eb ruikers van digitale stedelijke maquettes stellen dat "3D-modellen zo realistisch mogelijk moeten zijn". Dit is een van de conclusies uit het zojuist af geronde marktonderzoek, uitgevoerd door het consortium dat werkt aan het RGI-onderzoelcsproject 'Virtual Reality voor stedelijke planning en veiligheid (VR4GI)'. Dit consorti um bestaat uit ITC, TU Delft, Cebra, Cyclomedia en Oran jewoud. Virtual Reality (VR) is een krachtig hulpmiddel voor de com municatie tussen overheid, burgers en andere belangheb benden voor het verschaffen van inzicht in het plannen en vernieuwen van de openbare ruimte. Bijvoorbeeld bij stede lijke planning, herinrichting/reconstructies en vraagstuk ken rondom veiligheid en bijvoorbeeld voor rampenpreven tie of bestrijding. Om VR voor dit doel in te kunnen zetten, is de beschikbaarheid van een realistisch 3D-model van de omgeving essentieel. Ook is het van belang dat het model aan de eisen van de betreffende toepassing voldoet. Het ver vaardigen van een VR-omgeving is nog kostbaar waardoor deze communicatievorm op dit moment niet op grote schaal toegepast wordt. Het doel van het RGI-project 'VR4GI' is de inzetbaarheid van VR voor communicatie in de stedelijke omgeving te verbeteren door enerzijds een inventarisatie en analyse uit te voeren van de eisen die aan een VR-omgeving worden gesteld en anderzijds methoden te ontwikkelen voor een snellere en goedkopere productie van een VR-omgeving. Om de eisen beter in beeld te krijgen, is een marktonder zoek uitgevoerd. In dit artikel wordt nader ingegaan op de belangrijkste resultaten van het onderzoek. ir. 1/1/.y. lansen Oranjewoud, met medewer king van ir. H. Versluijs, Oranjewoud prof.dr.ir. G. Vosselman, ITC, dr.ir. B. Beersen, dr.ir. F. vd Heuvel Cyclomedia dr.ir. T. Veth Cebra en dr.ir. B. Gorte, TUDelft Onderzoek Het onderzoek was gericht op de vol gende aspecten: toepassing; wij ze van gebruik; kwaliteit (detaillering); budget. Een selecte groep van (eind)gebruilcers is telefonisch en per mail benaderd met een vragenlijst met als doel meer inzicht te verkrijgen in bovengenoem de aspecten. Benaderde gebruikers zijn bijvoorbeeld gemeenten en pro vincies die 3D-modellen gebruiken bij presentaties van stedelijke planning. Tevens is gebruik gemaakt van de ken nis en ervaring van de bedrijven Cyclo media, Cebra en Oranjewoud en ande re ontwikkelaars van 3D-modellen. Toepassing Gebruikers noemen vele specifieke toepassingen van 3D-modellen, echter het gebruik ervan is nog geen gemeen goed. Als belangrijkste reden om 3D- modellen toe te passen wordt commu nicatie en voorlichting genoemd, met name het visualiseren van concepten, ruimtelijke ingrepen en processen. Denk hierbij aan een nieuw concept voor een autoweg, de ruimtelijke con sequenties van een vrije busbaan of de T Fig. 1. Communicatie van innovatief stroomwegconcept en simulatie van verkeersstromen en ruimtelijke consequenties. GEO-INFO 2006-7/8 3D-modellen - hoe mooier hoe beter! VN 4 Va

Geo-Info | 2006 | | pagina 28