toring en het beheer wordt hiervan ge bruik gemaakt. Daarnaast is een websi te ontwikkeld die via een webforum belangstellenden in de gelegenheid stelde mee te denken gedurende het planproces. Het opstellen van het LOP op deze wij ze met behulp van GIS was nieuw en is mogelijk gemaakt met subsidie uit het ICT-fonds van de pro vincie Gelderland. Totstandkoming plan Het vervaardigen van een Landschaps ontwikkelingsplan doorloopt een aan tal fasen: de afstemmingsfase, de in ventarisatiefase, de analysefase, de configuratiefase, de concept- en be sluitvormingsfase en, tot slot, de im plementatie- en evaluatiefase. In alle fasen van de totstandkoming en het gebruik van het Renkumse LOP is de digitale component terug te vinden. De verschillende fasen worden soms meerdere keren doorlopen omdat aanvullende gegevens benodigd zijn of omdat herziening gewenst is op ba sis van reacties uit de klankbord groep, de projectgroep of de inspraak als cyclisch planproces. Fig. 1 geeft een beeld van de complexiteit van dit proces. De projectorganisatie is opgezet van uit een stuurgroep bestaande uit een bestuurlijke gemeentelijke afvaardi ging, de adviseur van het landschapar chitectenbureau en de projectleider. Hieronder ressorteerde de project groep, bestaande uit de projectleider, de adviseur(s) van H+N+S Landschaps architecten en van Hogeschool Van Hall Larenstein, een ambtelijke ge meentelijke afvaardiging en vertegen woordigers van de grootste grondeige naren uit het Renkumse buitengebied, zoals Stichting Het Geldersch Land schap en Geldersche Kas teel en, de Ge westelijke Land- en Tuinbouworgani satie GLTO, Staatsbosbeheer, Natuur monumenten en waterschap Vallei en Eem. De projectgroep vormde in feite het uitvoerende orgaan van het pro ject (met als werkgroep het plan team) waarbij tussen- en eindproducten ter vaststelling aan de stuurgroep werden aangeboden. Het planteam bestond uit H+N+S Landschapsarchitecten (LOP- ontwerp), Hogeschool Van Hall Laren- Het BOL is een sub sidieproject van het Ministerie van LNV voor het opstellen van landschaps plannen. stein (GIS/Webinteracties) en BBN Adviseurs (kostenramin gen in latere fasen). Gebruik en aanpassingen van de ge meentelijke internet- en intranetsite vond plaats in nauw overleg met de afdeling Service Team ICT (website en GIS) van de gemeente Renkum. De klankbordgroep bestond uit vertegenwoordigers van betrokken partijen en instanties, te weten Vereniging Vijf dorpen in 't Groen, Stichting Land schapsbeheer Gelderland, Stichting tot Behoud van de Ve- luwse Sprengen en Beken, Stichting Biotoopverbetering, Gelders Particulier Grondbezit, Stichting Milieugroep BLOM, IVN Zuidwest Veluwezoom, Stichting Natuurbeheer Doorwerthsche Waarden en agrariërs. Afstemmingsfase Het project is gestart in de vorm van een atelier met belang hebbenden. Deze afstemmingsfase had als doel om de huidige situatie en de huidige landschappelijke kwaliteiten en de landschappelijke opgave in beeld te brengen. Inventarisatiefase De inventarisatiefase bestond uit een verkenning van de (ruimtelijke) vragen die speelden in het betreffende gebied en uit een inventarisatie van de aanwezige data om die vra gen te kunnen beantwoorden. Er zijn onder meer gegevens opgevraagd bij de gemeente Renkum, bij de provincie Gel derland (vogelrichtlijnen, Ecologische Hoofdstructuur in het Streekplan, fauna- en flora-inventarisaties, industrieter reinen, natuurreservaten) en bij het Waterschap Vallei en Eem (leggerinfo, hoogteligging, grondwaterstanden, gewas sen, Bonnebladen). Er zijn diverse lcaartlagen aangemaakt om de aangeleverde digitale gegevens in beeld te krijgen. Al direct bleken relatief weinig gebiedsdeklcende gegevens voorhanden. Onderzoeks- en inventarisatiegegevens van kleine deelgebieden (zoals vegetatie-opnamen of faunatel lingen) waren niet bruikbaar omdat dan een te oneven wichtig beeld zou ontstaan van het plangebied. Een belang rijk aandachtspunt bij het vervaardigen van de themalcaar- ten was het vervaardigen van de juiste legenda. Een ander probleem was het ontbreken van verklaringen van waarden in de attribuuttabel (bijvoorbeeld codering in velden van ve getatieopnamen). Dan was er nog het verschil in inventari- satieschaal en actualiteit van de gegevens. Fauna- en amfi- bieëninventarisaties van de provincie (dassen, kikkers, gan zen, libellen, moerasvogels) zijn bijvoorbeeld niet gebruikt omdat de informatie in zogeheten kilometerhoklcen stond (geen relatie met de ecotopen), het onduidelijk was wat de waarden voorstelden, de gegevens te oud waren of interpre tatie door een ecoloog teveel tijd zou gaan nemen. Andere gegevens waren niet gebiedsdeklcend of onvolledig en wer den aangevuld op basis van andere informatiebronnen. Sommige gegevens zijn middels veldbezoelcen geverifieerd. Analysefase In de analysefase zijn de actuele situatie en kwaliteiten be schreven volgens landschappelijke ordeningsprincipes (bo dem, water, ecologie, landschappelijke structuur) en ge bruiksfuncties (landbouw, wonen en bedrijvigheid, recrea tie en infrastructuur). Ook zijn knelpunten en kansen (SWOT) aangegeven en daarvan afgeleide bouwstenen voor GEO-INFO 2006-7/8

Geo-Info | 2006 | | pagina 13