In het huidige krachtenveld rond de NGII zien wij ontwikkelingen van alle drie geformuleerde scenario's. Wat het uiteindelijke resultaat zal zijn, is zeer lastig te voorspellen. Wij hopen met dit kader van scenario-denken rond de NGII een handvat te bieden voor de discussie over de ontwikkeling van de NGII. Hoe kunt u meedoen? In dit artikel zijn aan de hand van sce nario's mogelijke ontwikkelingsrich tingen voor de NGII verkend. Op een aantal onderdelen (technologie en standaarden) van de NGII kunnen we als Nederland niet veel meer doen dan zeer actief de Europese en mondiale ontwikkelingen volgen. Maar op een aantal onderdelen, zoals beleid en ruimtelijke gegevens, zijn er nog vol doende keuzemogelijkheden. De uit daging is om voor alle partijen een wij ze keus te maken en niet af te wachten totdat de keuzes voor ons gemaakt worden. De komende maanden willen we de discussie over 'Waarheen met de NGII?' intensief voeren. We doen dit door het opnemen van een discussiepagina in Geo-info (met dank aan de redactie), het openen van een discussieforum op www.rgi.nl en het organiseren van enkele discussie bijeenkomsten, onder andere met ge bruikers en politici. Het is onze inten tie om de discussie vooijaar 2007 af te sluiten. De discussie dient naar onze mening uit te monden in een natio naal convenant tussen de belangrijke geo-stalceholders over de verdere ont wikkeling van de NGII en hun rol daar in. Op korte termijn zullen we deze discussie ook naar het GI-Beraad bren gen. Wij hopen dat het GI-Beraad de suggestie voor een convenant over neemt, als actie van het GI-Beraad. Discussieert u ook mee? Neem dan contact op met de auteurs! Referenties Besemer, J.W.J., Belang Bewustzijn en Betrokkenheid. De Rijksoverheid en de Geo-Informatie Infrastructuur. Inaugu rele rede, TU Delft, 2005 Crompvoets, J., National Spatial Data Clearinghouses, worldwide development and impact, PhD Thesis Wagenin- gen Universiteit, 2006 RIVM, Kwaliteit en toekomst: Verken ning en duurzaamheid. SDU Uitge vers, 2004. p 225. Van Loenen, B. en J. Crompvoets, De staat van de geo-infor- matie infrastructuur is in Nederland zo slecht nog niet, in: VI matrix 103, 2006. Samenvatting Waarheen met de Nationale Geo-Informatie Infrastructuur?' De ontwikkeling van een Nationale Geo-Informatie Infrastructuur (NGII) kan worden beschouwd als de geo-informatie-ontwikkeling van dit decennium. Na aarzelende discussies over dit concept in de jaren negentig komt de ontwikkeling ervan, in Nederland en de rest van de wereld, nu goed op gang. Omdat de ontwikkeling van een NGII zowel technische als organisa torische, juridische en politieke dimensies heeft, is de realisatie hier van een complexe activiteit. Het realisatietraject en de invulling zal per land verschillen, afhankelijk van de behoeften en van specifieke organisatorische, juridische en technische condities en mogelijkhe den. De vraag Waarheen met de NGII?', dient dan ook per land te worden beantwoord. Het Bsik-programma Ruimte voor geo-infor- matie wil met dit verkennende position paper' een aftrap voor deze discussie geven. Summary Where to go with the national geo-information infrastructure? The development of a national geo-information infrastructure (NGII) may be the defining trend of this decade in the field of geo-in formation. After cautious discussions about this concept in the 1990s, its development is well under way, both in the Netherlands and the rest of the world. Since the development of an NGII has tech nical, organisational, legal, and political dimensions, its realisa tion is a complex activity. The process and the implementation will differ from country to country, depending on the requirements and specific technical, organisational, legal, and political circumstances and possibilities. Therefore, the question 'Where to go with the NGII?', has to be addressed for each country individually. The Bsik- programme Space for Geo-information aims to kick-start the discus sion with this exploratory 'position paper'. Résumé Ou va-t-on avec l'infrastructure géographique nationale? Le développement de l'infrastructure nationale néerlandaise de géo- information (Nationale Geo-Informatie Infrastructuur - NGII) peut être considéré commeledéveloppement de la géo-information de cette décennie. Aprés des discussions difficiles dans les années '90 sur le concept, le développement de l'infrastructure de géo-information est aujourd'hui au Pays-Bas, comme dans le reste du monde, en plei- ne mouvance. Comme le développement du NGII comporte aussi bien des aspects techniques, organisationnels, juridiques que politiques, la réalisation en devient une activité complexe. La réalisation con- crète diffère selon les pays, enfonction des besoins et des conditions et possibilités techniques, organisationnels et juridiques spécifiques. La question 'oü va-t-on est done différente pour chaque pays. Le pro gramme Bsik Un espace pour la géo-information est une note d'in troduction a cette discussion. Programmabureau Ruimte voor Geo-Informatie (RGI) E-mail: arnold.bregt@rgi.nl, jacqueline.meerlcerk@rgi.nl, martin.peersmann@rgi.nl, lcees.dezeeuw@wur.nl Website: www.rgi.nl GEO-INFO 2006-7/8

Geo-Info | 2006 | | pagina 11