Wat behelst deze wet voor de gemeenten? registratie kan de burger direct zien de perceel aanwezig is. In geval van een beperking is ook duidelijk waar nadere informatie te krijgen is; de registratie vindt zoveel mogelijk de gemeenten, die een belangrijke bron van publieke beperkingen zijn, hun registraties zelf bijhou den. De andere beperkingen wor den door het Kadaster gistreerd; de beperkingen worden maar een maal opgeslagen. De gemeentelijke beperkingen worden door het Ka- telijlce systeem en omgekeerd; 1 vele j aren wordt er gepraat en geschreven over een toegankelijke registratie van publiekrechtelijke be perkingen. Een eerste artikel verscheen al in 1984 in Geodesia [Kroode, 1984]. Vervolgens verschenen regelmatig artikelen over dit onderwerp. Ook binnen de Ravi was dit onderwerp van studie [Ravi, 1988]. De Tweede Kamer heeft destijds bij de behandeling van het Nieuwe Burgerlijk Wet boek en bij de Kadasterwet aangedrongen op een snelle(!) invoering van deze registratie. Dat heeft niet gewerkt; pas begin 2003 werd dit onderwerp actueel bij de wetgever. Het programma 'Andere Overheid' gaf een extra stimulans want toen kwam de burger centraal te staan in het hande len van de overheid. Vanaf dat moment kwam er vaart in de registratie van de publiekrechtelijke beperkingen. Binnen VROM werd Mierop belast met de voorbereiding voor de in voering van de WKPB (die toen nog Puberr werd genoemd) te starten. Zo kreeg dit onderwerp eindelijk de aandacht die het verdient en dat resulteerde in de wet die in 2004 in het Staatsblad (nr. 331) werd gepubliceerd. Wat behelst deze wet nu uiteindelijk en wat zijn de gevolgen voor met name de gemeenten? Jan de Kruif, redacteur. informatie gebeurt eenvoudig en doorzichtig op korte afstand van de belanghebbende. Hier is veelal ook de ambtenaar aanwezig die inhou delijke kennis heeft van de beper king en deze kan nadere uitleg ge ven aan de aanvrager; de beperkingen worden vastgelegd op basis van het kadastrale perceel, hoewel ze niet altijd het gehele per ceel betreffen; het zijn immers be perkingen op onroerend goed. De uitgangspunten van de wet zijn: er komt een geautomatiseerde registratie van beperkin gen met daarnaast een register met de brondocumenten. Mierop noemt drie punten die deze wet onderscheiden van andere wetten en die deze wet, zoals hij zegt, 'leulc' maken. 1. de burger staat centraal. Doel is het verbeteren van de rechtszekerheid van onroerende goederen. We heb ben in Nederland heel veel geïn vesteerd in onze grond. De rechtsze kerheid hiervan is van groot belang voor onze economie. De burgers hebben recht om snel inzicht te krij gen in de besluiten van de diverse overheden die de beschikking over hun onroerende zaken beperken. GEO-INFO 2006-6 Registratie publiekrechtelijke beperkingen komt van de grond De invoering van de Wet Kenbaarheid Publiek- Met behulp van de signalering uit de rechtelijke Beperkingen (WKPB) komt nu met een of er een beperking op het gevraag- sneltreinvaart op ons af. Met ingang van 1 januari 2007 moet de wet operationeel zijn en binnen twee jaar moeten alle beperkingen van vóór 2007 zijn bij de bron plaats. Dit betekent dat ingevoerd. Dit op straffe van mogelijke schadevergoe dingen door de overheid aan burgers. Dat alles vraagt nogal wat van zowel de gemeenten als het Kadas ter en de overige overheden die publiekrechtelijke beperkingen hebben opgelegd. Alle reden om eens te praten met de mensen die de regie hebben over daster opgevraagd uk het gemeen- deze invoering, de implementatiemanager Roy Mierop het aanvragen en verstrekken van en Hennie Genee, de operationele projectleider. Uitgangspunten WKPB Het bijzondere van de wet

Geo-Info | 2006 | | pagina 38