Behoeften van eindgebruikers voor de ontwikkeling van nieuwe kennis, «li r. 1 1 1 vend instrument om de veelheid aan Ir. J. Neuvel en prof.dr.ir. A. van den BrinkWapeningen Universiteit; met bijdragen van prof.dr. H. Scholten VU, en dr. S. Zl at an ova, TUD wisselen en te modelleren, te analyse ren, te visualiseren en te communice ren. Om een bijdrage te leveren aan de ver- tievoorziening voor risicobeheersing et voorkomen en bestrijden van rampen vraagt om informatie. Veel informatie. Voorafgaand aan een ramp komen vragen naar voren als: waar bevinden zich gevaarlijke installaties? Welke effecten kunnen we ver wachten als er iets mis gaat of wat zijn de gevolgen van risi- coreducerende maatregelen? Ook bij het bestrijden van rampen is de informatiebehoefte zeer groot. Bij een over stroming kunnen vragen naar voren komen als: Waar is de dijk doorgebroken? Hoe snel loopt de polder vol? Welle ge bied moet worden geëvacueerd of welke wegen zijn nog toe gankelijk om naar het getroffen gebied toe te komen? Een groot deel van de informatiebehoefte, voorafgaand aan en tijdens een ramp, heeft betrekking op geo-informatie: wegen, rivieren, dijken, gevaarlijke installaties, de omvang van een gifwolk, het gebied dat geëvacueerd moet worden, de locatie van hulpdiensten en noodhospitalen. Ze hebben allen een geografische component. Geografische informa tiesystemen worden daarom ook gezien als een veelbelo- matie' een definitiestudie uitgevoerd naar de behoeften van eindgebruikers aan de verdere ontwikkeling van geo- informatie voor risicomanagement [Neuvel et al., 2006]. De vraag welke kennis, technologie en vaardigheden ontwikkeld moeten worden om de geo- informatievoorziening bij risicomana gement te verbeteren, heeft in deze studie centraal gestaan. Enerzijds ging onze aandacht uit naar de geo-infor- matievoorziening bij het nemen van ruimtelijke beslissingen in relatie tot risicobeheersing. Voorbeelden van der gelijke ruimtelijke beslissingen zijn: ruimtelijke zonering rond risicovolle activiteiten, zoals chemische installa ties, of compartimentering van dijk ringen om mogelijke schade bij over stromingen te beperken. Anderzijds hebben we ons beziggehouden met de GEO-INFO 2006-7/8 Geo-informatie voor risico beheersing en rampenbestrij ding 308 Een goede ruimtelijke informatievoorziening draagt bij aan een betere, snellere en efficiëntere bestrij ding van een incident. Uit evaluaties van oefeningen en rampen blijkt dat veel problemen tijdens rampen of rampenoefeningen betrekking hebben op proble men in de informatievoorziening. Een groot deel van deze informatie betreft geo-informatie. Ook bij acti viteiten gericht op het voorkomen van rampen speelt geo-informatie een belangrijke rol. In dit arti kel worden de resultaten beschreven van een defini- tiestudie naar de behoeften van eindgebruikers op gewenste informatie op te siaan, uit te het vlak van de verdere ontwikkeling van de geo- informatievoorziening voor risicomanagement. Dit project (RGI-001) is uitgevoerd binnen het program- ma 'Ruimte voor Geo-informatie' door een consorti- dere ontwikkeling van de geo-mforma- urn bestaande uit Vrije Universiteit Amsterdam, en rampenbestrijding (tezamen risico management genoemd), hebben we het afgelopen jaar in het kader van het Technische Universiteit Delft, Milieu- en Natuurplan- bureau en Wageningen Universiteit (penvoerder), programma Ruimte voor Geo-mfor-

Geo-Info | 2006 | | pagina 18