Gebruikerswensen en huidige mogelijkheden ls afsluiting van het deelonder zoek 'Gebruikerswensen' bin- Prins Clausplein, 3D-modél uit nen het RGI-proj eet 3D-Topogra- T0P10 en AHN. fie vond vrijdag 28 april 2006 de GIN Studiedag 3D-Topografïe plaats. Een kleine tachtig geïnteresseerden verza melden zich bij Oracle in De Meern om zich te laten bijpraten over de hui dige stand van zaken van het onder zoek en om mee te discussiëren over toekomstige ontwikkelingen. Friso Penninga, TU Delft Binnen het onderzoek zijn vier gebrui kerscases geselecteerd met als doel om tezamen het werkveld 'geo-informa- tie' redelijk af te dekken. Binnen deze vier cases is door de RGI-onderzoelcers gekeken naar de huidige ontwikkel ingen richting 3D-topografie zowel qua inwinning en opslag als bewer king en analyse. In het ochtendpro gramma van de studiedag werden de ze ontwikkelingen toegelicht door de Inzicht in complexe bestaande situaties. direct betrokkenen. Het spits werd afgebeten door Bram Verbruggen die helder uiteenzette hoe 3D-topografïe binnen de gemeente 's-Hertogenbosch kan helpen om beter inzicht te verschaffen in complexe situaties. Met de deels ondergronds lopende Binnendieze heeft de gemeente een fraai voorbeeld van een complexe 3D-situatie binnen de stadsgrenzen. Het stokje werd overgenomen door Paul van Asperen die namens RWS-AGI inging op de verkenningen rond de inzet van Google Earth als communicatiemiddel tussen overheid en burgers. Alhoewel de binnen Google Earth gecreëerde video een fraai overzicht gaf van de plan nen voor de randweg Eindhoven, bleken er toch een aantal haken en ogen aan de inzet van Google Earth te kleven. Na de koffiepauze vertelde Job Nijman van Fugro over een pro ject voor Hoogheemraadschap De Stichtse Rijnlanden waar in de derde dimensie niet alleen betrekking had op boven grondse topografie maar ook op de bodemopbouw. Als laat ste in de ochtend kwam Nico Bakker van TD Kadaster aan het woord over de huidige hoogterepresentatie binnen TOPlOvector en TOPIONL, om vervolgens een verlanglijstje in te dienen voor uitbreiding naar de derde dimensie voor zowel de korte als de lange termijn. Na de lunchpauze bood Jeroen Borst van TNO Bouw en Ondergrond een inkijkje in de stand van zaken op het gebied van 3D-milieumodellering waarbij onder andere voor de ver spreiding van geluid en N02 rond wegen rekening werd ge houden met afscherming door bebouwing en vegetatie. Na deze fraaie presentatie was het de beurt aan de onderzoekers binnen het RGI-proj eet om in twee presentaties de technolo gische stand van zaken rond 3D-inwinnen (promotie-onder zoek van Sander Oude Elberinlc, ITC, gepresenteerd door George Vosselman) en 3D-verwerlcen en -modelleren (promo tie-onderzoek Friso Penninga, TU Delft) toe te lichten. Vossel man toonde aan de hand van testen rond het Prins Claus plein aan dat integratie van 2D-topografie (TOPlOvector) en hoogtegegevens (AHN) minder eenvoudig is dan het koppelen van wat z-waardes aan de 2D-coördinaten. Penninga ging ver volgens in op het gewenste datamodel voor opslag binnen een ruimtelijke database. Deze modellering is gebaseerd op het opdelen van alle 3D-objecten in tetraëders, een methode die grote rekenkundige voordelen biedt terwijl de bijbeho rende complexiteit 'onder de motorkap' verborgen kan blij ven. Na een korte theepauze draaide het vervolgens om de be langrijkste vraag: bieden de technologische ontwikkelingen ook daadwerkelijk de vanuit de use-cases gewenste oplossin gen? Deze confrontatie nodigde uit tot veel respons uit de zaal. Met name de vraag of 3D-topografie integraal landsdek- lcend aangeboden moet worden of dat de toepassing beperkt blijft tot lokale, projectmatige inzet, nodigde uit tot discus sie. Na tal van kritische kanttekeningen en aanvullende wen sen kon geconcludeerd worden dat het onderzoek binnen het RGI-proj eet 3D-topografïe op de goede weg is en dat zowel praktijk als wetenschap reikhalzend uitkijken naar de uit komsten! GEO-INFO 2006-6 Verslag GIN studiedag 3D-topografie

Geo-Info | 2006 | | pagina 35