2. De wet verbiedt niets en heft ook geen nieuwe belastingen. Nee, deze wet maakt dingen eenvoudiger; de burger kan nu snel de beperkingen vinden en dat bespaart hem tijd en geld. Er is ook geen handhavingap- paraat nodig. De wet gaat uit van zelfregulering. Als de overheid de beperkingen niet of onvoldoende registreert, kan de burger haar aan sprakelijk stellen voor de ontstane schade en die kan goed in de papie ren lopen. De overheden hebben er dus belang bij om de beperkingen goed te registreren en de burger te informeren. 3. Tenslotte is de WKPB een flexibele wet. Het is een kaderwet waarin al leen de hoofdlijnen zijn vastgelegd. Daarnaast is er een invoeringswet die de gevolgen voor andere wetten regelt en zijn er uitvoeringsbeslui ten en uitvoeringsregelingen (vast te stellen door de minister) voor de operationele en technische details (fig. 1). Dit flexibele systeem maakt het mogelijk om snel in te spelen op veranderingen, onder meer op het gebied van ICT. De bedoeling van de wet is om be lastende besluiten van de overheid dui delijk en snel kenbaar te maken voor de burger. De publiekrechtelijke beper kingen van de gemeente worden bij de gemeente geregistreerd. Dit houdt in dat de brondocumenten in een register worden opgeborgen en via een infor matiesysteem eenvoudig kunnen wor den opgespoord. De besluiten van de andere overheden (ministeries, provin cies en waterschappen) moeten wor den ingeschreven bij het Kadaster (fig. 2). De beperkingen worden vastgelegd op basis van een kadastraal perceel. Op deze wijze is snel te zien of op het be trokken perceel beperkingen rusten. Om nu een eenvoudige raadpleging mogelijk te maken, worden alle ge meentelijke registraties opgenomen in één systeem, de Landelijke Voorziening genoemd. De gemeenten melden hier hun mutaties. Dit bestand wordt bij een aanvraag door het Kadaster geraad pleegd. De gemeente is verantwoorde lijk dat haar beperkingen in de Lande lijke Voorziening zijn opgenomen. Aanwijzingsbesluit 2e tranche Aanwijzingsbesluit 3e tranche Invoeringswet Wkpb Uitvoeringsbesluit Wkpb Uitvoeringsregeling Wkpb - bijlage Gegevenscatalogus - bijlage Berichtenspecificatie Aanwijzingsbesluit 18 tranche Wet kenbaarheid publiekrechtelijke beperkingen onroerende zaken Fig. De opbouw inhoud registratie en register van de wet en de besluiten en Het register is een geordende verzameling van brondocu- regelingen. menten. Deze zijn dus ingeschreven in het register en zijn voor een ieder opvraagbaar en in te zien. Dit register mag een papieren register zijn, echter in deze tijd is een elektro nisch archief aan te raden want dan kan de burger immers via internet dit archief raadplegen en de betrokken beslui ten thuis inzien. De registratie is een informatiesysteem dat het gemakkelijk maakt om na te gaan welke beperkingen op een kadastraal perceel in het register zijn ingeschreven. Deze registratie omvat: de kadastrale aanduiding; korte omschrijving van aard en inhoud van de beper king; moment van inwerkingtreding van beperking of verval- Fig. 2. Het len van beperking; informatiemodel het nummer van het register waar het brondocument is van de WKPB. ingeschreven. Bedrijf Burger Perceel Beperkende besluiten Perceel Beperkingen Register Beperkingen registratie Niet gemeentelijke Beperkende besluiten Beperitende besluiten Openbare Registers Perceel (mutaties) Signalering van Beperkende besluiten Kadastrale Registratie Perceel (mutaties) Beperkende besluiten Provincie Rijk Waterschap Informatiemodel Wkpb GEO-INFO 2006-6 De werking in hoofdlijnen Gemeente Kadaster

Geo-Info | 2006 | | pagina 39