maakt van kaartmateriaal van de Topografische Dienst, de GBKN, Fallcplan* Andes of Tele Atlas. Voor de Rabobank distilleert Geodan uit beschikbare Een vaste klant is de Rabobank waarvoor vaak marlctanaly- (internet)informatie ses worden uitgevoerd voor de herinrichting van hun werk basisgegevens voor gebied, dat wil zeggen fusies van banken en het openen, het vestigingsbeleid. verplaatsen of sluiten van kantoren. Het inkomensniveau van bewoners is daarbij van belang maar ook eventuele toe komstige bewoners. Daarvoor wordt de 'Nieuwe kaart van Nederland' geraadpleegd voor de plaatsen waar nieuw bouw of uitbreiding is gepland. Want waar huizen worden gebouwd, worden hypotheken verstrekt. Geodan brengt het onderzochte gebied met alle gewenste informatie in beeld waarna de bank zelf haar besluiten neemt. Op mijn verzoek wordt een korte quiclcscan gemaakt van mijn eigen woonwijk (waar weinig banken meer zijn ge vestigd, dus wie weet). Na intoetsen van postcode 4335 TC verschijnt onmiddellijk de kaart van Middelburg en, na in zoomen, de wijk waar ik woon. Het inwoneraantal is, on danks de laagbouw, toch vrij omvangrijk maar de inkomen- stoets valt tegen. Vast veel te laag voor de Rabobank-norm. Mogelijk drukt een asielzoekerscentrum in de wijk het in komen fors omlaag. Maar er is nog hoop want dat centrum zal volgens de Nieuwe Kaart van Nederland plaats moeten maken voor appartementencomplexen en in een ander deel van de wijk wordt een schoolgebouw vervangen door een multifunctionele woning- en verzorgingsomgeving. Er zijn in deze wijk ook geen andere banken (meer) gevestigd dus wie weet worden de twee pinautomaten in de toekomst toch nog een keer vervangen door een klantvriendelijk Ra- b o-lcantoortje... Omdat veel toepassingen toch wel wat ingewikkeld zijn voor niet-geo-mensen biedt Geodan ook cursussen aan op het gebied van software en GIS. "We maken indien gewenst Voorbeeld van het Movida principe. Een 3D-kaart van uiteraard ook applicaties voor de klant, want die moet bij ons voor alles terecht kunnen", zegt Vijverberg. 'One-stop- geo-shopping' noemen ze dat bij Geodan. een fabrieksterrein waar personen en objecten bij nadering van elkaar risico lopen, waarschuwt het waarin de verplaatsing van mensen in een omgeving wordt gevolgd, wat mo gelijk is omdat een tag, GPS of telefoon de plaats van het onderwerp continu registreert. Op haar beeldscherm is een 3D-kaart te zien van een olieraffi naderij waarop, behalve de olietanks, ook stalen installaties en stenen bouw werken te zien zijn. Daar tussendoor bewegen personen over het beeld van het ene gebouw naar het andere. Een paar grote rijdende kranen verplaat sen zich om hun arbeid te verrichten. Als een persoon te dicht bij de bewe gende kraan komt, zorgt het systeem ervoor dat zowel het individu als de kraanmachinist een waarschuwing krijgt. Sommige gebouwen in de 3D-lcaart zijn met een opvallende kleur gemar keerd waarmee wordt aangegeven dat daar risico's aanwezig zijn; hetzij door de verrichtingen die daarin worden uitgevoerd dan wel door de stoffen die Systems Research Onderzoek naar en een deel van de ontwikkelingen op nieu we geo-ICT-terreinen vindt plaats bij Geodan S R. Op mijn bezoekdag is Irene Pleizier bezig met een project systeem voorgevaar, er in zijn opgeslagen of door personen die zich in de gevarenzone begeven. Alles wat niet bij elkaar in de buurt mag komen, wordt door het systeem opgemerkt zodra een kritieke afstand is bereikt, waarna een waarschuwing volgt. In een gevangenis gaat er dus een alarm af als een gevangene bij voorbeeld de uitgang nadert. Valilc Solórzano Barboza, directeur van Geodan S&R, licht nader toe dat Geo dan voor dit systeem het voortouw heeft genomen en onder meer de 3D- visualisatie heeft ontworpen. Het systeem is aangesloten op Movida, het platform voor locatiebepaling (zowel binnen als buiten gebouwen) dat door Geodan Mobile Solutions is ontwik- GEO-INFO 2006-6 w

Geo-Info | 2006 | | pagina 8