che zullen binnenkort bekend wor den zodat gemeenten en andere over heden zich hierop kunnen voorberei den. Gemeenten kunnen nu al andere beperkingen in hun eigen systeem opnemen. Deze worden echter niet opgenomen in de Landelijke Voorzie ning. Burgers kunnen alleen via het loket van de betreffende gemeente hiervan kennis nemen. De wetgeving Er moet nog veel gebeuren om de WKPB ook echt per 1 januari 2007 te kunnen invoeren. De invoeringswet is nu naar de Tweede Kamer en moet ui terlijk deze herfst door het parlement worden goedgekeurd en in het Staats blad worden gepubliceerd. Het aanwij zingsbesluit eerste fase met de op te nemen publiekrechtelijke beperkin gen en het uitvoeringsbesluit zijn technisch gereed evenals de bijbeho rende uitvoeringsregeling met de cata logus WKPB en de berichtenspecifica- tie WKPB. Inhoudelijk is alles helder en met alle betrokkenen besproken. Er is bijna da gelijks overleg tussen VROM, VNG en het Kadaster. Daar zal het volgens Mie- rop ook niet aan liggen; hij is opti mistisch en verwacht dat alles op tijd klaar is voor de start op 1 januari 2007. Toch klinkt in de wandelgangen enige twijfel of die 1 januari 2007 echt haal baar is, zo kan de behandeling in het parlement best eens wat uitlopen. De voorlichting en opleiding De voorlichting van VROM is nu ge richt op de gemeenten. Voor de overi ge overheden als provincies, water schappen en ministeries verzorgt het Kadaster deze taak waartoe onder meer een klankbordgroep is opge richt. Voor de gemeenten is door VROM een voorlichtingscampagne ge start. In april 2006 zijn drie informa tiebijeenkomsten gehouden. Deze zijn bezocht door meer dan vierhonderd medewerkers van zo'n tweehonderd gemeenten. Er is voor de betrokken ambtenaren een opleidingsboelc voor zelfstudie, met teruglcomdagen voor vragen en problemen. Verder is er een draaiboek voor de invoering binnen de gemeenten. In het draaiboek zijn onder meer opgenomen; plan van aan pak, een profielschets en een man- Code Wet Korte Omschrijving VI Wet Voorkeursrecht Gemeenten Aanwijzing van gronden, Wet Voorkeursrecht Gemeenten w Wet Voorkeursrecht Gemeenten Voorstel tot de aanwijzing van gronden, Wet Voorkeursrecht Gemeenten WI Woningwet Sluiting gebouw, open erf of terrein, Woningwet wv Woningwet Plicht tot het treffen van voorziening, Woningwet WG Woningwet Plicht tot beheer of gebruik door derden, Woningwet wu Woningwet Bestuursdwangbesluit of dwangsombesluit, Gemeentewet HV Huisvestingswet Vordering tot woonruimte, Huisvestingswet HS Huisvestingswet Splitsingsvergunningstelsel, appartementsrecht, Huisvestingswet GS Gemeentewet Sluiting van woning of lokaal, Gemeentewet GB Gemeentewet Besluit tot heffen van baatbelasting, Gemeentewet GU Gemeentewet Besluit tot heffen van bouwgrondbelasting, Gemeentewet GG Gemeentewet Gemeentelijk monument, Gemeentewet GA Gemeentewet Anti-speculatiebeding, Gemeentewet OS Opiumwet Besluit tot sluiting lokaal of erf, Opiumwet WS Waterstaatswet 1900 Besluit of bevel, Waterstaatswet 1900 BB Wet bodem bescherming Kennisgeving, bevel of beschikking Wet bodembescherming Tabel 1. De daatbesluit voor de beheerder van de registratie. Verder is gemeentelijke er voor de gemeenten een 'loodsteam'; een team van advi- beperkingen uit de seurs die gemeenten kunnen helpen bij de invoering. Deze eerste tranche, adviseurs doen natuurlijk niet het uitvoerende werk maar adviseren gemeenten bij de invoering. Tenslotte is er nog een helpdesk. De systemen De gemeentelijke leveranciers hebben vermoedelijk deze zomer hun producten gereed. Zij beschikken al enige tijd over de specificaties voor onder meer het berichtenver keer. Een aantal gemeenten is bezig of heeft al zelf een systeem gebouwd. Genee vertelt dat al deze systemen aan een kwaliteitswaarborg moeten voldoen. Er wordt ge toetst of zij voldoen aan minimale eisen om een betrouw bare gegevensuitwisseling mogelijk te maken. Genee denkt hierbij aan een soort APK-model; de leverancier test aan de hand van een testomgeving en dient een verkla ring in bij de (landelijke) beheerorganisatie. Het Kadaster heeft haar systemen aangepast. De aanbesteding voor de Landelijke Voorziening is gebeurd, ook dit systeem zal tij dig gereed zijn. De registratie van de beperkingen Alleen de beperkingen die vanaf 1 januari 2007 worden op gelegd, moeten direct worden opgenomen. De overige (reeds eerder opgelegde) beperkingen moeten vóór 2009 zijn ingevoerd. Veel gemeenten en andere overheden wer ken daar nu al aan. Deze overheden zullen zeker op tijd klaar zijn. Degenen die wachten tot de wet van kracht wordt, zullen nog een zware dobber hebben om tijdig aan hun verplichtingen te voldoen. In deze periode moeten de gemeente ook de besluiten die nu bij het Kadaster zijn in geschreven, bijvoorbeeld Voorkeurswet gemeenten, opne men in de gemeentelijke registratie. Op het moment dat de gemeente hiermee gereed is, worden deze besluiten uit de kadastrale registratie verwijderd. GEO-INFO 2006-6 Voorbereidingen voor invoering per 1-1-2007

Geo-Info | 2006 | | pagina 41