lceld en eerder werd beloond met een Innovation Award. Movida is geba seerd op Oracle-technologie. Voordeel van een 3D-visualisatie is dat je ook kunt zien dat personen in een bouw werk zich naar een andere hoogte be geven, wat in 2D niet gaat. Pleizier laat vervolgens een voorbeeld zien van een mobiele applicatie die door Geodan Mobile Solutions en Ge odan S&R is ontworpen in het kader van het Europese onderzoeksproject e- Earth. Het moest kunnen werken op een klein handzaam instrumentje dat de veldmedewerlcers gemakkelijk mee kunnen nemen. De applicatie moet in staat zijn gegevens over de onder grond weer te geven op elke plek waar men wil gaan boren. Het werd een 'PDA-tje.' Pleizier laat zien hoe het werkt. Als de onderzoeker de boorloca- tie bereikt, worden op de PDA enkele icoontjes aangeklikt waarna de topo grafische kaart van het gebied ver schijnt met daaraan gekoppeld de ge ologische informatie over de onder grond, zoals gegevens over eerdere bo ringen, compleet met boorprofielen. De demonstratie liet een kaart van Li touwen zien waarop de boorgegevens via een on line verbinding werden op gehaald van een server in Litouwen zelf en automatisch in de taal van de gebruiker worden gepresenteerd. Aardrijkskundeles Bij Geodan S&R is ook de techniek rond de EduGIS-website ontwikkeld e-Earth: die gratis wordt aangeboden aan het middelbaar onderwijs boorresultaten en is bedoeld om kinderen al vroeg te leren omgaan met op een PDA. ruimtelijke informatie en GIS. EduGIS, een webportaal voor het vak aardrijkskunde, is ont wikkeld door een samenwerkingsverband van onder andere het Kadaster, het NCGI, de Vrije Universiteit van Amster dam, Anaximander, ESRI Nederland en Geodan. Via het web krijgen de leerlingen kaartmateriaal, luchtfoto's en andere gegevens tot hun beschikking en kunnen ze deze koppelen, over elkaar heen projecteren in verschillende lagen en ver volgens analyses maken, verbanden leggen en onderzoeken uitvoeren. Als kaartmateriaal is onder andere de hoogte- EduGIS maakt kinderen vertrouwd met GIS. kaart (AHN) beschikbaar, het LKI van het Kadaster en gege vens van het CBS, diensten die hieraan belangeloos en gra tis meewerken. Er zijn verschillende lesmodules beschikbaar. Een recente lesmodule is 'Water in beweging' en heeft te maken met het steeds natter worden van ons land. Kwetsbare plaatsen kunnen zichtbaar worden gemaakt en onderzocht. Ge meentegrenzen worden zichtbaar, het aantal inwoners kan worden opgevraagd. Welke ruimtelijke ingrepen zijn moge lijk en wie worden daarvan de dupe? Het programma wordt nog voortdurend aangepast en uit gebreid aan de praktijkervaringen. Binnenkort wordt het ook mogelijk dat leerlingen met GPS het veld in gaan. He laas ontbreekt nog een module ruilverkaveling, maar daar wordt aan gewerkt volgens Valilc. Tenslotte heeft Pleizier nog een leuke planologische toepas sing. Ontwerpen van gebouwen (in 3D) kunnen met een handigheidje in de 3D-lcaart worden neergezet om het ef fect op de gekozen plaats te bekijken. Het bewuste gebouw kan zo gemakkelijk op verschillende plaatsen worden uit geprobeerd tot de beste locatie is gevonden. Hoe het werkt kan Pleizier eigenlijk niet in woorden uitleggen. "Je moet het zien", zegt ze. Dat wordt dus wat moeilijk om de mani pulaties die zij ervoor moest uitvoeren, weer te geven. De GEO-INFO 2006-6 i t

Geo-Info | 2006 | | pagina 9