. Hier is com mon law van toepassing (in tegenstel ling tot het bij ons van toepassing zijn de Romeins recht) met als mogelijkhe den eigendom (freeholdpacht lease hold), erfdienstbaarheden (easements) en restricties. De overige 78% van Ghana valt onder inheems recht. De onroerende goede ren zijn in deze gebieden onderwor pen aan diverse tenure regimes: 35% behoort tot familie- en individueel bezit, de overige gronden behoren tot de categorie Stool Lands, land toe- Fig. 6. Ghana, behorende aan stammen. Bij de Stool GEO-INFO 2006-6 Googli Y H i. Ghana

Geo-Info | 2006 | | pagina 30