hDoF^iridelnq iBnde&hupP&'il ke- e1<ucI!iai! fcp* het LOP, die de basis voor de configuratiefase vormden. Hier voor zijn uit combinaties van gegevensbestanden verschil lende lcaartlagen aangemaakt. Belangrijk hierin was de keu ze welke gegevens te visualiseren en op welke wijze de infor matie voor het voetlicht te brengen. Er zijn beleidsgegevens, inventaris ati eg eg evens en beheergegevens van diverse be heersorganisaties en overheden (provincie en gemeente) ge bruikt. Ook eigen waarnemingen van bezoeken aan het ge bied hebben tot digitale bestanden geleid (lolcatie van meest recente ontwikkelingen als afrasteringen, maneges en uit zichtpunten). De meeste bestuurlijke gegeven waren te vin den in rapporten van de gemeente Renkum. Kaartmateriaal dat hierin voorkwam was meestal niet meer digitaal aanwe zig. Wel zijn enkele bronbestanden achterhaald en gebruikt. Enkele voorbeelden van bij de gemeente aanwezige datasets die zijn gebruikt, zijn de gemeentelijke archeologische be- leidsadvieslcaart (een specifieke uitwerking en verfijning van de waarden- en verwachtingenlcaart van de Rijksdienst voor het Oudheidkundig Bodemonderzoek), ToplOVector (van de Topografische Dienst Kadaster), landbouwgegevens (van het CBS) en bosgegevens (van SBB). Buiten de gemeente waren het waterschap Vallei en Eem als beheersorganisaties en de provincie belangrijke dataleveranciers. Via het inter net zijn onder meer provinciale beleids- en planlcaarten als ondergrond voor het GIS binnengehaald. Fig. 2. Themakaart met de hoofdindeling van de landschappelijke structuur in de gemeente Renkum. 2' Data die niet digi taal voorhanden waren, zijn deels in ArcGIS aangemaakt (zoals de landgoe- derenkaart en de landschappelijke karakteristiek) en deels in Adobe illustrator (zoals tot dan toe gebruike lijk). Adobe Illustra tor werd ook ge bruikt om thema- kaarten verder op te maken voor presentaties (na uit voer vanuit ArcGIS) en om visies en mo dellen te visualise ren (en aan te vul len met bijzondere symbolen). het plangebied, een probleembeschrij ving en vraagstukken die er in het ge bied spelen. In hoofdlijnen bestaat een LOP uit een landschapsontwiklcelings- visie en een uitvoeringsplan. De land- schapsontwiklcelingsvisie die gemaakt wordt, geeft aan in welke mate de ver schillende landschapsaspecten (zoals cultuurhistorie, ecologische samen hang, watersysteem) moeten worden ontwikkeld en beschermd. Vooraf zijn de thema's van de landschappelijke en functionele ordeningsprincipes en daarvoor benodigde data min of meer bepaald (zoals bodem-, water-, infra structuur). Het uitvoeringsplan omvat het financieringsplan en het planolo gisch instrumentarium voor de uitvoe ring van de landschapsontwikkelings- visie (met prioritering en tijdsplan ning van de voorgestelde maatrege len). Bij voorgaande projecten van H+N+S werden de meeste thema- en combina- tielcaarten aangemaakt in Adobe Il lustrator of Freehand; dat is nu op ad vies van de Hogeschool Van Hall Laren- stein gedaan met de GIS-applicatie Arc GIS. Het combineren van kaartlagen afkomstig van diverse bronnen is hier mee snel en eenvoudig te realiseren. Hiermee zijn voor de volgende thema's kaartbeelden vervaardigd 2h Bodem en Water, Ecologie, Infrastructuur, Land schappelijke structuur (fig. 2) en Cul tuurhistorie en tot slot Grondge bruiksfuncties. Voor de meeste kaar ten is een ondergrond 1:10.000 van de Topografische Dienst Kadaster ge bruikt. Tabel 1 geeft een overzicht van de inhoud van de onderscheiden the- malcaarten. De keuze in het gebruik van beschikbare gegevens is veelal bepaald door de werkwijze van het landschapsarchitecten- Tabel 1. Thema's en Configuratiefase bureau dat het vervaardigen van het LOP begeleidde. Deze werkwijze is gebaseerd op de landschappelijke opbouw van kaartlagen in het LOP Renkum. Thema Kaartlagen Bodem en Water geomorfologie, bodem, hoogteligging, watersysteem, waterlopen en kwelzones, grondwateronttrekking en afvoercoëfficiënt Ecologie ecologische hoofdstructuur, vogel- en habitatrichtlijnen Infrastructuur hoofdinfrastructuur (wegen, spoorlijnen, hoogspanningslijnen, vaarwegen, havens, parkeerplaatsen, sluizen, stations, veer), fietspadennetwerk Landschappelijke structuur en Cultuurhistorie archeologie, aardkundige waarden, monumenten, agrarisch natuurlandschap, hoofdindeling landschap en landschappelijke karakteristiek Grondgebruiks functies agrarisch gebruik, wonen/bedrijvigheid en recreatie (wandel-/ fiets-/ruiter-/ATB-routes) In de configuratie fase zijn twee visies op hoofdlijnen verkend waarbij een di recte koppeling is gelegd met de reali satiestrategie (model Wonen en recreë ren in het groen en model Ruim baan voor de natuur). Er is per visie nage gaan wat de dragende projecten zijn. Naast de twee van elkaar verschillende landschapsvisies - elk uitgewerkt in een model - is een zogeheten nulmodel (voortzetting huidig beleid en lopende projecten) gemaakt. De kaarten die bij de modellen horen, zijn een beleids- kaart (modelvisie) en een plannen- en proj ectenlcaart (ingrepenlcaart). De twee contrasterende modellen onder scheiden zich vooral in ecologische am- GEO-INFO 2006-7/8 a H o G O rö Q u bJD CN O O CM Sh QJ -*-> c/) Tj V' c/j QJ QJ U c/) ÏH aj T3 - 304 CI,

Geo-Info | 2006 | | pagina 14