Lands Commission Commission Secretariat Land Adjudication Tribunal Land Registration Division Deeds Registration Land Title Registration Planning, Policy Research Unit Linkage Central Records Department of Town and Country Planning Logistics Services Bureau Survey and Mapping Division Geodetic Control Cadastral Mapping Ministry of Environment, Science and Technology Ministry of Local Government and Rural Development Public Lands Customary Lands Property Valuation The Public een grotere rol voor maatschappelijke sectoren en Fig. 10. One-stop marktpartijen in land-administratie; shop principe voor verbeterd bestuur. grondzaken. Eén van de cruciale factoren in het LAP is de harmonisatie van inheems recht met het staatsrecht. Inheems recht is in de grondwet gedefinieerd als de rechtsregels die volgens in heems gebruik van toepassing zijn op de diverse gemeen schappen in het land. Grote vraag is natuurlijk of eerst de diverse inheemse systemen moeten worden geharmoni seerd voordat afstemming met het staatsrecht kan plaats vinden. In het algemeen wordt gesteld dat een aantal basis principes geldig is voor alle inheemse systemen. Voor de inheemse gebieden zullen zogenaamde customary lands secretariats (CLS) worden uitgebouwd (wanneer ze al aanwezig zijn) dan wel opgericht. Daar zullen, in plaats van de voorheen gebruikelijke omzetting naar staatsrechten, de inheemse rechten worden vastgelegd. Hiermee wordt ondermeer beoogd de rechtszekerheid van kleine landge- bruikers te verbeteren. Pilots zijn inmiddels gaande om er varing op te doen met CLS. Het LAP kiest hiermee voor een leertraject: middels het uitvoeren van pilots wordt gekeken welke methoden en technieken het best geïmplementeerd kunnen worden. In de Wassa Amenfï pilot zijn de rechten van ruim vijfduizend boeren in een database opgeslagen. Duidelijk is dat hierdoor veel informatie beschikbaar komt maar dat de implementatie nog verre van gereed is. Nederlandse inbreng De Nederlandse inbreng was voor een regionale Afrikaanse conferentie redelijk te noemen. Paul van der Molen en Chrit Lemmen (beiden ITC/Kadaster) waren natuurlijk van wege hun rol in FIG-commissie 7 (Cadastre and Land Manage ment) aanwezig. Van der Molen (fig. 11) schetste de recente ontwikkelingen be treffende land-administratie. De laatste jaren heeft de ge dachte postgevat dat het op grote schaal uitgeven van eigen domsbewijzen (land titling) naar westers model niet altijd de juiste weg is. De grote landhervormingsprogramma's in de ja ren tachtig en negentig van de vorige eeuw, dikwijls gefinancierd door de Wereldbank, zijn niet succesvol geble ken. Als het al lukte projecten af te ron den (projecten bleken complex, duur en langdurig), kwamen ze vaak de armen niet ten goede met alle desastreuze ge volgen van dien. Trends zijn nu om in novatieve, goedkope en snelle metho des te ontwikkelen en toe te passen. Re latie met armoedebestrijding is een speerpunt geworden. Een aantal landen (bijvoorbeeld Lesotho, Tanzania, Ugan da) doet inmiddels ervaring op met in novatieve methoden. Daarnaast is een multidisciplinaire aanpak noodzake lijk. De Wereldbank heeft ook geleerd van haar geschiedenis en is inmiddels afgestapt van de grote kadastrale pro jecten van vroeger. Het onderzoeksrap port 'Land Policies for Growth and Po verty Reduction' verwoordt het nieuwe beleid van de Wereldbank. Een andere beleidswijziging betreft de meer kriti sche houding ten opzichte van de vroe ger vrijwel standaard gepropageerde Fig. 11. Paul van der Molen. GEO-INFO 2006-6

Geo-Info | 2006 | | pagina 32