Via het 'loket' wordt de burger snel en eenvoudig geïnfor meerd over de publieke beperkingen op een onroerend goed. Dit kan bij het Kadaster, via internet (want regiokan toren worden tenslotte zeldzaam), of bij de gemeente. Voor veel burgers zal de gemeente de meest logische plaats zijn. Gemeente en Kadaster verstrekken in principe dezelfde in formatie. De gemeente verstrekt informatie over zowel de gemeentelijke als de niet-gemeentelijke beperkingen. Dit kan via Kadaster-on-line (KOL). Een tweede mogelijkheid is via een eigen applicatie die dan weer via KOL de beperkin gen opvraagt. De gemeente heeft dan de mogelijkheid om eigen beperkingen die (nog) niet in de registratie zijn opge nomen (bijvoorbeeld olietanks) toe te voegen. Een derde mogelijkheid is om alleen de gemeentelijke beperkingen te verstrekken die de gemeentelijke registratie bevat. Tenslot te kan de gemeente de niet-gemeentelijke beperkingen leveren via de massale output van het Kadaster wat alleen toegestaan is ten behoeve van intern gemeentelijk gebruik. De gemeente mag voor het verstrekken van informatie kosten (leges) in rekening brengen. De gemeenten houden een registratie bij van de gemeente lijke beperkingen, het Kadaster van de beperkingen van de andere overheden. In de wet is dit duale stelsel vastgelegd en er is ook vastgelegd dat deze registraties on line verbon den zijn. Voor het Kadaster is het vrijwel ondoenlijk om met 458 gemeenten een on line-verbinding in stand te hou den. In nauw overleg is gezocht naar een andere oplossing. Uiteindelijk is gekozen voor de zogenaamde Landelijke Voorziening en deze oplossing is ook voor de basisregistra ties voorzien. Voor de WKPB houdt dit in dat er een lande lijk bestand komt dat gevoed wordt vanuit de gemeente lijke bestanden. Het Kadaster raadpleegt dit bestand voor de gemeentelijke beperkingen. In fig. 3 is deze technische oplossing in beeld gebracht. De gemeentelijke applicatie zendt een mutatie direct door naar de Landelijke Voorzie ning. De gemeente is aansprakelijk als een beperking niet in de Landelijke Voorziening is opge nomen of als een beperking, die in middels is vervallen of gewijzigd, nog in de Landelijke Voorziening aanwezig is. De Landelijke Voorziening is alleen door het Kadaster en de gemeenten te raadplegen, niet door de burgers. Bij het ontwerp van de wet was er bij gemeenten angst dat invoering heel veel werk zou vergen. Er zijn immers veel beperkingen en het opnemen van de beperkingen die op grotere ge bieden liggen, vergt veel werk. Denk aan bestemmingsplannen of stroken langs wegen of spoorlijnen. Volgens Klaasse zouden er in Amsterdam nog beperkingen zijn uit de tachtigjarige oorlog [Klaasse, 2003]. Het uitzoeken van dergelijke beperkingen vergt veel tijd. In hetzelfde artikel meldt hij dat het met de bijhouding van de beper kingen op de circa 200.000 percelen die nu staan geregistreerd slecht is gesteld. Nummerwijzigingen, split singen enzovoorts zijn niet altijd ver werkt door de betrokken overheid en de actualisatie van deze beperkingen is dus een flinke klus. De wetgever heeft daarom besloten de wet gefa seerd in te voeren en te starten met een beperkt aantal beperkingen die op betrekkelijk eenvoudige wijze zijn in te voeren en die van groot belang zijn voor de burger. Dit is de eerste tranche. De inhoud van deze tranche is nu vastgelegd in het aanwijzings besluit eerste fase; (zie tabel 1). Hier mee is de onduidelijkheid opgelost waarmee de voorlopers onder de ge meenten kampten. De beperkingen die betrekking hebben op stroken of grotere gebieden, zoals bestemmings plannen, zijn niet in deze eerste tran che opgenomen omdat deze nog niet gemakkelijk zijn in te voeren. Genee zegt dat dit nu verleden tijd is; de GIS-systemen bieden nu een derge lijke functionaliteit. Mierop verwacht dan ook dat deze beperkingen in de tweede tranche zullen worden opge nomen. Voor bestemmingsplannen geldt ook nog de relatie met DURP. Als gevolg van de wijziging van de wet Ruimtelijke Ordening moeten be stemmingsplannen digitaal worden; zodra dit proces gereed is kunnen de ze beperkingen op een eenvoudige wijze worden ingevoerd. De inhoud van de tweede en wellicht derde tran- Gemeentelijk Wkpb register Gemeentelijke Wkpb registratie Gemeen telijke database Fig. 3. Applicatie architectuur van de Landelijke Voorziening WKPB. Gemeentelijk domein Landelijke Voorziening Wkpb Gemnet Wkpb Kadaster bevraging Online Kadaster Kadastraal domein Register (^Landelijk domein WkPb Wkpb A bevraging GEO-INFO 2006-6 KOL-berrchten Wkpb Beperkingen Wkpb mutaties mutaties Massale Output KOL berichten Massale Output - Het loket voor de burger Landelijke Voorziening Fasering ^B

Geo-Info | 2006 | | pagina 40