faculteit zag er geen brood in om het programma in de markt te zetten. Dat deden Schol ten en Meijer maar al te graag zelf, en met veel succes. Vooral toen ze de programmatuur geschikt hadden gemaakt voor toepassing op een PC, toen nog een noviteit. Dat nieuwe bedrijf, Geodan, richtte zich op de ruimtelijke ordening en op GIS waarmee ze met behulp van Arclnfo en Atlas*GIS aan het experimenteren en ontwikkelen sloegen. Een van de eerste 'innovaties' was de vervaardiging van een digitale lande lijke postcodelcaart. Een goede slag, want later bleek dit een onmisbare ba sis te zijn voor marktonderzoek. Door de gegevens over bewoning (aantallen, leeftijden, salarisklassen, autobezit en dergelijke) te koppelen aan een postco- degebied kunnen Ahold en de Bijen korf gerichter folders verspreiden en kunnen banken onderzoeken waar po tentiële klanten wonen en waar dus nieuwe vestigingen gewenst zijn of (volgens sommigen) welke gemist kun nen worden. Geodan groeide, ondanks de malaise in de negentiger jaren, alsmaar door en de behoefte (of wellicht de tactiek) ontstond om het bedrijf op te splitsen in meerdere bv's. Als een nieuw opgepakte innovatie uit liep tot een erg groot onderdeel werd weer een nieuwe bv gevormd. En soms werd die daarna in zijn geheel weer 'af gestoten', wat dan weer aardig wat geld opleverde. Geodan wilde er graag vanaf en de kopers wilden het graag in han den krijgen. Zo werden weer 'noden' opgelost en mensen gelukkig gemaakt. Ir. Theo Thewessen, directeur van Geodan IT: verschuiving van geo-informatie systemen naar geo- informatie services. Locatiegebonden toepassingen Door de verkoop van succesvolle bedrijfsonderdelen ont stond er ruimte 'zowel in menskracht als in financiële middelen' voor een nieuwe technologische innovatierich ting: Location Based Services. Hiervoor werd in 1999 Geo dan Mobile Solutions opgericht. Euro Beinat is directeur van deze bv en is daarnaast als hoogleraar verbonden aan de Universiteit van Salzburg. Onder andere dankzij GPS zijn mensen en objecten geografisch beter te traceren. Verplaat singen kunnen gemakkelijk worden gevolgd, goederenstro men bewaakt. Locatiegebonden gegevens kunnen worden benut voor veiligheid en bij calamiteiten is gemakkelijk te zien hoe men er komt, wat er zich bevindt en welke gevaar lijke stoffen er kunnen worden aangetroffen. De mobiele markt wordt de belangrijkste ontwikkeling in de komende jaren, voorspelt Scholten, en daar is Geodan al een paar jaar volop mee bezig. Het begon met P-Info, het mobiele informatiesysteem voor de politie. Een heel speci fiek ander voorbeeld van een mobiele geo-toepassing is het systeem voor de gevangenis in Lelystad (de modernste van Europa) waar alle bewegingen van de gedetineerden met be hulp van een polsbandje worden vastgelegd op basis van RFID-technologie. Op elk gewenst moment kan daaruit wor den afgeleid waar de gedetineerde zich bevindt of heeft opgehouden. Er gaat veel voorbereidende arbeid vooraf aan elk product. Om de gewen ste kwaliteit te kunnen leveren, moet vaak veel werk worden verzet zowel wat de werking van de software als van de verzamelde informatie betreft. Dit gebeurt bij Geodan IT waar Theo The wessen samen met Jan Meijer de direc tie voert. gedetineerden worden via een De marktsector Bij het team van Geodan IT dat zich op de zakelijke markt richt, laat Annita Vijverberg zien wat zij momenteel on der handen heeft. Gevangenis Ahold komt voor het voetlicht met activiteiten gebaseerd Lelystad: alle op de bonuskaart die wordt gekoppeld aan de buurtlcaart bewegingen van zodat de geografische spreiding en het koopgedrag van de klanten zichtbaar worden. Een andere applicatie voert een 'quick scan' uit van een locatie om te onderzoeken of het polsbandje openen van een nieuwe winkel in deze wijk kansen biedt. geregistreerd. Door het koppelen van gegevens van het CBS en andere bronnen kan veel worden afgeleid over de bewoners van dat gebied (inkomen, bevolkingsdichtheid, gezinssamenstel ling, enz.). Bovendien worden de concurrenten in beeld ge bracht. En natuurlijk de 4-positie postcodelcaart, een eigen - en uniek - product van Geodan. Er passeert een grote verscheidenheid aan klanten op het beeldscherm van Vijverberg, waaronder telecombedrijven, een aantal verzekeringsmaatschappijen, C&A, Shell Neder land en de Gasunie. Bij al deze klanten wordt gebruik ge- GEO-INFO 2006-6 it1 1 Ir i H i u 249

Geo-Info | 2006 | | pagina 7