vrije landmarkt (koop); invoering van een vrije markt zal in de toekomst steeds kritisch worden bekeken. Godfried Barnasconi (fig. 12) hield een presentatie over de ontwikkelingen bij het Kadaster. Hij besprak het belang van toegankelijkheid van informatie, het toenemende belang van de derde dimensie in kadastrale registraties, de ontwikkelingen rondom authentieke registraties, het complementeren van de registratie met huur, pacht en erf dienstbaarheden. In de nabije toekomst zal het Kadaster zich verder modernise ren en haar werkgebied verder uitbrei den. Vanuit de zaal werd de openheid van het Kadaster geroemd, de mogelijk heid dat j e op internet de prij s van on roerende goederen kan opvragen is in weinig landen gerealiseerd. De inbreng van Kadaster en ITC in deze conferentie is niet toevallig. Van der Molen is bezig met het opzetten van een School for Land Administration Studies, een samenwerking tussen het Kadaster en ITC. De auteur van dit verslag (fig. 13) hield een presentatie over inheemse rechten in Zambia. Net als Ghana kent Zambia een duaal systeem van State Land en in heems land. State Land werd daar als su perieur beschouwd. Door de invoering van een nieuwe wet werd de mogelijk heid geïntroduceerd om inheems land om te zetten naar State Land. Echter, de registratie verloopt doorgaans moei zaam. Verder worden hiermee de rech ten van de oorspronkelijke bewoners ge schaad, zij verliezen dikwijls meerdere (en vaak tweederangs) rechten op de overgedragen grond. Alhoewel de rech ten tweederangs zijn, kunnen ze van groot belang zijn voor de levensbehoefte van deze mensen, zoals het halen van brandhout, grazen van vee, enz. De auteur pleit er voor om op eenvoudige wijze deze inheemse rechten te registreren en te beschermen, zoals ook in het Ghanese LAP wordt beoogd. De laatste congresdag stond vooral in het teken van de ont wikkeling van het Core Cadastral Domain Model. Het model is grotendeels ontwikkeld door Chrit Lemmen (fig. 14) en Peter van Oosterom (TU Delft). Zij beogen een standaard model te ontwikkelen zodat instanties die een database met kadastrale rechten willen opzetten niet elke keer het wiel hoeven uit te vinden. Het model is zeer uitgebreid en voorziet in opslag en management van state-rechten, in heemse rechten en zelfs conflicterende rechten. In Afrika zijn er natuurlijk vele, voor westerse begrippen, exotische situaties mogelijk zoals: stammen als rechthebbende; rechten voor nomaden; kadastrale percelen niet als planaire partitie; temporele rechten (seizoensafhanlcelijk); enz. Het model is in Unified Modelling Language (UML) vastge legd. De basis van het model vormt de trits Object-Recht- Subject en de relaties daartussen (fig. 15): 1. De categorie Object valt uiteen in registerparcel, spag- hettiparcel, pointparcel, textparcel, parcelcomplex en deelperceel. 2. Persoon kan een natuurlijk of een niet-natuurlijlc per soon zijn (organisatie, bedrijf, coöperatie, enz.), en groe pen (gemeenschappen, stammen). Individuele personen kunnen dan ook aan groepen worden gerelateerd zodat de rechten die tot de groep toebehoren ook aan het indi vidu zijn gekoppeld. 3. Onder rechten vallen ook restricties en verantwoorde lijkheden. Alle hebben een juridisch document als bron. Rechten zijn altijd verbonden met een persoon (of groep) en een object. Het model is verder verfijnd om secundai re rechten (zoals recht van overpad) op te nemen. UN Habitat voert momenteel een programma voor pro poor land management uit. Het ontwikkelt daartoe een Social Te nure Domain Model (STDM). Onderdeel is onder andere het model van het continuum of rights: het plaatsen van moge- Fig. 12. Godfried Barnasconi. Fig. 13. Paul van Asperen. Fig. 14. Chrit Lemmen. GEO-INFO 2006-6 Core Cadastral domain model (CCDM)

Geo-Info | 2006 | | pagina 33