I Stichting De Hollandse Cirkel HL NFORMATIE Kadastrale atlas Amerongen In april 2006 verscheen de atlas Ame rongen in 1832, Grondgebruik en ei gendom. Het twaalfde deel in de reeks Kadastrale atlas provincie Utrecht onder eindredactie van drs. D.J. Wijmer. leder deel in deze reeks bevat per gemeente een gedigitaliseerde bewerking van de minuutplans van het Kadaster. Ook de bijbehorende Oorspronkelijke Aanwij zende Tafels zijn in deze uitgaven opge nomen. De Utrechtse reeks is een uitgave van de Stichting kadastrale atlas provin cie Utrecht in samenwerking met lokale historische verenigingen en archiefdien sten. Het deel over de gemeente Ameron gen, met een historisch overzicht van W. Eimers, E. van Geijtenbeek, H. van het Loo en P. Tuik en met als extraatje het complete bevolkingsregister van 1830, wordt uitgegeven samen met de Heem kundige Stichting Amerongen. Omvang 134 bladzijden met zestien losse kaarten. Prijs 22,50. Informatie: Het Utrechts Archief, Arend Pietersma, tel. (030) 286 66 11 of Heemkundige Stichting Amerongen, Wim Eimers, tel. (0343) 453 033. Expositie 'Von Gauss bis Galileo' Tot 8 augustus 2006 is er in het Hama- landmuseum aan de Butenwall 4 in Vreden (D) - slechts 10 km voorbij Groen- lo - een tentoonstelling onder de titel 'Von Gauss bis Galileo'. Onderwerp is de ontwikkeling van het Kadaster in West- münsterland van 1821 tot heden. Geëx poseerd zijn onder andere generaties meetinstrumenten en kaarten. Parallel aan de tentoonstelling verschijnt in een reeks van de Heimatverein Vreden een boek over de geschiedenis van het ka daster daar. Het museum is geopend van dinsdag tot en met zondag van 10-17 uur. Informatie: www.kreis-borken.de/kreis verwaltung/xhamalandmuseum en www.ingenieurgeograph.de. Verschenen In de reeks 'Publications on Geodesy' van de Nederlandse Commissie voor Geodesie verscheen als nr. 61 het boek 'Precise Relative Positioning of Forma tion Flying Spacecraft using GPS' van dr. Remco Kroes, de handelseditie van het proefschrift waarop Kroes in november 2005 is gepromoveerd. Inlichtingen: www ncg.knaw.nl. De Hollandse Cirkel 2006-2 Uitgave 2006-2 van het tijdschrift De Hollandse Cirkel bevat onder andere de volgende artikelen: De Wanschap-theodolieten van de Rijks driehoeksmeting. Vorming en verstrooi ing van een "keurcollectie" door prof.dr. ir. L. Aardoom Napoleon, Van Heijst en het kadaster in Waalwijk door drs. Jac.G.M. Biemans Een landmeetkundige puzzel door ir. G.L. Strang van Hees Informatie: www.hollandsecirkel.nl. Expositie 'cartografie van de Zijpe Onder de titel 'De Zijpe in kaart ge bracht: cartografie van de Zijpe en om geving vanaf 1550' heeft het Zijpermu seum te Schagerbrug t/m 27 december 2006 een expositie. In 1552 begon de moeizame bedijking van de opgeslibde wadgronden ten westen van de West- Friese Omringdijk. Er werden dijken omheen gelegd die echter doorbraken (1555-56), weer hersteld werden (na 1561), weer doorbraken (1570) en door gestoken werden (in 1573 om de Span jaarden benoorden Alkmaar weg te houden). In 1596-97 volgde de vierde, definitieve bedijking. Landmeters maakten in die periode verkavelings plannen (unieke manuscriptkaarten) en vanaf 1600 zijn ook de fraaiste kaar ten gemaakt. Daarvan zijn prachtige voorbeelden te zien alsmede de oor spronkelijke kopergravures. omgeving vanafd 1550' Ook wordt een beeld gegeven van oude en moderne methoden van landmeet kunde en kartografie. Het Techniek Museum Delft stelde bruiklenen be schikbaar. Alle bekende kaarten van de Zijpe, vooral uit de periode 1550-1700, worden getoond. Informatie: www. zijpermuseum.nl. Adri den Boer RISICOKAART RAMPEN DEELS VAN HET NET AF Wie in de buurt woont van een vuur werkfabriek en wil weten of hij bij een ongeluk gevaar loopt, kan straks niet meer op internet terecht. Provin cies moeten hun digitale 'risicokaar ten' aanpassen om terroristen te weren. De Tweede Kamer heeft giste ren ingestemd met het voorstel van minister Remkes om een deel van de gegevens van internet af te halen. Op de risicokaarten (te bereiken via www.risicokaart.nl) is te zien waar vuurwerkfabrieken, opslagplaatsen van gas en transportroutes van ge vaarlijke chemicaliën te vinden zijn. Ook staat er voor sommige provin cies op hoe groot het gebied is dat wordt getroffen als er een ongeluk plaatsvindt. Die informatie ver dwijnt binnenkort. Het Parool, 21 april 2006 iwr de 'esckiedeiiis der (teodme CEO-INFO 2006-6

Geo-Info | 2006 | | pagina 47