De afgelopen tijd heb ik de aankondigingen van se minars, studiedagen en andere soortgelijke bijeen komsten eens gevolgd. Laat ik eens nagaan wat mij daar allemaal zo wordt voorgeschoteld. Niet dat ik al die bijeenkomsten heb bijgewoond maar uit de onderwerpen kan ik mijn eigen beleving wel opmaken. Wet Kenbaar heid Publiekrechtelijke Beperkingen, basisregistraties, 3D-topografïe, Geo Mobiliteit, andere overheid, lcabels- en leidingregistratie, enzovoort, enzovoort. Ilc voel mij net een Puberr in deze tijd. Ilc heb het gevoel dat ik pas kom kijken. En al die trends met een soortgelijke slogan: de burger moet het gemakkelij ker krijgen, alles moet transparant zijn. Iedereen mag alleen nog maar re gistreren wat bij hem of haar hoort. In goed Nederlands: wat zijn of haar 'core business' is. De overige informatie halen we bij de ander. Dat doen we niet maandelijks of jaarlijks. Maar dat doen we direct via de lijn. En dat doen we niet bewust. We laten de systemen dat doen. Die moeten er voor gaan zorgen dat de vraag die ik als burger heb zo compleet mogelijk via een blik op een scherm wordt beantwoord. Zodat ik zelfs amper besef waar de informatie van daan komt. Maar wel dat ik een actueel en correct antwoord krijg. Dat lijkt geweldig. Maar het stelt ons gelijk voor een gigantische uitdaging. Hoe knopen we dat alles aan elkaar? Hoe zorgen we ervoor dat er sprake is van elkaar aanvullen? Het lijkt erop dat de systemen zo ver al gaan. Dat het eigen lijk niet meer uitmaakt waar data zich bevindt. Als de stekker met de buiten wereld er maar is. Alleen hebben we zo nu en dan last van spraakverwarring. We zeggen hetzelfde maar bedoelen iets anders. We denken over dezelfde da ta te beschikken maar het blijkt dat dit niet het geval is. Dus die hobbel moet dan nog even genomen worden. Afspraken over metadata en semantiek moe ten gemaakt worden. Ilc hoorde dat het in theorie wel zou moeten kunnen maar dat het praktisch nog wat tegenvalt om de werkelijkheid goed in 3D te beschrijven. Tenminste op een zodanige manier dat systemen daar snel en efficiënt mee om kunnen gaan. Jammer dan toch eigenlijk. Terwijl ik, als ik naar mijn kinderen kijk, tot de conclusie kom dat het zo moeilijk niet zou moeten zijn. Voer in hun spel letjes dan toch de 'echte' coördinaten in en zij lopen virtueel in die echte wereld. We hebben toch onze bouwvergunningen en bouwtekeningen alle maal al via internet beschikbaar? We kunnen dus dan toch al virtueel bij een ander rondlopen? Dus waarom is het dan zo moeilijk? Onze systemen moeten straks allemaal aan elkaar worden gekoppeld. En we moeten vanachter een scherm alles kunnen bekijken. Dus eindelijk lijkt het er dan op dat ik thuis kan blijven. Of dat dan nog werken heet, vraag ik mij af. Ilc zie de 'echte' wereld op het scherm. Ilc beslis en ilc doe. Maar ilc heb geen idee hoe die wereld er nu in dat echt uit ziet. Laat ilc dat laatste dan de komende tijd maar doen als ilc op vakantie ga. Laat ilc maar echt voelen dat de zomer in Nederland toch weer te nat was, of te koud. Thuis op het scherm met de verwarming hoog en de zon schijnend in de virtuele wereld geeft toch een ander gevoel. Ilc voel en ruik de bloemen dan niet meer, hoor geen vogels en ruik geen zee en strand. Maar in de weten schap dat systemen straks alles kunnen, zou dat dan hier ook voor gelden? Mag die landmeter dan nog wel echt naar buiten? Klaas van der Hoek AGENDA GIN 22 juni 2006 Themamiddag Change Detection, Alterra, Wageningen. Zie bericht op p. 240 van nummer 5. 15 november 2006 4e GIN-symposium 2006, Reehorst, Ede. B www.ginsymposium.nl BINNENLAND 12 mei t/m 31 oktober 2006 Expositie Cruquius. Zie bericht op p. 255 van dit nummer. 21 augustus 2006 'Old Worlds - New Worlds: History of Colonial Cartography from 1750 to 1950', Utrecht. B www.histcolcarto.org 27 september 2006 ESRI GIS-conferentie 'Geo aan de basis', Rotterdam. Bwww.gisconferentie.nl 26 oktober 2006 Donateursdag De Hollandse Cirkel 15 november 2006 Wereld GISdag. 23 t/m 24 november 2006 Geografendagen, thema 'Draagkracht van de Delta'. B www.laiag.nl/480.0.html t/m 27 december 2006 Expositie 'De Zijpe in kaart gebracht: cartogra fie van de Zijpe en omgeving vanaf 1550'. Zijpermuseum, Schagerbrug. B www.zijpermuseum.nl BUITENLAND t/m 8 augustus 2006 Expositie 'Von Gauss bis Galileo', Vreden (D). Zie bericht op p. 289 van dit nummer. t/m 27 augustus 2006 Tentoonstelling 'Vermessen: Kartographie der Tropen', Ethnologisches Museum, Berlijn. B www.lcartographie-der-tropen.de 20 t/m 23 september 2006 GI-Science 2006, Münster (D). B www.giscience.org 10 t/m 12 oktober 2006 Intergeo, München (D). B www.intergeo.de 8 t/m 13 oktober 2006 FIG-congres, München (D). B www.fig2006.de 9 en 10 november 2006 International Symposium 'Modern technologies, education and professional practice in geodesy and related fields', Sofia (Bulgarije). B www.gis-sofia.bg 19 t/m 23 augustus 2007 EUGE02007, Amsterdam. B www.eugeo2007.org WWW.GEO-INFO.NL redactie@geo-info.nl GEO-INFO 2006-6 THUIS WERKEN? 247

Geo-Info | 2006 | | pagina 5