heid op het gebied van veiligheid. In versimpelde versie zijn deze kaarten ook voor burgers via het internet toe gankelijk. Daarnaast zijn recentelijk diverse modellen ontwikkeld die (nieuwe) inzichten geven in de overstromingskansen in Nederland (binnen het project Veiligheid Neder land in kaart) en wordt er onder ande re door TNO gewerkt aan een verbeter de visualisatie van groepsrisico's met betrekking tot externe veiligheid. Behoeften van eindgebruikers Uit de interviews en workshops is, aan vullend op enkele hierboven genoem de ontwikkelingen, een aantal knel punten en wensen genoemd. Deze staan hieronder beschreven. We heb ben hierbij een selectie gemaakt van die punten die meerdere keren zijn ge noemd of waaraan door meerdere be trokkenen hoge prioriteit werd toege kend. Voor het overzicht hebben we de punten ingedeeld onder de kopjes be heer, data, technologie en gebruik. Beheer er is behoefte aan meer eenduidig heid in verschillende registratiesy stemen om gegevens te registeren; het is nog onduidelijk wie welke ge gevens moet gaan beheren. Data gegevens zijn nog niet beschikbaar (bijvoorbeeld gegevens over bevol kingsdichtheid); gegevens zijn nog niet actueel (bij voorbeeld doordat er een achter stand is met het toetsen van milieu vergunningen); er is behoefte aan informatie uit de rampenbestrijding, bijvoorbeeld om inzicht te krijgen in wat er gebeurt als er daadwerkelijk een ramp is. Technologie hoe kun je ook maatschappelijke kosten en baten in je modellen mee nemen? is het mogelijk om overstromings modellen met landgebruikmodel len te koppelen? Gebruik waar en wanneer breng je in het planproces de informatie in en op welke manier? hoe gaan beleidsmakers en bestuur ders om met geo-informatie? hoe breng j e resultaten over naar de eindgebruikers (presentatie)? wat is de informatiebehoefte van burgers? V T Fig. 2. Een uitgebreide rampenbestrijdingsorganisatie bij een grote ramp Bron: www.handboekrampenbestrijding.nl. Een opvallend punt dat uit de discussies en interviews naar voren kwam, was dat er enerzijds behoefte is aan complexere modellen (bijvoorbeeld aan uitbreiding van functionaliteiten), terwijl er aan de andere kant ook be hoefte is aan meer versimpelde modellen voor de commu nicatie met belanghebbenden. Daarnaast was het opval lend dat er bij de risicobeheersing veel interesse is voor informatie over rampenbestrijding, ter aanvulling van de al aanwezige informatie. Tot slot bleek dat een groot deel van de discussie op de workshops ging over de vraag wel ke rol de geo-informatie uit de diverse systemen en mo dellen nu vervulde in het besluitvormingsproces. Ook vroeg men zich af wanneer en op welke manier de infor matie het beste kan worden ingebracht in het besluitvor mingsproces. Oolc voor de ondersteuning van de rampenbestrijding zijn recent diverse systemen en modellen ontwikkeld. De poli tie heeft bijvoorbeeld SHERPA geïntroduceerd om de in formatie-uitwisseling binnen en tussen de geïntegreerde meldkamers te verbeteren. In deze meldkamers, waarin politie, brandweer en geneeskundige hulpverlening samenwerken, wordt gewerkt met het Geïntegreerde Meldkamer Systeem (GMS), dat onder andere voorziet in de informatievoorziening bij de inzet van materieel en personeel van de samenwerkende organisaties. Daarnaast worden in diverse provincies applicaties ontwikkeld die tijdens een incident de uitwisseling van geografische en administratieve gegevens tussen de verschillende organi saties in de veiligheidsketen mogelijk moet maken. Voor beelden zijn de projecten Veiligheidsnet in Gelderland, Multiteam in Zuid-Holland en Utrecht en het project HNV dat zich richt op de verbetering van de (geo-)informatie- voorziening bij hoogwatersituaties. Uit de workshops en interviews met vertegenwoordigers van de rampenbestrijding is eveneens een aantal knelpun ten en wensen naar voren gekomen. De belangrijkste (naar frequentie van noemen en toegekende prioriteit) punten staan hieronder weergegeven. GEO-INFO 2006-7/8 bnfei?- khH« Uim* ,.r J Geo-informatie voor rampenbestrijding

Geo-Info | 2006 | | pagina 21